×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Mały dom energooszczędny. Zobacz nowoczesne wnętrze

Mały dom energooszczędny. Zobacz nowoczesne wnętrze

Autor: Katarzyna Masłowska
Dodano: 09 kwi 2015 10:36
Zaktualizowano: 09 kwi 2015 13:33

Prosta bryła budynku i oszczędne detale architektoniczne to cechy domu energooszczędnego. Często stawiamy sobie pytanie, czy jego wnętrza też podlegają ograniczeniom, czy możemy je urządzić zgodnie z naszymi marzeniami?

Prosta bryła budynku i oszczędne detale architektoniczne to cechy domu energooszczędnego. Często stawiamy sobie pytanie, czy jego wnętrza też podlegają ograniczeniom, czy możemy je urządzić zgodnie z naszymi marzeniami?

Poza ograniczeniami dotyczącymi bryły domu – unikania „zbędnych” detali w postaci wykuszy, lukarn i zbyt rozrzeźbionej konstrukcji dachu – wnętrze takiego domu nie musi się niczym różnic od budynku „standardowego”. Często nawet przyświecająca architektowi energooszczędność pozwala je uatrakcyjnić.

Dużo przeszkleń

W strefie dziennej, zwłaszcza od strony południowej, zalecane jest usytuowanie jak największej liczby przeszkleń o dużej powierzchni. Szklane ściany pozwalają na kumulowanie ciepła w najchłodniejsze dni. Musimy jednak wtedy pamiętać o odpowiednich roletach wewnętrznych lub zewnętrznych, które ochronią nas przed słońcem w okresie letnim.

Zobacz także: Mały dom energooszczędny. Zobacz ciekawy projekt

Szklana ściana okien to główny element wnętrz domów energooszczędnych. Atrakcyjne wyjście na taras, jasny dobrze doświetlony salon i poczucie harmonii z naturą dzięki niewidocznej granicy pomiędzy sferą domu i otoczenia jaką tworzy szkło sprawiają, że pojedyncze jeszcze do niedawna drzwi balkonowe zastępowane są wielkogabarytowymi, panoramicznymi drzwiami przesuwnymi zestawianymi ze sobą w parach lub większych kompozycjach.

Jasne poddasze

W domach energooszczędnych często mamy do czynienia z użytkowym poddaszem, związku z tym szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na odpowiednie doświetlenie zlokalizowanych tam pomieszczeń. Długotrwałe przebywanie w źle doświetlonych wnętrzach może być odpowiedzialne za złe samopoczucie mieszkańców, a także senność, bóle głowy, a nawet depresje. Podczas doboru okien połaciowych nie można zapominać, że powierzchnia ich szyb nie powinna być mniejsza niż 10% powierzchni podłogi.

Otwarta przestrzeń dzienna

Z punktu widzenia energooszczędności w przestrzeni, w której salon przenika się z jadalnią i kuchnią ułatwiona jest cyrkulacja ciepłego powietrza. Łatwiej więc jest ogrzać domy z otwartą przestrzenią dzienną. Takie układy stwarzają także wiele możliwości aranżacji wnętrz, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę przeszklone ściany południowe w salonach.

 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także