×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Malowanie wnętrz. Modne kolory na 2015 rok

Malowanie wnętrz. Modne kolory na 2015 rok

Autor: Katarzyna Masłowska
Dodano: 17 marz 2015 11:35
Zaktualizowano: 18 marz 2015 08:09

Marzą nam się: tęcza na ścianie, struktura betonu, słomy, gliny, tablica w pokoju dziecka... Realizacja tych zamierzeń jest na wyciągnięcie ręki, gdyż współczesne farby i tynki dekoracyjne dają nieograniczone możliwości aranżacji pomieszczeń, zarówno pod względem bogatej kolorystyki, jak również kształtowania struktur.

Marzą nam się: tęcza na ścianie, struktura betonu, słomy, gliny, tablica w pokoju dziecka... Realizacja tych zamierzeń jest na wyciągnięcie ręki, gdyż współczesne farby i tynki dekoracyjne dają nieograniczone możliwości aranżacji pomieszczeń, zarówno pod względem bogatej kolorystyki, jak również kształtowania struktur.

Współcześnie dekorowanie ścian nie ogranicza się jedynie do prawidłowego naniesienia wybranej farby czy tynku. Dlatego pierwszym etapem jest zaprojektowanie wnętrza i gruntowne zastanowienie się nad wyborem zestawień kolorystycznych i pożądanych struktur.

Aby poszczycić się niesztampowym i indywidualnym charakterem swego wnętrza trzeba poświęcić na to nieco czasu. Zastosowane efekty dekoracyjne mogą optycznie korygować wnętrze, a także podkreślać funkcje poszczególnych części mieszkania. W jednym pomieszczeniu możemy zastosować kilka różnych kolorów i struktur.

Kolor i struktura
Do najważniejszych czynników, nadających nastrój i indywidualny charakter pomieszczeniom, zaliczamy kolor. Dlatego to wybór pojedynczego koloru lub zestawienia wielu barw powinien być pierwszą czynnością podczas dekorowania ścian. A mamy z czego wybierać – producenci oferują klika lub kilkanaście podstawowych barw oraz setki odcieni na indywidualne zamówienie. Komponując kolorystykę możemy zatrudnić profesjonalnego dekoratora wnętrz lub też zdać się na samodzielną twórczość.

Zobacz także: Jasne wnętrze. Zobacz pomysły na aranżację poddasza

Naprzeciw nam wychodzą też producenci farb i tynków dekoracyjnych, którzy na stronach internetowych udostępniają bezpłatne aplikacje ułatwiające aranżację przestrzeni. Kolejne pomysły na ozdobienie ściany to zastosowanie wybranej faktury bądź struktury, motywu z szablonu. Wskazany jednak będzie umiar – zbyt wiele kolorów, faktur i szablonów w jednym pomieszczeniu może okazać się zbyt przytłaczające.

Nieocenione będą ogólne wskazówki projektantów wnętrz, mówiące o tym, że w sypialni lepiej sprawdzą się stonowane, pastelowe barwy, zaś kolory odważne i pełne energii z powodzeniem możemy stosować w salonach i pokojach dziennych. Również odpowiednia technika malowania pozwoli na tworzenie swoistych złudzeń optycznych, np. pionowe pasy „wydłużą” ścianę, ciemny kolor zastosowany na jednej ze ścian w pomieszczeniu spowoduje jej „oddalenie się”, a jasny pozornie ją przybliży.

Co wybrać?
Klasyczna biel, przez lata królująca w naszych domach, ma obecnie silną konkurencję w postaci bardziej nasyconych barw, powierzchni metalicznych czy wzorów geometrycznych. Interesującym materiałem, który ostatnio wkracza do nowoczesnych, „surowych” wnętrz jest beton dekoracyjny. Daje on możliwości ciekawego formowania struktur i wzorów. interesujące efekty specjalne możemy osiągnąć też za pomocą różnic połysku farb zestawionych ze sobą, np. malując całą powierzchnię ściany matową farbą, a później wybrany szablonowy wzór pokryć transparentnym laserunkiem perłowym.

Miłośnicy bardziej tradycyjnych rozwiązań mogą zdecydować się na klasyczne stiuki czy dekoracje imitujące piaskowiec. Niesłabnącą popularnością cieszą się farby strukturalne, tynki dekoracyjne, bejce i lazury.

Część materiałów to produkty gotowe do użycia przy zastosowaniu polecanego przez producenta narzędzia. Jednak coraz częściej wykonawcy, aby uzyskać niesztampowy efekt dekoracyjny, łącza ze sobą różne kolory produktów, czy też kilka rodzajów materiału. Wybrany efekt strukturalny możemy zastosować tylko na jednej ścianie lub nawet jej fragmencie. Po odpowiednim jej wyeksponowaniu, np. doświetleniu pod odpowiednim kątem, będzie ona stanowić swoiste dzieło artystyczne. Na ostateczny efekt estetyczny wpływa nie tylko rodzaj zastosowanego produktu, ale przede wszystkim technika aplikacji i sposób wykonania faktury.

Wśród tynków dekoracyjnych możemy wyróżnić: ciągnione (z ziarnistym wypełniaczem, który przy zacieraniu żłobi w masie rysy – koliste, poziome, pionowe – zależnie od kierunku ruchów, nadając jej fakturę kornikową), strukturalne (po ułożeniu odciska się w nim wzory), zacierane (wygładzane packą, tworzą delikatnie fakturowaną powierzchnię), mozaikowe (pozwalają uzyskać gładką, wielobarwną powierzchnię) czy stiuki (imitujące „żyłkowany” marmur). Wykonanie tych efektów dekoracyjnych wymaga dużego doświadczenia, dlatego prace najlepiej powierzyć renomowanej ekipie malarskiej.

Zdecydowanie prostsze jest pomalowanie powierzchni za pomocą farb strukturalnych. W tym segmencie możemy zdecydować się na produkty akrylowe, lateksowe, poliooctanowinylowo-lateksowe. Najczęściej oferowane są jako gotowe do użycia masy, pasty lub proszki, które dodaje się do farby akrylowej.

Bywają także dwuskładnikowe produkty w postaci proszku i pasty, do samodzielnego przygotowania farby. Część producentów dopuszcza zmianę proporcji składników, co pozwala na uzyskanie różnych faktur.

Do tworzenia indywidualnych kompozycji możemy zastosować: relief (do robienia stiuków, powłok dekoracyjnych i zdobień za pomocą szablonów), werniks metaliczny (nadający powierzchni połysk, stosowany do przecierek i pokrywania dekoracji wykonanych reliefem) czy bejcę do ścian.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także