Najlepsze Domy
Małe, ale dobrze doświetlone. Zobacz to polskie mieszkanie

Małe, ale dobrze doświetlone. Zobacz to polskie mieszkanie

Niewielkie mieszkanie o powierzchni niespełna 40 m² otwiera jasny hol wejściowy z pojemną szafą oraz siedziskiem. Ze względu na małą powierzchnię oraz brak doświetlenia hol pomalowany jest na biało, a wizualnie przestrzeni dodaje mu szerokie lustro naprzeciwko drzwi wejściowych. Kontrast pomieszczeniu nadaje ciemno grafitowy gres, który łączy się spójnie z łazienką.

Wzory i kolorystyka dominują w tym projekcie, ale najważniejsze – nawiązują do wyrazistych charakterów inwestorów. Trzeba mieć w sobie dużo odwagi, żeby zdecydować się na całą, czarną ścianę. A taką właśnie możemy zobaczyć w salonie.

Pokój dzienny to kolejne pomieszczenie, w którym pojawia się mocny akcent kolorystyczny w połączeniu z oryginalnym wzorem. Czarny trójkąt na suficie nadaje charakteru pomieszczeniu, a w połączeniu ze ścianami w tym samym kolorze tworzy swoisty lejek podkreślający wejście do strefy dziennej.

Chłodne barwy przełamuje ciepły kolor i faktura drewna występująca na podłodze i w elementach meblowych. Zastosowane oświetlenie kierunkowe pozwala wydobyć wszystkie atuty wnętrza.

Do tego projektu wybraliśmy oświetlenie marki AQForm – PETPOT. Zależało nam na dobrym oświetleniu przestrzeni, dodatkowo chcieliśmy, aby mieszkańcy mogli sami nim przesuwać, kierować według własnych upodobań. Z drugiej strony zależało nam na mocnym akcencie kolorystycznym. Te niewielkie reflektory szynowe idealnie wpasował się w przestrzeń salonu. PETPOT można wykorzystać do akcentowania wąskimi snopami światła wybranych miejsc i przedmiotów. Na przykład kąt świecenia 20° świetnie sprawdzi się jako lampa rzucająca światło na dekoracje ścienne czy obrazy. Z kolei do oświetlenia ogólnego można wybrać szerszy kąt – mówi Patryk Ławrynowicz z biura projektowego 3XEL.

Czytaj także: Mały dom na "4 kółkach"

Mała kuchnia mieści wszystkie niezbędne sprzęty AGD oraz pralkę w zabudowie. Niewielka przestrzeń została w pełni wykorzystana poprzez wysoką zabudowę meblową. Pionowo ułożona faktura drewna nadaje pomieszczeniu strzelistości. Z kolei wrażenie lekkości zapewnia blat kompaktowy, którego grubość wynosi 1 cm. Sypialnia może zaskoczyć, kiedy spodziewamy się równie mocnych akcentów kolorystycznych – trafiamy na biel i ciepły odcień szarości, który idealnie komponuje się z drewnianą podłogą. Dzięki temu to miejsce relaksu i wyciszenia.

Zaprojektowanie małej przestrzeni to spore wyzwanie. Dobór odpowiednich mebli, które pomieszczą wszystko a niekoniecznie je zagracą. Z drugiej strony wybór oświetlenia, które odpowiednio je oświetli, powodując optyczne powiększenie przestrzeni. Zwłaszcza ten ostatni aspekt jest bliski marce AQForm, która od ponad 20 lat tworzy rozwiązania odpowiadające na wiele, różnych potrzeb. Oświetlenie akcentujące, czy ogólne. Wszystko zależy od tego na jakim efekcie nam zależy.

  • Magda,

    AQForm – PETPOT :)
  • davey,

    Witam
    co to za oświetlenie ?