×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Łazienka na poddaszu. 12 pomysłów na jej urządzenie pod skosami

Łazienka na poddaszu. 12 pomysłów na jej urządzenie pod skosami

Autor: Katarzyna Masłowska
Dodano: 14 lip 2015 09:43

Poddasze użytkowe to prywatna strefa domowników, w której mieszczą się sypialnie. W tej przestrzeni nie może zabraknąć miejsca na jedną lub nawet dwie łazienki.

Poddasze użytkowe to prywatna strefa domowników, w której mieszczą się sypialnie. W tej przestrzeni nie może zabraknąć miejsca na jedną lub nawet dwie łazienki.

Aranżacja łazienki na poddaszu nie jest łatwa, tym bardziej, że często po prostu brakuje miejsca. Dlatego warto przyjrzeć się zrealizowanym projektom i poradzić się architekta wnętrz, aby nasza łazienka była funkcjonalna i estetyczna.

Nietypowe projektowanie 

Często aranżując łazienkę na poddaszu musimy zdecydować się na rozwiązania niesztampowe. Jednym z nich jest rezygnacja z typowej kabiny prysznicowej z brodzikiem na rzecz rozwiązania z odpływem liniowym w podłodze. Czasami musimy zamówić specjalne drzwi do kabin na poddaszu. Producenci na szczęście wychodzą naprzeciw tym potrzebom i proponują coraz więcej rozwiązań dedykowanych łazienkom pod skosami.

Zwróćmy uwagę na to, że w zestawieniach wielkości pomieszczeń załączanych do projektów często podawana jest tylko powierzchnia podłogi. Na planach linią przerywaną zaznaczana jest czasem granica wysokości 190 cm – dopiero wtedy wiemy, w którym miejscu będzie można wygodnie stanąć.

Wanna dobrze ustawiona

Kiedy ścianka pod skosem jest niska, wannę trzeba od niej odsunąć. Jej obudowa może tworzyć półkę na kosmetyki, których w łazience nigdy nie brakuje. Jeśli ścianka ma 110 cm, można zamocować przy niej stojący sedes lub bidet.

Można też przysunąć wannę krótszym bokiem. Ustawienie jej wzdłuż takiej ścianki też jest możliwe, ale wtedy kąt nachylenia dachu powinien mieć 45°, a szerokość wanny minimum 100 cm. Węższą trzeba będzie od ścianki odsunąć. Wanna narożna (np. o wymiarach 99 cm x 140 cm) może być w tym wypadku lepszym rozwiązaniem, bo nie korzysta się z niej, siedząc równolegle do ścianki, tylko pod kątem.

Niska ścianka

Wszystkie urządzenia powinny być montowane w odpowiedniej odległości od ścianki kolankowej, by można było z nich swobodnie skorzystać. Na przykład przy ściance wysokości 95 cm i nachyleniu dachu o kącie 45° wannę szerokości 70 cm musimy odsunąć od ścianki o 35 cm, a przy nachyleniu dachu o kącie 30° – aż o 105 cm.

Pamiętajmy też, aby umywalki czy szafki instalowane w wyższych miejscach, nie utrudniały dostępu do schowków czy półek położonych pod skosem. Warto też pod skosem umiejscowić pralkę. Ponadto, niską przestrzeń można wykorzystać na zlokalizowanie grzejnika czy szafki na kółkach, którą swobodnie wysuniemy na środek pomieszczenia.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także