×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Kuchnia w loftowym wnętrzu

Kuchnia w loftowym wnętrzu

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 24 paź 2018 13:30

Lofty to z definicji hale fabryczne zaadaptowane na mieszkanie lub pracownię artysty. Od kilku lat niewątpliwie zyskują na popularności. Powstają w historycznych budynkach, są przestrzenne, charakteryzują się industrialnym stylem. Często wyróżniają się wysokimi stopami i czerwoną cegłą.

W bardzo stylowym wnętrzu loftu warto zadbać o to, żeby kuchnia pasowała do industrialnego charakteru całego mieszkania. Unikajmy nadmiernego dzielenia frontów, dobierzmy odpowiednie uchwyty i oświetlenie, zaszalejmy z lodówką, a przede wszystkim pamiętajmy o funkcjonalności.

Jak urządzić kuchnię w tego typu mieszkaniu?

W większości loftów kuchnia jest otwarta na salon. I na tyle duża, że bez problemu można wydzielić w niej pięć stref: gotowania i pieczenia, przygotowania, zmywania, przechowywania i zapasów. Taki podział kuchni czyni ją funkcjonalną.

Funkcjonalność przede wszystkim – przyznaje Małgorzata Chabzda, architektka wnętrz Nowej Papierni. – Ten element musi być zachowany – podkreśla.

Uchwyty jak zbrojenia

Kuchnia w lofcie z reguły jest wielkogabarytowa. Powierzchnie frontów powinny mieć jak najmniej podziałów, a składać się z dużych płycin. Najlepiej sprawdzają się fronty w odcieniach szarości i czerni i w kolorze betonu. Efektowne i stylowe będą również fronty drewniane. Lofty lubią drewno, dlatego i blat kuchenny może być drewniany. Alternatywą są blaty kamienne, obecnie bardzo modne i doskonale wpisujące się w loftowy styl. Między blatem a szafkami efektownie wygląda cegła lub płytka ceramiczna.

Elementem łączącym funkcjonalność z dekoracyjnością są uchwyty, które w loftach sprawdzą się znakomicie, wzbogacając wnętrze.

Można wybrać uchwyty imitujące pręty zbrojeniowe z kolekcji Trend Used Look. Modne są także uchwyty, które podkreślają swoją surowość widocznymi spawami – doradza Michał Kichler z firmy Häfele.

Surowe oświetlenie

Pożądanego charakteru nada kuchni szkło między szafkami. Aby uzyskać jak najlepszy efekt, należy je zamontować na warstwie klinkieru lub betonu. Z kolei elementem dekoracyjnym, oprócz uchwytów, może być lodówka.

W lofcie dobrze wyglądają lodówki stylizowane. Kolorowa lodówka, np. miętowa, przełamie konsekwencję płycin wielkoformatowych – Małgorzata Chabzda. – Kolor lodówki może być dominantą, którą powtórzymy w innych pomieszczeniach.

W wysokiej kuchni loftowej bardzo ważne jest oświetlenie. Najlepiej industrialne, surowe, wiszące na kablach. Kuchnię doskonale oświetlą także szyny z reflektorami świecącymi w różnych kierunkach, czyli oprawy kierunkowe.

Oświetlenie punktowe podkreśli natomiast szczegóły, dekorację w otwartych meblach.

Polecam oświetlenie LED Loox. Oprawa 4012 występuje w kolorze czarnym, będzie więc pasować do ciemnych lub drewnianych mebli – kończy Michał Kichler.

Zobacz także: Kuchnia w industrialnej odsłonie. 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

Zobacz także