REKLAMA
Najlepsze Domy
Kuchnia "szyta na miarę" seniora

Kuchnia "szyta na miarę" seniora

O ile nowoczesność w kuchni jest fajna dla młodych, tak osobom starszym może sprawić nieco trudności. Innowacyjne mechanizmy i rozwiązania w kuchni często mogą wprowadzić seniorów w zakłopotanie – często bowiem, nie nadążają oni za postępem technologicznym. Jak więc urządzić modną kuchnię dla seniora? Na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu AGD?

Liczne sprzęty AGD wyposażone w nowoczesne funkcje są skomplikowane i trudne dla osób, które nie śledzą nowości technologicznych. Dotykowe sterowanie, dziwne oznaczenia – osoba w kwiecie wieku może się naprawdę pogubić w dzisiejszej kuchni. Jak mają sobie z tym poradzić seniorzy?

Mnóstwo niepotrzebnych funkcji

Liczne sprzęty AGD dostępne w sklepach posiadają wiele funkcji, z których osoby starsze nigdy nie będą korzystać. Małe przyciski, nieczytelne wyświetlacze z dotykowym panelem – to główna przyczyna sceptycznego podejścia seniorów do dzisiejszych urządzeń.

Urządzając kuchnię dla seniora powinniśmy wybrać proste sprzęty, które posiadają tylko podstawowe i najczęściej używane funkcje. Starajmy się wybrać modele, które posiadają duże widoczne przyciski i pokrętła, które będą widoczne nawet dla osób mających problemy ze wzrokiem. Im prostsze urządzenie i im mniej "udziwnień" tym lepiej.

Sprawmy, aby osoba starsza swobodnie mogła korzystać ze sprzętów AGD znajdujących się w kuchni. Powinna ona czuć się pewnie, a nie obawiać się, że może coś zepsuć jeżeli wciśnie zły przycisk.

Duże przyciski, intensywne kolory...

Najważniejsze są widoczne oznaczenia. Wszystkie napisy czy przyciski powinny być dobrze widoczne. Idealnie byłoby gdyby odznaczały się mocną, intensywną kolorystyką – tak, aby szybko rzucały się w oczy.

Równie ważne są uchwyty – powinny być stabilne i wygodne. Warto zaopatrzyć się w naczynia z rączkami termoizolacyjnymi – minimalizują one bowiem ryzyko poparzeń. Jeżeli wybieramy sprzęty, które wymagają samodzielnego złożenia – na przykład mikser, wybierzmy model, który nie wymaga zbyt dużej siły.

Postaw na bezpieczeństwo!

W kuchni seniora powinno być przede wszystkim bezpiecznie. Tyczy się to zarówno wszystkich sprzętów i urządzeń znajdujących się w kuchni, jak i mebli i naczyń. Nic nie może stanowić zagrożenia. Warto wybierać modele sprzętów, które na przykład po określonym czasie same się wyłączają, pozwoli to uniknąć sytuacji gdy na przykład ktoś zapomni wyłączyć piekarnik.

Każdy lubi czuć się komfortowo

Innowacyjne kuchenne rozwiązania są fajne – ale dla młodych. Osoby starsze, często przy nowych technologiach czują się niepewnie. Urządzając kuchnię z której będą korzystać także seniorzy warto wziąć pod uwagę także ich komfort. Lepiej wybrać sprzęty z wyprofilowanymi, widocznymi pokrętłami. Postawmy na jakość a nie ilość dodatkowych funkcji – zadbajmy, aby także osoby starsze dobrze czuły się w naszej kuchni.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!