×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Kuchnia mini

Kuchnia mini

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 04 sie 2017 20:30

Projektanci i producenci wyposażenia zdążyli nas już przyzwyczaić do tego, że wszystko czego potrzebujemy do wyposażenia kuchni, może się zmieścić w jednym, niewielkim module, schowanym za taflą jednolitych drzwi. Tego rodzaju rozwiązania z powodzeniem sprawdzą się nie tylko w mieszkaniach o małych powierzchniach, ale również w całkiem sporych salonach, gdzie kuchnia zazwyczaj jest sprytnie ukryta. Wystarczy zamknąć drzwi, przesunąć ruchomą płytę – a znika z pola widzenia tak szybko, jak się pojawiła.

Kuchnia kompaktowa to idealne rozwiązanie dla osób, które mają bardzo mało miejsca na jej aranżację. Rozwiązania, które są do niej przeznaczone nie zawsze są imponujące, ale za to niesłychanie praktyczne – i to jest ich największa zaleta. Zazwyczaj kompaktowa kuchnia zawiera ruchomy stół (na którym można serwować posiłki), płytę grzewczą, piekarnik, lodówkę, mini zmywarkę oraz miejsce zaprojektowane na przemyślane systemy szafek i szuflad, w których przechowywane są naczynia, akcesoria, garnki oraz produkty spożywcze. 

Jednym z systemów, który radzi sobie z wykorzystaniem trudno dostępnej przestrzeni w narożniku, jest MAGIC CORNER COMFORT. Wystarczy otworzyć drzwi i pociągnąć za uchwyt, aby półki gładko wysunęły się na zewnątrz. Tylne półki przesuwają się do przodu, na miejsce przednich, dzięki czemu zyskuje się doskonały przegląd i dostęp do zawartości przechowywanej w narożniku. To najlepszy sposób na przechowywanie garnków, patelni lub sprzętu AGD.

W kuchni kompaktowej nawet najwęższe przestrzenie powinny być efektywnie wykorzystywane. Jeśli zastosuje się przemyślany system, który potrafi zagospodarować nawet szerokości 150 mm, można zyskać cenne miejsce na przechowywanie nawet 2-litrowych butelek, przypraw czy herbat. Wysoki wyciąg DISPENSA, stworzony do wąskich wnęk, to jedna ze sztandarowych propozycji, która jest nieodzownym elementem kompaktowej kuchni. Dzięki niemu zagospodaruje się nawet to, co wydawało się wcześniej tylko odstępem między blokiem szafek a ścianą.

Wyciągane na zewnątrz półki i mechanizmy wind pomogą sięgnąć do najgłębiej schowanych lub wysoko zamieszczonych powierzchni przechowywania. Peka oferuje praktyczne rozwiązania. Najbardziej interesujące są półki EXTENDO, umożliwiające wysunięcie na zewnątrz całej zawartości, oraz systemy wind Pegasus czy iMove. Opuszczane na zewnątrz i na dół ergonomiczne mechanizmy są szczególnie przydatne w kuchni, gdzie niewielka powierzchnia wymusza zabudowę pod sam sufit.

W kuchni kompaktowej trzeba zagospodarować również wąskie przestrzenie w szafkach podblatowych. Tutaj pomocne okazują się wyciągi wąskie „15”, Snello czy Slim. Nawet w tak wąskiej przestrzeni można przechowywać blachy do pieczenia, deski do krojenia. A dzięki możliwości zastosowania wieszaka na ręcznik zyskuje się dodatkową korzyść, bo ma się go zawsze w zasięgu ręki. Systemy podblatowe umożliwiają przede wszystkim praktyczne możliwości zagospodarowania ich jako kuchennych przyborników na akcesoria do przypraw, niezbędnych podczas gotowania. Ich ergonomiczny kształt i łatwe wysuwanie na zewnątrz dają niesamowite pole do popisu. Są zatem idealnym wyposażeniem kompaktowej kuchni.

Czytaj także: Jak dbać o ścianę nad blatem kuchennym.

Jeśli chcemy schować naszą kuchnię i sprawić, że będzie niewidoczna dla reszty domowników czy gości – skorzystajmy w rozwiązania przesuwanych drzwi HAWA. W zależności od wielkości modułu kompaktowej kuchni można zastosować standardowe drzwi HAWA, których skrzydła chowamy we wnęce, lub HAWA Folding Concepta. W drugim przypadku drzwi są szersze, a podczas chowania łamane na dwie powierzchnie i wsuwane do wnęk.

Kompaktowa kuchnia nie musi oznaczać dramatycznie mało przestrzeni na przechowywanie, trudności w dostępie do szafek czy konieczności garbienia się podczas pracy. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także