×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Kominek we wnętrzu. Zobacz 15 ciekawych aranżacji

Kominek we wnętrzu. Zobacz 15 ciekawych aranżacji

Autor: Katarzyna Masłowska
Dodano: 01 marz 2015 11:39
Zaktualizowano: 02 marz 2015 08:50

Tańczące płomienie i bijące od nich przyjemne ciepło to główne argumenty przemawiające za
zakupem biokominka. Ponadto ich ciekawe wzornictwo w bardzo różnorodnej stylistyce pozwala na efektowne urządzenie każdego wnętrza.

Osobom, które nie mieszkają w domach jednorodzinnych, a marzą o własnym „domowym ognisku”, naprzeciw wyszli producenci tzw. biokominków. Można je stosować wewnątrz wszystkich pomieszczeń posiadających podstawowy system wentylacji. Nie wymagają również komina odprowadzającego spaliny. Produktem spalania biopaliw (na ogół paliwo otrzymane z biomasy, czyli w nich wykorzystywanych jest dwutlenek węgla i woda. Dlatego należy pamiętać o regularnym wietrzeniu pomieszczeń, w których są one stosowane.

Inną zaletą biokominków jest ich „czystość” i łatwa obsługa – doceni to każdy, kto choć raz musiał sprzątać popiół z paleniska klasycznego kominka opalanego drewnem. Kominki na biopaliwo mogą być też sterowane za pomocą aplikacji panelu sterującego, pilota czy przy użyciu urządzeń mobilnych poprzez WiFi (tablety, smartfony). Niektórzy producenci (np. Planika) zaprojektowali modele, które można zintegrować z dowolnym systemem „Smart Home”, dając jeszcze więcej możliwości kierowania pracą biokominka.

Znaczna cześć modeli biokominków jest „przenośna”, o niewielkich rozmiarach, co daje możliwość ustawiania ich na zewnątrz budynków – na tarasach, w ogrodzie, wokół basenu.

Ceny biokominków są bardzo zróżnicowane – wahają się w przedziale od kilkuset złotych do kilkudziesięciu tysięcy złotych – w zależności od wielkości modelu, jego typu, możliwości sterowania.

Niemałe znaczenie ma również koszt paliwa, który obecnie wynosi ok. 10-15 zł za litr. Pamiętajmy przy tym, że litr paliwa wystarcza na około 2 godziny pracy biokominka. warto wziąć pod uwagę, że biokominki są przede wszystkim ozdobą, mają zbyt małą moc grzewczą, aby ogrzać samodzielnie pomieszczenie. 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

Zobacz także