REKLAMA
Najlepsze Domy
Jakie zalety ma wnętrze z wysokim sufitem?

Jakie zalety ma wnętrze z wysokim sufitem?

Fot. Nowa Papiernia
Fot. Nowa Papiernia
Zastanawiając się nad zakupem mieszkania najczęściej zwracamy uwagę na metraż, lokalizację oraz cenę. Warto też sprawdzić jego wysokość, zwłaszcza jeśli zależy nam na przestronnym wnętrzu. Jednak, co tak naprawdę kryje się pod pojęciem „mieszkanie z wysokim sufitem”?

Kto z nas nie marzy o mieszkaniu, które jest zarówno przestronne, jak też pełne dziennego światła i posiada swój własny, niepowtarzalny klimat? Jeśli zależy nam, aby nasz przyszły apartament wyróżniał się właśnie takimi cechami, koniecznie rozważmy zakup np. soft loftu. Mieszkanie z wysokim sufitem, to również wyzwanie, aby jak najlepiej wykorzystać jego potencjał. Jak podkreśla architekt wnętrz Małgorzata Komadowska musimy mieć na nie pomysł. Dlaczego więc lofty cieszą się wśród klientów taką popularnością i jak zaaranżować ich przestrzeń?

Przepisy określają minimalną wysokość pomieszczeń mieszkalnych na 250 cm. Wyjątkiem są poddasza – w tym przypadku przyjmuje się, że nie mogą być one niższe niż 220 cm. Nie istnieje górna granica, jednak o wysokim suficie można mówić przy wysokości przynajmniej 3 metrów. Na rynku wtórnym takie mieszkania spotkamy głównie w kamienicach, natomiast na rynku pierwotnym w apartamentach o podwyższonym standardzie.

Dobrym przykładem są lofty i soft lofty w inwestycji RED-Real Estate Development - Nowa Papiernia we Wrocławiu, które powstały w miejscu dawnej fabryki papieru. Lofty w tej nieruchomości są wysokie nawet do 4 metrów. Co ważne, wszystkie osiedla tego dewelopera wyróżniają się wyższymi niż standardowo sufitami.

Wysokie mieszkania są obecnie rarytasem na rynku nieruchomości, ponieważ jest ich zdecydowanie mniej niż tych o standardowych sufitach. Dodatkowe centymetry sprawiają, że przestrzeń „oddycha”, a my możemy cieszyć się większą ilością dziennego światła. Wysokie wnętrze daje też wiele możliwości w rozwiązaniach zarówno w sferze budowlanej, oświetleniowej, jak i meblowej. Na takie mieszkanie trzeba mieć jednak pomysł – brak przemyślanej aranżacji może sprawić, że zaburzone zostaną proporcje mieszkania lub pojawi się problem z akustyką. Warto, więc zastosować kilka prostych trików, które nadadzą wnętrzu charakteru, a sama przestrzeń nie będzie sprawiała wrażenia pustej i niewykorzystanej – wyjaśnia Małgorzata Komadowska, architekt wnętrz w inwestycji Nowa Papiernia.

Jak wykorzystać dodatkową przestrzeń?

Wykonanie antresoli jest doskonałym pomysłem, aby uzyskać dodatkową przestrzeń w mieszkaniu. Dodatkowo, takie częściowo otwarte na salon pomieszczenie podkreśli jego przestrzenność i pozwoli na oddzielenie strefy dziennej od strefy cichej. Na tego typu podwyższeniu można urządzić sypialnię, miejsce do pracy, a nawet garderobę. Aby jednak pozwolić sobie na dobudowanie antresoli, nasz sufit powinien być odpowiednio wysoki. Jeśli chcemy zaaranżować miejsce wyłącznie do spania, minimalna wysokość powinna wynieść ok. 1,5 m. Natomiast, gdy pragniemy tam pracować warto, aby pomieszczenie miało przynajmniej 2 m. Antresola oraz schody do niej mogą być również same w sobie elementem dekoracyjnym całego wnętrza, a przy tym niezwykle funkcjonalnym rozwiązaniem.

Zniwelowaniu wrażenia pustej przestrzeni na górze może służyć też zastosowanie oryginalnych lamp. Mogą to być np. rozłożyste żyrandole lub oświetlenie na długich kablach. W takich wnętrzach lampy można łączyć i wieszać kilka obok siebie na różnych wysokościach. Wysokie sufity dają nam nieograniczone możliwości jeśli chodzi o zabawę oświetleniem – w mniejszych pomieszczeniach musimy uważać, aby nie zdominowały i przytłoczyły całego wnętrza.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!