Najlepsze Domy
Jaką kolorystykę wybrać przy wiosennej aranżacji wnętrza?

Jaką kolorystykę wybrać przy wiosennej aranżacji wnętrza?

Kolor to nie tylko zjawisko optyczne, definiowane jako wrażenie wywołane przez światło padające na oko ludzkie, lecz przede wszystkim zestaw skojarzeń z nim związanych. Nie od dziś wiadomo przecież, że określona kolorystyka stymuluje mózg na różne sposoby, wpływając tym samym na nasze samopoczucie czy też reakcje. Podczas urządzania wnętrz domu lub mieszkania, nierzadko intuicyjnie, stawiamy więc na te barwy, które dobrze odzwierciedlają to, co nam w duszy gra. Jaką kolorystykę wybrać przy wiosennej aranżacji wnętrza?

Zwykło się mawiać, że w pomieszczeniach, w których spędzamy aktywnie czas z rodziną czy znajomymi, najlepiej używać kolorystyki, mającej działanie pobudzające, np. pomarańczy czy różnorodnych odcieni koloru żółtego. Zaś we wnętrzach przeznaczonych do wypoczynku i relaksu – głównie barw wyciszających emocje, np. błękitów bądź zieleni. Z szerokiej palety kolorów, przy aranżacji domu lub mieszkania sami możemy jednak swobodnie wybierać te, które najlepiej odpowiadają naszym upodobaniom. Kreatywną zabawę kolorami czas zacząć!

Apetyt na kolor

Wiosna to czas zmian, także tych w domowym otoczeniu. Często decydujemy się wówczas na odświeżenie wnętrza i wprowadzenie do niego nowych barw. Zanim jeszcze chwycimy za pędzel i zaczniemy wybierać dodatki, warto najpierw przeanalizować, na jakie kolory mamy największy „apetyt” i dobrać je w ciekawe kombinacje według własnych upodobań i wizji twórczych, zwracając przy tym uwagę na ich znaczenie. 

Czytaj także: Urządzamy kuchnię - poznaj zasadę trójkąta. 

Dla przykładu tonacja biała oznacza czystość i jasność, ale w nadmiarze powoduje, że dane pomieszczenie wydaje się mało przytulne, wręcz nieco zbyt sterylne w odbiorze. Z kolei czerń symbolizuje elegancję i dostojność, jednak gdy dominuje może wprowadzić do wnętrza przygnębienie i smutek. Za pomocą czerwieni, kojarzonej z uczuciem miłości, skutecznie „ocieplimy” natomiast mieszkalną przestrzeń, lecz zbyt intensywna może zdecydowanie przyćmić całą kompozycję. Podświadomie odczuwamy też, że barwa niebieska uspokaja, fioletowa sprzyja medytacji, a zielona wzmacnia poczucie równowagi i harmonii. Na jakie połączenia kolorystyczne warto zatem postawić?

Moc barw do wyboru

Ciemna zieleń wygląda niesamowicie zestawiona ze złotem, róż z granatem bądź odcieniami koloru żółtego, turkus z limonką czy szarość z musztardą. Ciekawych inspiracji mogą dostarczą nam nie tylko różnorodne zdjęcia, obrazy i grafiki, lecz również natura. Warto podkreślić, że absolutnym hitem są ostatnimi czasy aranżacje wykorzystujące ciemną paletę barw, choć jest to raczej propozycja dla odważnych. W tak urządzonych wnętrzach pojawiają się akcenty, które rozświetlają przestrzeń – dość często są to kwiatowe dekory w rozmiarze maxi, a także metaliczne dodatki. Jeśli mamy talent malarski, warto spróbować wymalować takie roślinne motywy na ścianie samemu. Zadanie ułatwi z pewnością użycie szablonu. Inną ciekawą opcją „na skróty” jest wykorzystanie wzorzystej tapety. Błyszczące dekoracje i dodatki można wykonać także metodą DIY (Zrób to sam).

Dla jednych przy urządzaniu mieszkania ciekawym rozwiązaniem będą monochromatyczne kompozycje, bazujące na różnych odcieniach wybranego koloru, zabawa fakturą, a dla innych kontrastowe zestawienia, które pozwalają czerpać radość z kreatywnego łączenia barw. Czarna komoda i sofa z aksamitu w odcieniu butelkowej zieleni, a może ściany wymalowane na szaro połączone z drewnianymi dodatkami?

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!