Najlepsze Domy
Jak zaaranżować domowe biuro?

Jak zaaranżować domowe biuro?

Wykonywanie zadań z domu wymaga nie tylko nienagannej samodyscypliny, ale także wydzielenia dodatkowej przestrzeni. Fot. Shutterstock
Wykonywanie zadań z domu wymaga nie tylko nienagannej samodyscypliny, ale także wydzielenia dodatkowej przestrzeni. Fot. Shutterstock
Ergonomiczny i cieszący oko kącik do pracy to podstawa tzw. trybu home office. Nie musi być to specjalnie do tego wyznaczone osobne pomieszczenie. Ważne jednak, aby miejsce sprzyjało koncentracji oraz było w odpowiedni sposób oświetlone.

Żeby miejsce wykonywania służbowych obowiązków było nie tylko komfortowe, ale i bezpieczne dla naszego wzroku, warto wcześniej przemyśleć typ i rodzaj oświetlenia, jakie znajdzie się w gabinecie. Pomimo przebywania we własnym mieszkaniu, zasady oświetlania powierzchni pracy obowiązują tak samo, jak w przypadku np. przestrzeni biurowych. Projektując oświetlenie w domowym biurze powinniśmy kierować się trzema rodzajami rozmieszczenia źródeł światła: ogólnym (np. lampa wisząca, która równomiernie oświetla całe pomieszczenie), miejscowym (skierowanym bezpośrednio na miejsce pracy) oraz złożonym, czyli oświetleniem ogólnym i miejscowym, które ze sobą ściśle współpracuje.

Aranżując domową przestrzeń pracy warto uwzględnić wszystkie parametry, które składają się na odpowiedni komfort. Zasada jest podobna jak w przypadku profesjonalnych pomieszczeń. Przede wszystkim powinniśmy zapewnić bezpośredni dopływ światła naturalnego, które ma na nas najkorzystniejszy wpływ. Należy także doświetlić biurko światłem sztucznym np. za pomocą lampki biurkowej. Tutaj obowiązuje podstawowa zasada. Jeżeli jesteśmy praworęczni, ustawmy źródło światła po lewej stronie. W przypadku osób leworęcznych – po prawej. Dzięki temu nie będziemy zasłaniać sobie źródła światła i tworzyć półcienia. Odpowiednio dobrane oświetlenie przełoży się na efektywność oraz zmniejszy uczucie zmęczenia. Światło żarówki powinno jak najwierniej oddawać barwę światła naturalnego (około 6000K). W tym sprawdzi się oświetlenie LED, które od razu po włączeniu świeci z maksymalną mocą. Jego temperaturę barwową możemy dostosować do swoich upodobań. Niektórym z nas lepiej pracuje się w chłodniejszych odcieniach, które działają pobudzająco, natomiast inni preferują nieco cieplejszą, wyciszającą barwę. Podczas zakupu żarówek zwracajmy uwagę, aby poziom Ra nie był niższy niż 80. Taką informację znajdziemy na opakowaniu produktu. Współczynnik ten odpowiada za wierne oddawanie barw, które nie męczy oczu – radzi Michał Jastrzębski, dyrektor techniczny z firmy Beghelli Polska.

Domowy gabinet powinien być przede wszystkim dostosowany do rodzaju wykonywanej przez nas pracy. Warto wygospodarować w nim także miejsce na relaks, w którym będziemy mogli odprężyć się i zregenerować siły. Do tego wystarczy wygodny fotel oraz parę doniczek z zielonymi kwiatami. Uważa się, że kolor zielony działa uspokajająco oraz pozwala odpocząć naszym oczom.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!