Najlepsze Domy
Jak zaaranżować domowe biuro?

Jak zaaranżować domowe biuro?

Wykonywanie zadań z domu wymaga nie tylko nienagannej samodyscypliny, ale także wydzielenia dodatkowej przestrzeni. Fot. Shutterstock
Wykonywanie zadań z domu wymaga nie tylko nienagannej samodyscypliny, ale także wydzielenia dodatkowej przestrzeni. Fot. Shutterstock
Ergonomiczny i cieszący oko kącik do pracy to podstawa tzw. trybu home office. Nie musi być to specjalnie do tego wyznaczone osobne pomieszczenie. Ważne jednak, aby miejsce sprzyjało koncentracji oraz było w odpowiedni sposób oświetlone.

Rynek pracy dynamicznie się zmienia. Młode pokolenia coraz bardziej cenią sobie równowagę pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. Preferują niezależność i przykładają mniejszą wagę do poczucia stabilizacji, jakie daje praca stacjonarna. Stąd coraz popularniejsza staje się praca zdalna. Wykonywanie zadań z domu wymaga nie tylko nienagannej samodyscypliny, ale także wydzielenia dodatkowej przestrzeni. Podpowiadamy, o co zadbać, aranżując domowe biuro. 

Czy przepisy BHP obowiązują także w domowym zaciszu?

W Kodeksie Pracy zawarte są wymagania oraz obowiązki, jakie spoczywają na pracodawcy. Odszukać w nim możemy informacje dotyczące miejsca wykonywanej pracy oraz elementy, które powinny znaleźć się w zakładzie pracy. Jednak porusza on także zagadnienie związane ze stacjonarnym wykonywaniem obowiązków z domu, czyli telepracą. Zasady są takie same, jak w przypadku pracy firmie, ale z wyłączeniem obowiązku dbania o bezpieczny i higieniczny stan pomieszczeń oraz obowiązku zapewnienia odpowiednich urządzeń higieniczno-sanitarnych. Polskie prawo na chwilę obecną nie przewiduje innych obostrzeń związanych z wykonywaniem pracy zdalnej. Dlatego pracodawcy mogą swobodniej interpretować zasady i samodzielnie regulować obowiązki osób, pracujących z domu. Najczęściej można je odnaleźć w wewnętrznym, ogólnodostępnym regulaminie firmy. Jeżeli decydujemy się na pracę zdalną, ważne jest zapewnienie sobie odpowiednich warunków, które pozytywnie wpłyną na naszą efektywność oraz poprawią koncentrację.

Jak zorganizować nierozpraszającą przestrzeń?

Specjalnie wygospodarowana powierzchnia w domu, która będzie spełniała funkcję domowego biura to ważna kwestia, jeżeli decydujemy się na pracę zdalną. Kiedy nie mamy możliwości wyłączenia osobnego pokoju, który miałby stać się gabinetem, warto znaleźć takie miejsce w sypialni lub pokoju dziennym. Istotne jednak, aby tak zaaranżować przestrzeń, by zmieścić wygodne biurko oraz krzesło. Rodzaj biurka dopasowujemy do swoich własnych preferencji. Powinno ono pasować do estetyki całego wnętrza, ale także być funkcjonalne i ergonomiczne. Odpowiednia wysokość blatu roboczego to 72-75 cm, jednak ważne jest, żeby dopasować je do swojego wzrostu.

Czytaj także: Wnętrze spójnie zaaranżowane. 

Monitor powinien znajdować się na wysokości wzroku. Zazwyczaj umieszcza się go w odległości od 40 do 75 cm od oczu. Z naszego pola widzenia powinniśmy także usunąć wszelkie elementy, które mogą nas rozpraszać. Zostawmy tylko te, które są nam niezbędne podczas pracy. Do przechowywania ważnych dokumentów przydadzą się wszelkiego rodzaju pojemniki i segregatory, które ułatwią zmieszczenie się nawet w ograniczonej przestrzeni. W domowym gabinecie warto również utrzymywać względny porządek, ponieważ bałagan może działać na nas drażniąco. Wybierajmy biurka o matowej powierzchni, a wszystkie błyszczące przedmioty, znajdujące się w zasięgu naszego wzroku podczas wykonywanej pracy, schowajmy w inne miejsce. Odbijają one od swojej powierzchni światło, które następnie pada w nieodpowiedni sposób w kierunku naszych oczu.

Oświetlenie poprawiające komfort pracy

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!