Najlepsze Domy
Garderoba w wydzielonym pomieszczeniu

Garderoba w wydzielonym pomieszczeniu

W projektach nowoczesnych domów i mieszkań można zauważyć zwrot ku wydzielaniu specjalnego pomieszczenia przeznaczonego na garderobę. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które przewidują duży metraż budynku oraz nie chcą ograniczać się do szafy w sypialni, ale także dla tych, którzy nawet na niewielkiej przestrzeni cenią sobie komfort i wygodę.

Zanim jednak przystąpi się do planowania wymarzonej garderoby, należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań - Gdzie najlepiej ją usytuować? Jaka wielkość wnętrza będzie dla nas najodpowiedniejsza? Jakie mamy oczekiwania względem tej przestrzeni, a także co powinno się w niej znaleźć? Specjaliści marki Komandor podpowiadają, o czym należy pamiętać projektując garderobę w osobnym pomieszczeniu.

Kilka przydatnych informacji…

Umiejscowienie oraz wielkość garderoby należy uzależnić od tego, co będzie w niej przechowywane. Jeśli w pomieszczeniu mają znaleźć się wyłącznie rzeczy właścicieli domu, warto rozważyć przejście do niego bezpośrednio z głównej sypialni. Taki kącik można oddzielić za pomocą ścianki działowej lub podwieszanych drzwi przesuwnych, które subtelnie wydzielą pomieszczenie i ciekawie podkreślą klimat samej sypialni. Jeśli jednak w garderobie znajdą się także koce, ręczniki, ubrania i buty dzieci czy sprzęt gospodarstwa domowego, jak na przykład deska do prasowania i żelazko, warto wykonać osobne wejście na korytarzu. Zapewnimy tym sposobem swobodny dostęp do pomieszczenia także pozostałym domownikom. Minimalna powierzchnia garderoby powinna oscylować wokół 3,5-4 m2. Oczywiście jeśli będzie większa, zmieści więcej odzieży oraz innych przedmiotów, a przy tym korzystanie z niej będzie wygodniejsze.

Oprócz odpowiedniego metrażu, dla komfortowego przemieszczania się po tego typu przestrzeni, równie ważny jest przemyślany rozstaw mebli. Optymalnym rozwiązaniem jest, jeśli odległość pomiędzy dwiema szafami mającymi głębokość ok. 60-70 cm i usytuowanymi na dwóch równoległych ścianach wynosi od 100 do 150 cm. Dzięki temu można zapewnić sobie swobodne korzystanie z garderoby i łatwy dostęp do ubrań jednocześnie dla dwóch osób. Taki dystans warto zachować również pomiędzy ścianą, a szafą – jeśli zabudowa ma znaleźć się tylko po jednej stronie wnętrza.

Zawsze pamiętać należy o tym, że garderoba ma być miejscem funkcjonalnym, więc jej odpowiednia aranżacja to klucz do sukcesu. Będąc na etapie projektowania domu lub urządzania mieszkania, należy uwzględnić też odpowiednią wentylację takiego pomieszczenia – często o tym zapominamy, a jest to niezwykle ważne dla prawidłowej cyrkulacji powietrza oraz zachowania świeżości przechowywanych rzeczy.

Garderoba szyta na miarę

Aby korzystanie z garderoby było wygodne, warto podzielić ją na poszczególne strefy, a także wyposażyć w funkcjonalne akcesoria. Idealnym rozwiązaniem okazuje się wykonanie zabudowy na wymiar, dzięki czemu można maksymalnie i praktycznie wykorzystać każdy centymetr dostępnej przestrzeni, a także dostosować wielkość oraz układ mebli i akcesoriów do własnych potrzeb oraz oczekiwań. Często, podczas urządzania garderoby, korzysta się z klasycznych rozwiązań w postaci półek i ścianek wykonanych z płyty laminowanej. Przycinając półki na wymiar można idealnie wpisać je w każdy kąt przestrzeni, nawet, jeśli garderoba znajduje się na poddaszu.

Dodatkowo w taką zabudowę bez problemu można wmontować wszelkie elementy wysuwne, wieszaki i drążki, które mocowane są do ścianek mebla. W zależności od wizji projektowej, można pozostawić otwarty mebel lub zamontować w nim fronty przesuwne czy uchylne, które przysłonią i zabezpieczą przechowywane rzeczy, wprowadzając do wnętrza różnorodność.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!