Najlepsze Domy
Forum Dobrego Designu [Wywiad]: Grzegorz Goworek o idei holistycznego projektowania, trendach i ponadczasowych materiałach

Forum Dobrego Designu [Wywiad]: Grzegorz Goworek o idei holistycznego projektowania, trendach i ponadczasowych materiałach

O idei holistycznego projektowania, trendach i ponadczasowych materiałach wykończeniowych rozmawiamy z arch. Grzegorzem Goworkiem ze STUDIO.O. organic design.

Odpowiednie proporcje, całościowe spojrzenie na dom, wnętrze i otoczenie oraz ponadczasowe, dobrej jakości materiały – na te elementy tworzenia projektu zwraca uwagę arch. wnętrz Grzegorz Goworek ze Studio.o. organicdesign. Architekt poprowadzi interesującą dyskusję pt. "Dom, który zbliża mieszkańców", w ramach Forum Dobrego Designu w Warszawie 5 grudnia 2019 r.

Proszę opowiedzieć o Państwa idei projektowania?

Grzegorz Goworek: W projektowaniu bardzo ważne jest stworzenie miejsca do życia. Nie można zaprojektować samej bryły budynku w oderwaniu od otoczenia i wnętrza. Ta filozofia projektowania jest bliska zarówno mnie, jak też głównej projektantce Studio.O. - arch. Adze Kobus. Zawsze myślimy o projektowaniu architektonicznym kompleksowym, które bardzo często zaczyna się od bryły i przechodzi poprzez wnętrze do krajobrazu.

Współdziałanie, uzupełnianie się zamkniętych i otwartych przestrzeni i brył przynosi bardzo ciekawe efekty. Oddziałuje na zmysły, potęguje wrażenia estetyczne, podnosi komfort życia. Prace projektowe nad wnętrzem, budynkiem i krajobrazem w naszej pracowni przebiegają równocześnie i eksperymentalnie nad tymi wszystkimi trzema przenikającymi się przestrzeniami. W efekcie tworzymy ergonomiczną i komfortową przestrzeń do życia.

Jakie trendy, Pana zdaniem, obowiązują w urządzaniu wnętrz?

Co kraj to obyczaj i co roku są jakieś nowe trendy. My raczej stronimy od nich, stawiamy na rozwiązania, które się nie starzeją. Ponadczasowe są przede wszystkim dobrej jakości materiały – kamień, drewno, szkło, wysokiej klasy oświetlenie. Wszystkie elementy, które są wytworem mody, są w stanie przetrwać próbę czasu, ale dowiadujemy się o tym po wielu latach, podczas reedycji projektów, a nie podczas ich pierwszego wytworzenia. Staramy się korzystać z takich rozwiązań, które mają szanse stać się ikonami designu. Wprowadzamy w swoich projektach takie elementy, które będą ponadczasowe, czyli patynują się, a nie po prostu starzeją. Dobieramy materiały, które z biegiem czasu nabierają uroku i naturalnego piękna.

Co jest najważniejsze we współpracy na linii architekt – inwestor?

Mieliśmy szczęście pracować z wieloma klientami, którzy dokonali tzw. auto briefingu. Kiedy przychodzi do nas klient zdecydowany, który wie czego chce – to znacznie ułatwia nam pracę. Z drugiej strony ważne jest, kiedy inwestor ma pewną dozę elastyczności, co umożliwia nam dołożenie do jego pomysłu i wyobrażenia, naszego unikalnego stylu.

Kiedy projektant jest tylko ołówkiem inwestora, to przestaje być projektantem, staje się kreślarzem, który po prostu odwzorowuje. Do projektanta przychodzi się po to, żeby na ogólną wizję domu nałożył swój filtr, doświadczenie, wiedzę i wsparł oczekiwania klienta, tworząc coś, co będzie idealnie dostosowane. W naszym przypadku staramy się, aby to było ponadczasowe.

Więcej na: DobrzeMieszkaj.pl

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!