×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Drewniana podłoga w salonie. 20 najlepszych pomysłów z polskich domów

Drewniana podłoga w salonie. 20 najlepszych pomysłów z polskich domów

Autor: Katarzyna Masłowska
Dodano: 17 lip 2015 14:23
Zaktualizowano: 20 lip 2015 10:05

Lite deski podłogowe cieszą się niezmiennie ogromną popularnością. O ich powodzeniu decyduje głęboko zakorzeniona w polskiej architekturze tradycja ich montowania, duży wybór oraz trwałość materiału.

Lite deski podłogowe cieszą się niezmiennie ogromną popularnością. O ich powodzeniu decyduje głęboko zakorzeniona w polskiej architekturze tradycja ich montowania, duży wybór oraz trwałość materiału.

Deski lite zawsze cieszyły się w Polsce dużym uznaniem, co spowodowane jest wysoką trwałością oraz przywiązaniem do tradycji. Istotne są również walory funkcjonalne – łatwość utrzymania w czystości i komfort użytkowania.

Podłoga drewniana może być dekoracją salonu samą w sobie. Doskonale sprawdzi się zarówno we wnętrzach klasycznych, jak też nowoczesnych. Zdecydowanie ociepli każde pomieszczenie. Zakres kolorystyki i gatunków drewna jest bardzo szeroki. Najbezpieczniejszy będzie zakup naturalnego drewna wykończonego lakierem, olejem, woskiem, czy olejowoskiem. Tego typu naturalna podłoga wraz z wiekiem nabiera głębi koloru i zmienia odcień.

Pamiętajmy, że gatunki bejcowane, bielone czy wędzone mogą uzyskać nieprzewidywalny kolor pod wpływem środków czyszczących czy słońca.

Jakość i cena idą w parze

Dysproporcja w cenie drewnianych podłóg jest bardzo duża. Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem będą panele warstwowe. Są one w całości wykonane z drewna, ale tylko jego wierzchnia warstwa (na ogół trzecia z kolei) jest z litego surowca. Wyższą jakość oferują deski lite, a ich cena waha się od 60 do 120-130 zł za m2.

Skąd taka rozpiętość cenowa? Koszt podłogi będzie zależał przede wszystkim od wybranego gatunku drewna. Do najdroższych gatunków krajowych należy dąb i jesion. Z nich też powstają podłogi najbardziej trwałe. Drewno egzotyczne też nie należy do najtańszych – merbau czy jatobe kosztują około 120 zł/m2.

Zobacz także: Podłogi drewniane. Czym je wykończyć?

Poza tym na cenę wpływa wielkość poszczególnych desek podłogowych. Te o najdłuższych wymiarach, zwane okretówką (o długości nawet powyżej 2 metrów) będą najdroższe. Nieco tańszy będzie parkiet (układany w jodełkę). Najmniejsze koszty poniesiemy w wypadku zakupu parkietu przemysłowego, który jest de facto „pozostałością” po wykonaniu dużych elementów. Z tego typu materiału możemy jednak stworzyć, przy pomocy zdolnego i doświadczonego parkieciarza wspaniałą podłogę.

Kolejnym kosztem związanym z drewnianą podłogą jest koszt robocizny i wykończenia desek. Jeśli kupimy materiał olejowany czy lakierowany fabrycznie, mniej wydamy podczas montażu. Na usługach parkieciarza jednak nie ma co oszczędzać. Dobrze ułożona posadzka drewniana wymaga fachowej wiedzy i doświadczenia.

Poniesione koszty będą jednak zawsze dobrą inwestycją – w zamian dostajemy produkt najwyższej jakości, który dobrze pielęgnowany i co kilkanaście lat cyklinowany, może służyć przez dziesięciolecia.

Zasady montażu

Zanim rozpoczniemy montaż desek najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Powinno być ono przede wszystkim równe, suche i odpylone.

Najbardziej popularnym sposobem jest układanie podłóg na kleju. Decydują o tym przede wszystkim niskie koszty. Parkieciarze sugerują, by wykorzystywać klej dwuskładnikowy, odpowiednio dobrany do podłoża oraz rodzaju montowanej podłogi. Trzeba jednak pamiętać, że aby osiągnąć pożądany i trwały efekt, klej musi całkowicie wyschnąć - czas jego zawiązania wynosi od 48 do 72 godzin.

Zdecydowanie mniej popularnymi rozwiązaniami są: zastosowanie deski typu „pióro wpust” oraz montaż na gwoździach.

Istnieją dwa sposoby układania desek: na prosto i na ukos. Pierwsza metoda jest o wiele łatwiejsza i pozwala zaoszczędzić materiał, ponieważ nie pozostają nam odpady. Jednak ułożenie na ukos ma zasadniczą zaletę: sprawia, że pomieszczenie wydaje się być optycznie większe. Zarówno przygotowanie podłoża, jak i sposób ułożenia desek nie zmienia się w przypadku ogrzewania podłogowego, warto jednak wcześniej zagruntować podłoże.

Aby uzyskać optymalny efekt wizualny polecane jest układanie desek równolegle do wejścia, tak aby światło nie załamywało się. Nie wolno zapominać o pozostawieniu odstępu, tak zwanej dylatacji, między ścianą a kładzionymi deskami. Takie ostępy są niewidoczne, bowiem maskuje je listwa, a dzięki nim zamontowana deska drewniana może pracować – zapobiega to pojawianiu się uwypukleń, czyli „łódkowania się” podłogi.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także