Najlepsze Domy
Drewniana podłoga w salonie. 20 najlepszych pomysłów z polskich domów

Drewniana podłoga w salonie. 20 najlepszych pomysłów z polskich domów

Lite deski podłogowe cieszą się niezmiennie ogromną popularnością. O ich powodzeniu decyduje głęboko zakorzeniona w polskiej architekturze tradycja ich montowania, duży wybór oraz trwałość materiału.

Lite deski podłogowe cieszą się niezmiennie ogromną popularnością. O ich powodzeniu decyduje głęboko zakorzeniona w polskiej architekturze tradycja ich montowania, duży wybór oraz trwałość materiału.

Deski lite zawsze cieszyły się w Polsce dużym uznaniem, co spowodowane jest wysoką trwałością oraz przywiązaniem do tradycji. Istotne są również walory funkcjonalne – łatwość utrzymania w czystości i komfort użytkowania.

Podłoga drewniana może być dekoracją salonu samą w sobie. Doskonale sprawdzi się zarówno we wnętrzach klasycznych, jak też nowoczesnych. Zdecydowanie ociepli każde pomieszczenie. Zakres kolorystyki i gatunków drewna jest bardzo szeroki. Najbezpieczniejszy będzie zakup naturalnego drewna wykończonego lakierem, olejem, woskiem, czy olejowoskiem. Tego typu naturalna podłoga wraz z wiekiem nabiera głębi koloru i zmienia odcień.

Pamiętajmy, że gatunki bejcowane, bielone czy wędzone mogą uzyskać nieprzewidywalny kolor pod wpływem środków czyszczących czy słońca.

Jakość i cena idą w parze

Dysproporcja w cenie drewnianych podłóg jest bardzo duża. Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem będą panele warstwowe. Są one w całości wykonane z drewna, ale tylko jego wierzchnia warstwa (na ogół trzecia z kolei) jest z litego surowca. Wyższą jakość oferują deski lite, a ich cena waha się od 60 do 120-130 zł za m2.

Skąd taka rozpiętość cenowa? Koszt podłogi będzie zależał przede wszystkim od wybranego gatunku drewna. Do najdroższych gatunków krajowych należy dąb i jesion. Z nich też powstają podłogi najbardziej trwałe. Drewno egzotyczne też nie należy do najtańszych – merbau czy jatobe kosztują około 120 zł/m2.

Zobacz także: Podłogi drewniane. Czym je wykończyć?

Poza tym na cenę wpływa wielkość poszczególnych desek podłogowych. Te o najdłuższych wymiarach, zwane okretówką (o długości nawet powyżej 2 metrów) będą najdroższe. Nieco tańszy będzie parkiet (układany w jodełkę). Najmniejsze koszty poniesiemy w wypadku zakupu parkietu przemysłowego, który jest de facto „pozostałością” po wykonaniu dużych elementów. Z tego typu materiału możemy jednak stworzyć, przy pomocy zdolnego i doświadczonego parkieciarza wspaniałą podłogę.

 • ania,

  Przeglądałam ostatnio deski w artcore i jestem zachwycona tym, jak duży wybór teraz jest na rynku. Wiele odcieni, faktur, są opalane, bardzo jasne, bardzo ciemne. Jeszcze nie zdecydowaliśmy co u nas wybierzemy, ale ciemny dab z oferty tego sklepu bardzo nam pasuje.
 • kasiakk,

  ArtCore także ma bardzo ładne podłogi, duży wybór, ciemne podłogi chyba najbardziej przykuły moją uwagę, teraz jest tyle odcieni ze do wielu wnętrz można je dopasować
 • Damian,

  Według mnie salon to najbardziej reprezentatywne pomieszczenie w domu, więc musi się odpowiednio prezentować. Panele podłogowe są w stanie wpłynąć na wygląd tego miejsca w znaczącym stopniu, więc trzeba je odpowiednio dobrać. W tym pomogli mi eksperci w sklepie Eurodom w Gdańsku, gdzie nabyłem swoje panele do salonu. Teraz wszystko wygląda o wiele lepiej niż wcześniej.
 • sparky,

  Deska owszem, ale tylko klasyczna, żadna sezonowa kolekcja. Widziałam te postarzane baltic wood nawet ładne, ale jak dla mnie tylko do wnętrz w określonym stylu.
 • MonikaMark,

  Kojarzę baltic wood, przeglądałam ich deski, są bardzo ładne, najbardziej wpadły mi w oko jasne, postarzane deski, uważam, że wyglądają niesamowicie. Swoją drogą każda deska wygląda super, teraz jets bardzo duży wybór wiec do każdego wnętrza mamy mozliwość dopasować deskę.
 • ladyshining,

  uwielbiam drewniane podłogi, moim zdaniem one nadają wspaniały klimat, poza tym są lepsze od paneli czy płytek. Zdecydowanie zawsze stawiałabym na drewno. Niedługo będę kładła deski w kuchni mam swoją firmę już baltic wood, zawsze u nich kupowałam deski, mam już w salonie i sypiali, bardzo dobrze się sprawują.