×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Domy drewniane. Jak stworzyć styl we wnętrzu

Domy drewniane. Jak stworzyć styl we wnętrzu

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 24 wrz 2014 15:35
Zaktualizowano: 30 paź 2014 15:44

Domy drewniane kojarzą się nam z wyjątkowym klimatem, ekologią, przestrzenią związaną silnie z naturą. W podobnym charakterze staramy się urządzać również wnętrza domów drewnianych.

Domy drewniane kojarzą się nam z wyjątkowym klimatem, ekologią, przestrzenią związaną silnie z naturą. W podobnym charakterze staramy się urządzać również wnętrza domów drewnianych.

Wystrój i wykończenie wnętrza to chyba najprzyjemniejsza część realizacji marzenia, jakim jest własny dom. Kupno działki, wybór projektu, decyzje związane z technologią budowy i późniejsza ich realizacja zazwyczaj nastręczają nam mnóstwa problemów.

Na tym etapie przewertowaliśmy zapewne niejeden poradnik budowlany, spędziliśmy długie godziny na forach portali dla inwestorów, zasięgnęliśmy opinii sąsiadów, którzy już wybudowali. W tym czasie mieliśmy do czynienia z całą rzeszą fachowców, sprzedawców i ekspertów.

W końcu z sukcesem wznieśliśmy mury naszego domu. Teraz możemy puścić wodze fantazji i stworzyć wyjątkowe wnętrza, nie tylko piękne, ale też funkcjonalne, dopasowane do potrzeb każdego z mieszkańców. Ale czy rzeczywiście jest to takie proste!

Poszukiwanie inspiracji
Zdecydowaliśmy się na dom drewniany. Zapewne przeanalizowaliśmy wszelkie za i przeciw takim, a nie innym technologiom. Za naszym wyborem stoją zapewne określone argumenty, ale czy podczas decyzji braliśmy pod uwagę to, w jaki sposób urządzimy wnętrze domu?

Jeśli tak, to już połowa sukcesu. Jeśli nie – to może okazać się, że nasze wyobrażenia nie muszą iść w parze z możliwościami – szczególnie jeśli zdecydowaliśmy się na dom z bala, który bardzo często nawet dla zawodowych projektantów wnętrz stanowi nie lada wyzwanie.

Gdzie poszukujemy inspiracji – oczywiście w pismach i portalach wnętrzarskich. Część biur projektowych w pakiecie z projektem oferuje również przykładowe wizualizacje wystroju wnętrz. Podpatrujemy także, jakie pomysły mają nasi znajomi. Jeśli nie czujemy się na siłach wejść w rolę stylisty, oddajmy tę funkcję osobom, które mają w tym względzie największe doświadczenie – czyli projektantom.

Większe możliwości drzemią w szkielecie
Popularne kanadyjczyki, oparte są na lekkim szkielecie drewnianym. Lecz zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne ściany tych domów mogą być wykończone w dowolny sposób, podobnie jak w budynkach murowanych.

Daje to w zasadzie nieograniczone możliwości aranżacji wnętrz tego rodzaju domów drewnianych. Szkoda jednak ukrywać wszystkie drewniane, naturalne elementy szkieletu pod grubą warstwą płyt g-k, warto zostawić, a nawet wyeksponować niektóre z nich, jak np. drewniane słupy podpierające belkę stropową lub inne drewniane elementy stropu. Odpowiednio wkomponowane i dostosowane do stylistyki całego wnętrza, mogą dodać uroku nawet nowoczesnym wnętrzom, dodatkowo porządkując przestrzeń.

Dajmy dojść do głosu tradycji
Z reguły jednak w domach drewnianych dominują nawiązania do wnętrz tradycyjnej chaty wiejskiej. Szczególnego charakteru nadają im surowe, pozornie niewykończone elementy wyposażenia i wykończenia.

Ta nieregularność, czy przysłowiowa „toporność” wybranych przedmiotów lub materiałów wykończeniowych zostawiona zostaje z ręczną, rzemieślniczą robotą, unikalnymi, wyjątkowymi ze względu na swoją wartość przedmiotami np. skrzynią ręcznie malowaną, zabytkowym zegarem czy samowarem. W tego typu wnętrzach bardzo dobrze sprawdzają się materiały naturalne – drewno, z wyraźnym usłojeniem czy płytki imitujące kamień na podłodze.

Czy dom z bali to wyzwanie
Wnętrza domów z bala mają szczególny klimat, choć samodzielne ich urządzenie może nam sprawiać wiele kłopotów. Wydaje się, że tego rodzaju wnętrza nie stwarzają ograniczeń, ale nie można zauważyć, że rzadko urządzone są w nowoczesnym stylu, częściej są to wnętrza rustykalne lub wręcz eklektyczne.

Aby nadać nieco lekkości ciężkim ścianom z bala dobrze jest zestawić je z fragmentami wykończonymi płytami gispowo-kartonowymi i gdzieniegdzie wprowadzić gładkie gipsowe ściany.

Nie warto jednak zabudowywać całości, drewno powinno nadać temu wnętrzu charakteru i wyrazistości.

Wreszcie można dom z bali urządzić w stylu ekologicznym, np. zestawić bale z elementami prostych, najlepiej białych mebli, które dzięki swojej formie podkreślać będą strukturę naturalnych ścian. W ten sposób także rozświetlimy wnętrze i nadamy mu nieco lekkości i przestrzeni.

Można także nadać drewnianym ścianom jaśniejsze wykończenie. Do tego rodzaju wnętrz pasują naturalne materiały, świetnie sprawdza się kamień, len, bawełna, a także jasne naturalne kolory, takie jak beż, biel czy zieleń.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także