×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Dekoracja wigilijnego stołu. Zobacz kilka pomysłów projektantki wnętrz

Dekoracja wigilijnego stołu. Zobacz kilka pomysłów projektantki wnętrz

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 09 gru 2019 20:00

Przedstawiamy kilka pomysłów projektantki Magdaleny Miśkiewicz na dekorację wigilijnego stołu.

Choinka i wigilijny stół – bez nich nie sposób wyobrazić sobie Bożego Narodzenia. Choć do Świąt pozostało jeszcze trochę czasu, warto już dziś zadbać o dekoracje, które sprawią, że poczujemy w pełni magię Świąt! Wspólnie z projektantką Magdaleną Miśkiewicz przygotowaliśmy 5 pomysłów na wigilijny stół.

1. Klasycznie i ponadczasowo

Klasyczna bożonarodzeniowa kolorystyka, czyli granat, burgund i złoto nigdy nie wyjdzie z mody. Tym, którym jednak troszkę się już opatrzyła, proponujemy w tym roku zestawienie ze złotem głębokiej szmaragdowej zieleni. Jeśli chcecie być „trendy”, dekorując stół sięgnijcie po miękkie aksamity i welury oraz błyszczącą, złotą zastawę, sztućce, świeczniki czy bombki.

To połączenie bardzo eleganckie, wystawne i strojne, jednak nie do każdego wnętrza. Złoto ociepla i dodaje blasku. Najlepiej komponuje się w przestrzeniach zaaranżowanych w stylu klasycznym, modern classic czy glamour (ale tylko kiedy mamy już w wystroju złote elementy). Zestawienia złota z granatem, burgundem czy butelkową zielenią dobrze wypadają też w nowoczesnych wnętrzach o ciepłej kolorystyce, z przewagą beżów, taupe, czekoladowych brązów i barw ziemi – mówi projektantka Magdalena Miśkiewicz.

2. Świąteczny blask

Choć na razie nie wiadomo, jakie święta zgotuje nam aura, już dziś możemy zadbać o to, by nasz wigilijny stół skrzył się zimowym blaskiem. Wykorzystajcie do dekoracji srebrzysty obrus i podkładki, białe jak śnieg kule zdobione brokatem, perły i lekkie niczym śnieżny puch piórka.

W przeciwieństwie do złota srebro pozwala stworzyć chłodny, zimowy klimat – mówi Magdalena Miśkiewicz. Osobiście lubię je łączyć z bielą, perłą, szarością i brokatem, ponieważ kojarzy mi się to z blaskiem śniegu w mroźny dzień. W takich zestawieniach odnajdzie się także granat, a nawet turkus. Srebro często łączymy też z czerwienią, ale najlepiej wprowadzić ten kolor tylko jako akcent.

Dekoracje w kolorze srebra są bardziej uniwersalne niż złoto. Pasują do większości wnętrz, a szczególnie dobrze będą się prezentować w połączeniu ze stylem nowojorskim, Hampton, modern classic i glamour (pod warunkiem, że w aranżacji wnętrza użyto już srebra lub błyszczącego chromu).

Jeśli do dekoracji stołu użyjemy ciut czerwieni a mniej brokatu, taki zestaw powinien dobrze współgrać ze stylem skandynawskim – radzi projektantka. Jeśli natomiast użyjemy więcej bieli to dobrze wypadnie w zdecydowanej większości wnętrz, ponieważ biel pasuje zawsze.

3. Monochromatycznie - Minimalistycznie

Zwolennicy minimalizmu powinni postawić na jeden kolor, a najlepiej na… złoto, złoto, złoto!

Od dłuższego czasu kolor ten króluje w designie – mówi Magdalena Miśkiewicz.

Monochromatyczne dekoracje warto urozmaicić wykorzystując po wiele różnych materiałów i faktur. Świąteczne ozdoby powinny być wyważone i eleganckie, z klasą.

Pamiętajmy, skoro na stole dużo się „błyszczy”, baza musi być stonowana, nowoczesna – radzi projektantka. Świąteczne dekoracje wprowadzamy na zasadzie kontrastu. Takie zestawienia polecam do nowoczesnych, „hotelowych” wnętrz.

4. W rodzinnym gronie

Jeśli dekorując stół chcecie przede wszystkim wyczarować prawdziwie domową, ciepłą i rodzinną atmosferę, powinniście sięgnąć po świerkowe gałązki, domowe pierniki, słomki, suszone owoce i orzechy. Idealnym tłem na stole będzie dla nich swojska, biało-czerwona krata. Pełne domowego ciepła ozdoby doskonale harmonizują ze skandynawską stylistyką. Będą też pasować do wnętrz zdominowanych przez naturalne drewno.

Czytaj także: Betonowe ozdoby świąteczne. 

Aby stworzyć najprostszy stroik wystarczy gałązka świerku lub jodły, świeca i jedna bombka. Taka kompozycja przyprószona sztucznym śniegiem, z włożonym korzeniem cynamonu, pięknie udekoruje nasz stół. Znakomitym pomysłem będą też dekoracje wykonane własnoręcznie, na przykład samodzielnie malowane bombki, które później umieścimy na talerzu każdego z wigilijnych gości – radzi Magdalena Miśkiewicz. Wspólne pieczenie pierników, robienie świątecznych plecionek z wikliny czy ze słomy, wycinanek albo bombek z papieru (origami) pozwoli nam spędzić razem czas i napełni dom świąteczną atmosferą jeszcze przed nadejściem Bożego Narodzenia.

5. Dopełnij wnętrze światłem świec

Świąteczny klimat warto rozsiać w całym domu. Pomocne będą tu bożonarodzeniowe wianki i świece. Im więcej świec, tym lepiej – uważa projektantka.

Możemy rozmieścić w całym domu kielichy ze świecami i np. malutkimi bombkami lub szyszkami. Możemy też ustawić kilka dekoracyjnych świec (co najmniej 3) o różnej wysokości na szklanej czy srebrnej tacy, a obok położyć gałązkę świerku oraz sznur pereł. W szklanych wazonach lub kielichach umieśćmy cieniutkie ledowe paski świecące, uzupełniając kompozycję bombkami albo – bardziej skandynawsko – szyszkami pomalowanymi na biało. Dajmy się ponieść magii Świąt! - zachęca Magdalena Miśkiewicz.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także