Najlepsze Domy
Dekor na płytkach. Jak go ułożyć?

Dekor na płytkach. Jak go ułożyć?

Możliwość wyboru kolekcji płytek do łazienki jest niemal nieograniczona. Dodatkowo wnętrze można urozmaicić i wzbogacić dekorem. Jak to zrobić, aby nie przesadzić i cieszyć się końcowym efektem? Oto kilka porad.

Możliwość wyboru kolekcji płytek do łazienki jest niemal nieograniczona. Dodatkowo wnętrze można urozmaicić i wzbogacić dekorem. Jak to zrobić, aby nie przesadzić i cieszyć się końcowym efektem? Oto kilka porad.

Dekoracje dedykowane do danej kolekcji glazury czy gresu najczęściej powstają na jasnej płytce bazowej poprzez naniesienie na nią ozdobnego wzoru. Nie jest to jednak regułą. Na rynku dostępne są kolekcje składające się z klasycznej, czarno-białej „bazówki” i linii zróżnicowanych dekorów w przeróżnych stylach i kolorach. Istnieje również szereg dekoracji uniwersalnych – mozaiki czy szklane listwy, które, zgodnie z własną inwencja twórczą, dopasować można do różnych kolekcji.

W zależności od pomieszczenia
W jaki sposób i w jakich proporcjach połączyć dekory i płytki bazowe?

Najprostszym rozwiązaniem jest wykorzystanie pomysłu proponowanego przez producenta na zdjęciach aranżacyjnych w katalogu czy na stronie www – mówi Joanna Ciecierska, stylistka marki Ceramstic – każda przestrzeń jest jednak inna. Odpowiednie zaplanowanie rozkładu płytek nie tylko wpłynie na jej walory estetyczne, ale także funkcjonalne.

Oprócz pełnienia oczywistej funkcji estetycznej, dekory mogą przyczynić się na przykład do poprawienia proporcji pomieszczenia.

Ozdobne płytki, szczególnie w przypadku bardzo wyrazistych wzorów, stosujemy akcentami. Ułożone w ciągu poziomym poszerzą optycznie przestrzeń. Zastosowanie pionowego pasa „podwyższy” zbyt niski strop. To samo dotyczy szklanych listew – mówi Joanna Ciecierska.

Wyznaczanie stref
Odpowiednie operowanie układem płytek bazowych i dekorów ma również zastosowanie przy wyznaczaniu stref funkcyjnych w łazience. Ozdobne akcenty sprawdzają się na przykład wokół umywalki, wanny czy w strefie lustra. Dobrze wyglądają także w podświetlonych wnękach.

Wyznaczenie i wyraźne zaakcentowanie stref funkcyjnych pomaga uporządkować przestrzeń. Wnętrze ozdabiać i dzielić można także poprzez odpowiednie zastosowanie płytek bazowych. Już samo użycie ciemnej płytki w strefach funkcyjnych, „wchodząc” nią także na część podłogi, podczas gdy reszta przestrzeni pozostaje jasna, także jest zabiegiem dekoracyjnym. Do oddzielenia dwóch kontrastujących kolorów płytek bazowych warto użyć ozdobnej listwy – radzi stylistka marki Ceramstic.

Wrażenie przypadku
Najpopularniejszym sposobem stosowania dekorów jest układanie ich we wspomnianych już ciągach lub sekwencjach. Bywa też, że przy pomocy ozdobnych płytek zaznacza się całą ścianę lub wnękę. Warto jednak zastanowić się nad przełamaniem tej konwencji.

Bardzo ciekawy efekt daje połączenie dekorów z płytkami bazowymi w sposób sprawiający wrażenie przypadkowego. Dotyczy to w szczególności dekoracji, które powstały poprzez naniesienie na płytkę bazową delikatnego wzoru. Pięknie „wtopi się” on gdzieniegdzie w jednolitą ścianę – mówi stylistka marki Ceramstic.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!