Najlepsze Domy
Czym charakteryzują się wnętrza loftowe?

Czym charakteryzują się wnętrza loftowe?

Mieszkania w zrewitalizowanych pofabrycznych budynkach są alternatywą dla przestronnych i wysokich mieszkań w kamienicach. Od kilku lat niewątpliwie zyskują na popularności. Powstają w historycznych budynkach, są przestrzenne i charakteryzują się industrialnym stylem. Dlaczego tego typu mieszkania są tak atrakcyjne i co je wyróżnia?

Wysokie, przestrzenne mieszkania w historycznym budynku już nie kojarzą się tylko i wyłącznie ze starą kamienicą. Dziś cegła i surowy wystrój utożsamiane są z loftami, które zdobywają coraz większą popularność. Dlaczego? Bo kilka cech czyni je miejscami niezwykłymi. Jeżeli szukasz mieszkania tego typu, pamiętaj o kilku wyróżnikach.

Budynek postindustrialny

Po pierwsze – budynek, w którym się znajdują. Loft to z definicji hala fabryczna zaadaptowana na mieszkanie lub pracownię artysty. Początkowo takie przestrzenie przyciągały bohemę i artystów, którzy nie mieli pieniędzy na czynsze, więc dachu nad głową szukali w opuszczonych budynkach przemysłowych. Dziś interesują się nimi także biznesmeni, ludzie ze świata show-biznesu oraz młode pokolenia, szukające nieszablonowych rozwiązań. Takim budynkiem jest m.in. Nowa Papiernia przy ul. Kościuszki we Wrocławiu.

To inwestycja, która dała nowe życie dwóm historycznym budynkom z 1889 roku – przypomina Ewa Skibińska z RED Real Estate Development. – Pofabryczne budynki, w których powstają lofty, oferują udogodnienia, których w kamienicach brakuje – windy czy garaże podziemne. Ich standard – i wygląd otoczenia - jest nieporównywalny do stanu kamienic, często wymagających kapitalnego remontu - dodaje.

Fabryka papieru i drukarnia powstała przy ul. Kościuszki pod koniec XIX wieku według projektu mistrza budowniczego Edwarda Hentschela. Zakłady przestały istnieć pod koniec kolejnego stulecia. Budynki opustoszały, aż do czasu kiedy kilka lat temu zajął się nimi deweloper RED Real Estate Development, adaptując ich wnętrze na mieszkania, w tym na pięć loftów z prawdziwego zdarzenia. Dwa z nich wciąż czekają na właściciela.

Ponadprzeciętna wysokość

Po drugie – przestrzeń. Pofabryczne budynki na mieszkania jako pierwsi adaptowali Amerykanie w połowie XX wieku. Najwięcej lokali tego typu powstawało w Chicago i Nowym Jorku, bowiem to w centrach tych miast w XIX w. budowano najwięcej zakładów i fabryk. Musiały być odpowiednio wysokie, żeby pomieściły maszynerię.

Stąd prawdziwy loft wyróżnia ponadprzeciętna wysokość, która daje architektom duże możliwości aranżacyjne. W tak wysokich pomieszczeniach można chociażby pokusić się o zaaranżowanie antresoli. Wysokie lofty dają zresztą dużo innych możliwości aranżacyjnych.

Sufit można wykończyć drewnianymi elementami albo pomalować na ciemno, przy zachowaniu jasnych ścian. Ponadprzeciętna wysokość umożliwia wstawienie wielkoformatowych, pojemnych mebli oraz wykorzystania wiszącego oświetlenia, które będzie wyeksponowanym i widocznym super detalem – wymienia Małgorzata Komadowska, architekta wnętrz Nowej Papierni.

Czerwona cegła

Po trzecie – połączenie historii z nowoczesnością. W mieszkaniach tego typu często widuje się oryginalnie zachowane elementy, takie jak XIX-wieczna czerwona cegła pokrywająca całą wysokość ścian.

W Nowej Papierni cegła znajduje się również na łukowych stropach.

Priorytetem było dla nas zachowanie oryginalnego charakteru budynków, a przy tym wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań - zaznacza Ewa Skibińska. Przykładem historycznych, oryginalnie zachowanych elementów są również dekoracyjne podstopnice na klatce schodowej.

Wysokie okna

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!