Najlepsze Domy
Co warto wiedzieć o mieszkaniach pod wynajem krótkoterminowy?

Co warto wiedzieć o mieszkaniach pod wynajem krótkoterminowy?

Mieszkania przeznaczone na wynajem krótkoterminowy muszą spełniać takie same wymagania, jak te lokale, które oddawane są na wynajem długoterminowy. Mowa w tym miejscu m.in. o zachowaniu porządku we wnętrzach, estetyce jego aranżacji czy wykończenia, standardzie wyposażenia, braku nieprzyjemnych zapachów, czy odpychających niedoróbek, jak cieknące krany, niedomyte listwy podłogowe, brudne okna i stare meble. To jednak nie koniec – lista czynników, które wpływają na atrakcyjność nieruchomości wynajmowanych na doby, jest zdecydowanie dłuższa. O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Mieszkania oraz apartamenty przeznaczone na wynajem krótkoterminowy z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem, stanowiąc realną konkurencję dla hoteli czy hosteli. Ciekawa lokalizacja, wysoki standard czy atrakcyjne ceny to tylko kilka czynników wpływających na ich popularność, ale też konkurencyjność. Jakie warunki musi spełniać ten rodzaj nieruchomości, by uzyskać jak największy zwrot z inwestycji?

Lokalizacja a zainteresowanie

Położenie apartamentu, który ma być wynajmowany krótkoterminowo, z pewnością odgrywa istotniejszą rolę niż ma to miejsce w przypadku wynajmu na rok czy dwa. Należy bowiem pamiętać, że największym zainteresowaniem cieszą się lokale położone w centrum miasta lub niedaleko jego najważniejszych atrakcji, odpowiednio skomunikowane z pozostałymi częściami aglomeracji. Najlepiej, by były to jednocześnie duże metropolie, atrakcyjne pod kątem turystycznym, jak choćby Wrocław, Kraków oraz Poznań. Dzięki temu znajdujące się w nich apartamenty mogą być wynajęte przez niemal cały rok, w przeciwieństwie do miejscowości odwiedzanych raczej sezonowo, położonych np. nad morzem lub w górach.

Duże miasta to przeważnie również centra biznesowe i konferencyjne, które wiele osób odwiedza w ramach podróży służbowych. Mając na uwadze swój komfort, swobodę, czy też możliwość potencjalnej pracy po godzinach, nierzadko zamiast pokoi hotelowych, stawiają właśnie na apartamenty lub mieszkania.

Standard wyposażenia

Istotną różnicą pomiędzy najmem długoterminowym a tym na doby, jest także rodzaj oraz jakość wyposażenia lokalu. W tym pierwszym wypadku zazwyczaj nie jest konieczne, by w mieszkaniu znajdowały się sprzęty takie jak czajnik elektryczny, żelazko, pościel oraz ręczniki, które najemcy najczęściej już posiadają. Natomiast apartamenty wynajmowane krótkoterminowo muszą być w pełni urządzone i funkcjonalne, dzięki czemu goście mogą poczuć się w nich jak we własnym domu. Istotny jest także dostęp do Internetu, na korzyść działa też wyposażenie w telewizor, zmywarkę, jak i estetyczne i kompletne zestawy naczyń. Ponadto w lokalu obligatoryjnie muszą się znaleźć również ręczniki oraz pościel dla wszystkich gości, a często także kawa, herbata oraz podstawowe przyprawy.

To, czy dany apartament zawiera określone wyposażenie to jednak nie wszystko. Nie bez znaczenia jest także jego jakość – zaznacza Mateusz Sabak, Co-founder w firmie RentPlanet. – Zarówno sprzęty AGD, jak i materiały oraz kolory zastosowane w aranżacji znacząco wpływają na atrakcyjność mieszkania, co przekłada się bezpośrednio na zainteresowanie jego wynajęciem. Dlatego urządzając jego wnętrze, musimy pamiętać o tym, by było ono przytulne i zachęcające, ale jednocześnie dawało poczucie, że goście mieszkają w luksusowym, eleganckim miejscu – dodaje.

Dodatkowe standardy obsługi

Wynajem krótkoterminowy, choć daje szanse na wyższy zarobek, wiąże się też z koniecznością poświęcenia większej ilości czasu nieruchomości, która przy tak dużej rotacji gości, wymaga częstego, fachowego sprzątania, wymiany pościeli oraz ręczników, zaopatrzenia w podstawowe produkty spożywcze czy wykonania drobnych napraw konserwacyjnych. Z tego powodu wiele osób decyduje się na oddanie nieruchomości w zarządzanie firmom, które zajmują się tym profesjonalnie.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!