×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Co potrafi lustro we wnętrzu?

Co potrafi lustro we wnętrzu?

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 10 wrz 2019 11:00

Zwierciadło stało się nieodzownym elementem naszego życia. Towarzyszy nam praktycznie na każdym kroku, we wszystkich obiektach. Jego obecność stała się tak naturalna, że mało kto przywiązuje uwagę do jego pierwotnego znaczenia, niezwykłych właściwości i funkcji, które pełniło przez lata i dzięki którym zyskało reputację narzędzia magii.

Pozwala spojrzeć sobie w twarz, a często także zajrzeć w głąb siebie. Uznawany często za magiczny i tajemniczy przedmiot. W przestrzeniach pełni funkcje użytkowe oraz dekoracyjne. Lustro, bo o nim mowa, może zmienić każde wnętrze.

Na początku była woda

Za pierwsze zwierciadła ludziom służyła woda - kałuża, jezioro czy staw. Dopiero po jakimś czasie ludzie nauczyli się wyrabiać je z otaczających ich materiałów: kamieni, kryształów górskich, metalu. Prototyp współczesnego lustra pojawił się ok. 5000 lat temu, razem z pierwszymi wyrobami szklarskimi. Tytuł europejskiej kolebki zwierciadeł przypadł Wenecji. Wenecjanie doskonalili się w wytwarzaniu przezroczystego szkła, a ich produkty osiągały bardzo wysokie ceny. Zakup lustra stanowił ogromny wydatek, dlatego pozwolić sobie na taki luksusowy towar mogli tylko najbogatsi, np. dworzanie czy monarchowie.

Zobacz także: Mieszkanie pod Koszalinem - więź z naturą. 

 

Co ciekawe, w końcu w zwierciadłach zakochali się Francuzi i stanęli na drodze włoskiej dominacji w ich produkcji, dzięki czemu lustra zaczęły wytwarzać również inne kraje.

Odrobina magii

Od początku istnienia zwierciadło kojarzono z magami i tajemniczymi mocami. Wierzono, że są one skarbnicą wiedzy o świecie duchowym oraz odzwierciedleniem stanu emocjonalnego, intelektualnego i duchowego przeglądającej się w nich osoby. Magiczne powiązania luster wywodziły się także z ich właściwości prezentacji tego, co dzieje się z innymi ludźmi, a także wydarzeń odbywających się w innym czasie i miejscu. Wierzono również, że istnieje możliwość przekazywania przez nie energii oraz rzucania zaklęć.

Manipulacja… wnętrzem

Współcześnie lustra stanowią nie tylko istotną dekorację pomieszczeń - pozwalają również na manipulowanie w nich światłem oraz przestrzenią. Projektanci wykorzystują je do optycznego powiększania wnętrz. Odpowiednie ulokowanie zwierciadła pozwala zyskać wizualną głębię oraz nadać pomieszczeniu lepsze proporcje. Lustra służą także do gry światłem, odbijając je. Co za tym idzie, jeśli umieścimy je naprzeciwko okna lub drzwi balkonowych, otrzymamy nie tylko jasne, ale i bardziej przestronne optycznie wnętrze. Ich dodatkowym atutem jest spotęgowanie efektu odbicia – wystarczy ulokować je na konsoli, by wszystkie widoczne w nim dekoracje sprawiały wrażenie występowania w większej ilości.

Kto jest najpiękniejszy?

Minimalistyczne, nowoczesne, barokowe czy stanowiące zabawę geometrią… Na rynku znajdziemy coraz bardziej wyszukane projekty luster. Designerzy doskonale wiedzą, że zwierciadła stanowią podstawowy, a zarazem efektowny element każdego wnętrza. Te w ozdobnych ramach konkurować mogą nawet z dziełami sztuki. Ważne jednak, by tworzyły wraz z aranżacją spójną całość. Wyjątkową dekorację stanowią lustra stojące – nadają przestrzeni elegancji oraz nuty glamour. Ciekawe rozwiązanie stanowi także stworzenie autorskiej kompozycji na ścianie z wykorzystaniem kilku luster.

Źródło: J&J glass & design.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także