Najlepsze Domy
Ciemne drewno wkracza na salony

Ciemne drewno wkracza na salony

Ponadczasowe drewno jest wciąż obecne pośród wnętrzarskich trendów. Jednak w przypadku podłóg drewnianych w Polsce i za granicą obserwujemy wyraźny zwrot. Coraz częściej obok desek jasnych, bielonych, uznanie zyskują kolekcje podłóg w ciemnym kolorze, pełne sęków i nierówności, które czynią je bliższe naturze.

Projektowanie wnętrz to sztuka, która mimo swobodnej kreacji, aby zyskać akceptację, musi się podporządkować upodobaniom odbiorcy, jego indywidualnemu pomysłowi na swoją prywatną przestrzeń, doświadczeniom, trybowi życia, ale także trendom obowiązującym w designie. A tu aktualnie odnajdziemy połączenie ciemnego drewna i stylu vintage. Projektanci z entuzjazmem obserwują ten trend wiedząc, że nie jest to kolejny krótki zachwyt rynku, a stała tendencja, która będzie nam towarzyszyć przez długie lata.

Drewno to surowiec, z którego zawsze korzystamy przy projektowaniu wnętrz - komentuje Jan Stępień, twórca firmy Beroom, zwycięzca konkursu Jawor-Parkiet Design Awards. W zależności od jego koloru, struktury i sposobu wykorzystania jesteśmy w stanie stworzyć pomieszczenie w stylu glamour, skandynawskim czy vintage. Ciemna, drewniana podłoga kojarzy nam się ze starymi domami, a jej kolor jest wynikiem upływu czasu. Nadaje wnętrzom szlachetności a jednocześnie stanowi mocny akcent. Taka deska idealnie współgra z nowoczesnymi meblami i ociepla pomieszczenie. 

Oznaki czasu w architekturze wnętrz

Współczesny design rozgościł się we wnętrzach eklektycznych. Spójny klimat tworzą w nim przedmioty z różnych epok, stylów. Podłoga w stylu vintage jako podstawa projektu, podkreśli styl klasyczny, natomiast wytonuje glamour. To odpowiedź nowoczesnego wzornictwa na potrzeby klientów, którzy poszukują faktur i wybarwień zaskakujących i zupełnie innych niż wszystkie.

Styl vintage jest idealny dla osób, które chcą połączyć starsze trendy z tymi obowiązującymi obecnie – mówi Jan Stępień.

Zobacz także: Piękne, jasne wnętrza nowoczesnego domu. 

Podłogi w stylu vintage będą oczywistym wyborem osób z fantazją, poszukujących nieoczywistych połączeń aranżacyjnych. Dzięki zastosowanym wykończeniom i gamie barw te parkiety idealnie dopasowują się do każdej przestrzeni. Pozwalają na zabawę kolorem i teksturą. Dzięki temu każdorazowo można uzyskać unikalny efekt, wykorzystując operujące w pomieszczeniach światło.

Vintage jest stylem dla osób odważnych, którzy nie boją się nieszablonowych kolorów oraz chcących mieć pewność, że ich wnętrze będzie niepowtarzalne – podsumował Jan Stępień

Na co zwraca uwagę Piotr Pawulski, laureat konkursu Jawor-Parkiet Design Awards?

Podłoga w stylu vintage ma rozmaite oblicza, a każde z nich to sposób na nadanie wnętrzu niebanalnego charakteru. Może ona być elegancka, na wzór klasycznego paryskiego parkietu czy w trendzie „eko” – tworząc modną podłogę z "odzysku". Podłoga nadszarpnięta zębem czasu nawiązuje do stylistyki i trendów sprzed lat, ale bardzo dobrze funkcjonuje także we współczesnym designie. Parkiety w jodełkę czy zbitki z pojedynczych różnych klepek nadają wnętrzu odrębnego charakteru. Chociażby jasne odcienie subtelnie bielonego drewna, które rozjaśnią i optycznie powiększą pomieszczenie wprowadzą romantyzm i delikatność. Ciemne drewno zaś znajdzie zastosowanie w aranżacji wnętrz w stylu industrialnym i loft, nadaje mocnego akcentu oraz stanowi synonim niczym nieskrępowanej wolności i artyzmu. Wyrazista ciemna podłoga świetnie sprawdza się w towarzystwie stali, betonu, szkła czy innych odcieni drewna w połączeniu z tworzywem. Styl vintage daje szansę na stworzenie indywidualnego własnego i dopasowanego do swojego usposobienia wnętrza, które stanowi nieodłączny element naszego codziennego życia. Ciemny parkiet kontrastuje z jasnymi meblami tworząc wyrazisty kontrast.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!