REKLAMA
Najlepsze Domy
Bajkowy pokój na Dzień Dziecka

Bajkowy pokój na Dzień Dziecka

Stworzenie ciekawego i funkcjonalnego pokoju dziecka wcale nie wymaga od rodziców dużych nakładów pieniężnych, często wystarczy dobry pomysł, inwencja twórcza oraz zapał do pracy, aby na nowo przerobić posiadane wyposażenie.

Dzieci uwielbiają baśniowe opowieści – prezentują one piękne, nieziemskie krainy pełne magicznych stworków. Z tego powodu, nam dorosłym, dzieciństwo kojarzy się przede wszystkim z bajkami czytanymi przez rodziców na dobranoc. W czym tkwi ich fenomen? Zaspokajają naturalną ciekawość świata maluchów, w sposób przystępny dostarczają wiedzy o relacjach społecznych, wykształcając u nich pożądane postawy moralne oraz poszerzają horyzonty myślowe. To dobre narzędzie edukacyjne. Dlatego pokój naszego malucha może stać się również częścią jednej z bajkowych krain…

Świat nasz wyglądał jaśniej. Kiedyś, za dawnych dni. Gdy się wierzyło w baśnie. Gdy się wierzyło w sny(…) – śpiewała Tola Mankiewiczówna w duecie z Aleksandrem Żabczyńskim w filmie „Manewry miłosne”. A więc w rytm słów tej jakże urokliwej piosenki – „Powróćmy jak za dawnych lat w zaczarowany bajek świat”, stwórzmy niezwykły pokój dla swojego dziecka inspirowany motywami z opowieści dla najmłodszych. Wystarczy podążać za tropem dziecięcych marzeń, a w kwestii aranżacji pozwolić działać wyobraźni…

Uwolnij wyobraźnię

Jeśli mamy trochę czasu i zmysłu do majsterkowania, część mebli możemy wykonać od podstaw samodzielnie, dostosowując ich charakter do wieku i płci dziecka. Przy projektowaniu usytuowania poszczególnych elementów pamiętajmy jednak, aby dostępną przestrzeń podzielić przynajmniej na trzy podstawowe sekcje: do wypoczynku, zabawy oraz nauki.

Czytaj także: Bezpieczna podłoga w pokoju dziecka

Ponadto ogromny potencjał tkwi w kolorze – wykorzystajmy to. Operując nim odpowiednio, możemy stworzyć w sposób naturalny strefy funkcjonalne. Poza tym, już samym odmalowaniem ścian na soczyste barwy sprawimy dziecku ogromną radość, zwłaszcza jeśli pojawią się na nich postaci z bajek. Inspiracje możemy czerpać z ulubionych książeczek naszego malucha. Baśniowy motyw przewodni sprawdzi się przede wszystkim w pokojach młodszych szkrabów w wieku od 2 do 7 lat. Starszym dzieciom zapewne przypadną do gustu bardziej dyskretne malunki ścienne (np. dmuchawce malowane z użyciem szablonu), które ożywią pomieszczenie.

Dla małej księżniczki

Jednym z pomysłów na aranżację pomieszczenia dla dziewczynek jest stworzenie urokliwego pokoju na wzór komnaty królewny. Która bowiem dziś dorosła panna nie chciała w dzieciństwie stać się jedną z księżniczek ze znanych bajek? Każda z nich ma swój wyjątkowy styl i budzi w oczach małych dam nieskrywane uwielbienie. W kwestii aranżacji najprostszym ze sposobów jest nawiązanie kolorem do historii bajkowych piękności, np. barwy ich sukni. Jeśli jej kolorystyka jest błękitna, warto wybrać urokliwy odcień w stylu „Lazurowego Wybrzeża” z kolekcji farb Śnieżka Satynowa. W przypadku żółtej doskonale sprawdzi się z kolei „Miodowa Słodycz”, a różowej – „Figlarny Róż”.

Do odmalowania pokoju dziecięcego warto wybrać farbę plamoodporną, która tworzy trwałe, zmywalne powłoki. Wówczas z łatwością usuniemy wszelkie plamy czy zabrudzenia ze ścian – świat maluchów rządzi się bowiem swoimi prawami – tłumaczy Anna Szymaszek, specjalista ds. public relations w Fabryce Farb i Lakierów Śnieżka

Nieco trudniejszym, ale za to znacznie bardziej efektownym rozwiązaniem jest pokrycie jednej ze ścian malunkiem przedstawiającym wizerunek wybranej księżniczki bądź zarys bajecznego zamku z wysokimi wieżami. Nie każdy rodzic ma odpowiednie zdolności plastyczne, aby wykonać go samodzielnie, w takim wypadku warto skorzystać z pomocy lokalnego artysty. Najważniejszym elementem wyposażenia w komnacie naszej księżniczki powinno być łóżko wystylizowane na wystawne łoże królewskie. Pikowany zagłówek oraz baldachim z muślinu spięty kokardami dodadzą przestrzeni jeszcze więcej uroku. Dziewczynki już od dzieciństwa lubią dbać o swój wygląd, naśladując swoje mamy, a więc na pewno przyda się tu również mała toaletka.

Pokój małego odkrywcy

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!