Najlepsze Domy
Aranżujemy przedpokój

Aranżujemy przedpokój

Przedpokój jest pierwszym pomieszczeniem, które widzą goście po wejściu do domu, dlatego jego wystrój powinien robić dobre wrażenie, zapraszać do środka. Co jest ważne w aranżacji? Przede wszystkim kolorystyka, odpowiednie meble, oświetlenie oraz dodatki. Choć ze względu na nieduży metraż przedpokoju większość z nas trzyma się standardowych rozwiązań kolorystycznych w postaci naturalnych, jasnych barw, warto pokusić się o zabawę i eksperymentowanie z mocniejszymi kolorami.

Eleganckie lamperie w szarościach, czy zgaszonym różu? Słoneczny odcień żółci, jako energetyczny akcent kolorystyczny na ścianie lub drzwiach? Wbrew pozorom, to nie propozycje doboru kolorów w salonie, czy kuchni, a w przedpokoju, który jako wizytówka naszego mieszkania powinien być również urządzony ze stylem i smakiem.

Zabawa z kolorami w przedpokoju

Najczęściej wybieraną kolorystyką w przedpokoju jest paleta złożona z jasnych, czystych bieli (Koronkowa Biel), złamanej szarości (Ciepły Lód), beży (Harmonia, Włoskie Latte) oraz brązów (Karmelowy Zamsz). Królują popularne i uniwersalne biele i szarości, które stosowane są głównie w przedpokojach o małym metrażu. Jasne kolory rozświetlają oraz powiększają optycznie przestrzeń, nadając jej elegancki styl.

Budowanie kontrastów kolorystycznych, na przykład pomalowanie sufitu i najwęższych ścian na ciemny kolor sprawi, że pomieszczenie wyda nam się szersze. Z kolei użycie mocnego akcentu kolorystycznego na drzwiach, np. ciemnego granatu (Niespokojny Ocean), czy zieleni (Delikatna Skała), sprawi, że staną się interesującą i skupiającą uwagę częścią wnętrza.

Jeśli wolisz bardziej rozświetlone, słoneczne połączenia, wprowadź obok chłodnej szarości energetyczny róż (Malinowa Alcantra), czy ciepły odcień żółci (Słoneczny Len). Jednym z rozwiązań jest również wyróżnienie pojedynczej ściany intensywną barwą (Czarny Płomień).

Jednym z najnowszych trendów jest powracająca do łask lamperia. Do niedawna traktowana jako relikt przeszłości, dziś zyskuje drugie życie i doskonale wpisuje się we współczesny wystrój przedpokoju. Lamperia, czyli okładzina dolnej części ściany, nie tylko zdobi wnętrze, ale również chroni powierzchnię przed zabrudzeniami. W wersji ekskluzywnej można wykonać ją z drewna, kamienia, czy stiuku.

Dużo prostszym i tańszym sposobem jest pomalowanie dolnej części ściany farbą, np. olejną, lateksową lub akrylową, odporną na szorowanie. Linię lamperii najczęściej wyznacza się na wysokości około 120 centymetrów od podłogi, malując dolny pas na ciemniejszy kolor. Do białej ściany świetnie pasuje odcień ciemnej szarości (Lekki Ołów) lub zgaszonego różu (Gorzka Landrynka).

Postaw na dobrą organizację 

Przedpokój to przestrzeń, którą można również funkcjonalnie zaaranżować, dzięki odpowiednim meblom, oświetleniu oraz dodatkom. W przedpokoju może znaleźć się szafa na okrycia wierzchnie, szafa na buty, siedzisko-ławeczka, wieszaki na kurtki, konsola bądź nieduży blat na klucze oraz dekoracje.

Pamiętajmy, aby jak najwięcej rzeczy pochować w szafach i szafkach, ponieważ nadmiar przedmiotów przytłoczy pomieszczenie i wywoła wrażenie nieładu. Najlepiej sprawdzają się m.in. pojemne szafy wnękowe i szafy z drzwiami przesuwnymi zamiast otwieranych, które zajmują sporo miejsca. Warto wstawić szafkę na buty, lub popularną w Polsce ławkę z szafką na buty, połączoną z lustrem i wieszakiem. Taki mebel spełnia zarówno funkcje schowka, jak i ławeczki przydatnej podczas zakładania i ściągania butów.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!