Najlepsze Domy
Aranżujemy otwartą przestrzeń

Aranżujemy otwartą przestrzeń

Mieszkania na otwartym planie to kwintesencja dobrego designu. Warto pamiętać jednak, aby połączone strefy urządzić w tej samej konwencji stylistycznej. Tym sposobem taki układ mieszkania będzie nie tylko bardzo funkcjonalny, ale także spójny i harmonijny.

Kuchnia otwarta na salon i jadalnię, korytarz, który bezpośrednio łączy się ze strefą dzienną czy sypialnia połączona z garderobą lub pokojem kąpielowym. Takie rozwiązania to w nowoczesnych projektach wnętrz codzienność. Mieszkania na otwartym planie sprawiają wrażenie przestronniejszych i atrakcyjniejszych, umożliwiają przepływ światła dziennego do każdego zakątka pomieszczenia, a przy tym pozwalają na swobodny kontakt z pozostałymi domownikami.

Czasem jednak każdy potrzebuje chwili prywatności, dlatego w projekcie domu warto uwzględnić rozwiązania, które to zapewnią. Ciekawie sprawdzą się w takich przypadkach drzwi przesuwne lub regały w systemie Orto, stanowiące subtelną separację stref i dające jednocześnie dodatkowe możliwości przechowywania.

Wiele stref

W nowoczesnym budownictwie dąży się do uzyskiwania jak największej przestronności we wnętrzach. W związku z tym, zwykle rezygnuje się ze ścian działowych pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami kreując, przy pomocy mebli wykonywanych na wymiar, otwartą przestrzeń. Rozwiązanie takie najczęściej stosuje się w części dziennej mieszkania, gdzie kuchenna wyspa stanowi łącznik pomiędzy strefami i miejsce spotkań.

Jednym z głównych powodów do otwarcia kuchni na salon i jadalnię jest chęć stworzenia lepszych warunków do rozwijania życia rodzinnego i towarzyskiego. Osoba przygotowująca posiłki może w takiej sytuacji swobodnie rozmawiać z członkami rodziny lub znajomymi nieprzebywającymi w kuchni. Może także podczas pichcenia, oglądać programy kulinarne, pomimo, że telewizor de facto znajduje się w innym pomieszczeniu.

Strefa dzienna często jest łączona także z korytarzem, który pozostaje najważniejszym węzłem komunikacyjnym domu – to z niego rozchodzą się drogi do innych pomieszczeń na parterze oraz zwykle znajdują się schody prowadzące na piętro. Takie rozwiązanie optycznie powiększa metraż, a przy tym pozwala na swobodne przemieszczenie się pomiędzy poszczególnymi strefami domu.

Ważne, aby wydzielone strefy był spójne stylistycznie. Taki efekt można osiągnąć na przykład dzięki zachowaniu jednakowej kolorystyki lub stylu mebli – tym sposobem doskonale spotęgujemy wrażenie otwartości i przestronności mieszkania. Praktycznym rozwiązaniem będzie tutaj regał na książki w systemie Orto o designerskiej konstrukcji, oddzielający salon od przedpokoju. Podobny regał możemy zamontować także w części przedpokojowej jako stylową strefę przechowywania odzieży – radzi Anna Wróbel, projektantka mebli Komandor.

Dzięki połączeniu sypialni z garderobą lub pokojem kąpielowym, można natomiast od razu po przebudzeniu wybrać kreację, a wieczorem po gorącej kąpieli wejść bezpośrednio do łóżka. Taki układ mieszkania przypadnie do gustu osobom, które cenią sobie wygodę. Zorganizowana na jednej ze ścian garderoba, oddzielona przesuwnymi drzwiami, świetne sprawdzi się w roli wyznacznika stref.

Chwila prywatności…

W strefie dziennej, w której spotykają się wszyscy domownicy na pogawędkach lub wspólnym oglądaniu telewizji, zwykle bywa głośno, a czasem potrzebujemy chwili spokoju w samotności. Przygotowując posiłki, jesteśmy narażeni na roznoszenie zapachów po całym mieszkaniu. Rozbierając się w pędzie po wejściu do domu, rozrzucamy kurtki, płaszcze i buty po korytarzu, co zaburza ład w części wypoczynkowej.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!