Najlepsze Domy
Aranżacja niewielkiej przestrzeni mieszkalnej

Aranżacja niewielkiej przestrzeni mieszkalnej

Podpowiadamy jak urządzić się na niewielkiej przestrzeni, ale wciąż cieszyć się poczuciem indywidualności i wolności?

Jeszcze do niedawna duża przestrzeń mieszkalna była uznawana za najlepsze miejsce do życia. Jednak obecnie w metropoliach, takich jak Paryż czy Londyn ludzie przenoszą się do mniejszych domów i mieszkań, choćby z powodu stale rosnących cen nieruchomości. Także poza miastem decydujemy się na przeprowadzkę do skromniejszych domów – choć tutaj życie na mniejszej przestrzeni nie jest podyktowane koniecznością, ale pragnieniem życia w prostszy, minimalistyczny i ekologiczny sposób. Jak zatem urządzić się na niewielkiej przestrzeni, ale wciąż cieszyć się poczuciem indywidualności i wolności?

Niewielki, lecz luksusowy

Mała przestrzeń mieszkalna może być luksusowa. Coraz częściej słyszy się opinię, że posiadanie dużego domu jest problematyczne. Im większą przestrzenią dysponujemy, tym więcej bezużytecznych rzeczy na niej gromadzimy, więcej sprzątamy i wkładamy w nią więcej energii. Duży metraż nie sprawia też, że nasze wnętrza będą piękniejsze. Tymczasem małe domy mają subtelny urok, którego brakuje dużym powierzchniom. W jaki jednak sposób niewielką przestrzeń urządzić w niepowtarzalny i indywidualny sposób?

O odpowiedź na to pytanie zwróciliśmy się do Arno Geunes. Jego firma Tiny Houses Belgium zajmuje się projektowaniem i konstruowaniem przenośnych drewnianych domów dla tych, którym marzy się minimalistyczny i zrównoważony styl życia.

 Projekt każdego małego domu to wyzwanie, ponieważ trzeba zoptymalizować wykorzystanie ograniczonej przestrzeni pod kątem potrzeb wszystkich mieszkańców. Jakie są ich oczekiwania? Jak będzie wyglądać ich codzienne życie? Na jakie kompromisy będą w stanie pójść? Projektując nowy dom musimy zdecydować o bardzo szczegółowych kwestiach, nawet tak prostych, jak wchodzenie i wychodzenie z domu, a nawet robienie prania czy zmywanie. Takie myślenie często prowadzi do genialnych, zaskakujących i jedynych w swoim rodzaju rozwiązań. W ten sposób meble zyskują dodatkowe funkcje i pojawiają się kreatywne patenty na przechowywanie. Przykładowo stopień schodów może pełnić funkcję stołu lub schowka, a podwieszane łóżko można podciągnąć pod sufit, gdy nie będzie używane. Dzięki takim rozwiązaniom kreujemy indywidualne poczucia piękna, a przestrzeń staje się odbiciem osobowości mieszkańca.

Iluzja przestrzeni

Arno poświęca dużo czasu, by – pomimo niewielkiej powierzchni pomieszczeń – wykreować w nich poczucia przestrzeni.

Aspektem wystroju wnętrz, o którym często zapominamy, a który odgrywa ważną rolę w funkcjonalności i ogólnym charakterze miejsca, jest podłoga. Ponieważ jedna przestrzeń służy zwykle wielu celom, trzeba zastosować w niej taką podłogę, która będzie odporne na plamy, zarysowania i wodę. W takim przypadku świetnym wyborem okażą się laminaty i winyle. Podłoga może też znacznie zmienić sposób, w jaki patrzymy na pokój. Zwykle w moich projektach wykorzystuję lżejsze, zimniejsze kolory, ponieważ tworzą one wrażenie otwartej przestrzeni. Ziarna i sęki drewna powinny być subtelne, aby podłoga nie wyglądała na zbyt intensywną. Montaż paneli równolegle do najdłuższej ściany pomaga stworzyć iluzję przestrzeni.

Rezygnuję z dużej ilości małych okien na rzecz kilku dużych. Równie dobrze sprawdza się uzupełnienie wnętrza o lustra. Staram się optymalnie wykorzystać ściany, na przykład mocując na nich półki i szafki. To uwalnia miejsce na podłodze. Neutralna, ograniczona paleta kolorów ścian sprawi, że przestrzeń staje się mniej przytłaczająca, a dzięki subtelnym wzorom i teksturą pomieszczenie nie wygląda banalnie.

Czytaj także: Otwarta strefa dzienna w polskim domu. 

4Buildings - nowe wydarzenie branży budowlanej w Polsce i cztery niezależne konferencje o najważniejszych trendach w budownictwie XXI wieku - już 15-17 listopada w Katowicach. Zarejestruj się teraz!

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!