Najlepsze Domy
Aranżacja kuchni na poddaszu

Aranżacja kuchni na poddaszu

Kuchnia na poddaszu to rozwiązanie rzadko spotykane, ale potrafiące mieć swój urok. Fot. Häfele
Kuchnia na poddaszu to rozwiązanie rzadko spotykane, ale potrafiące mieć swój urok. Fot. Häfele
Poddasze nie musi pełnić funkcji suszarni czy dodatkowego schowka – z powodzeniem zaplanujemy tam pokój dziecka, biuro, sypialnię, a nawet kuchnię. Możliwości zagospodarowania tej przestrzeni nie brakuje – najwięcej zależy od konstrukcji budynku, naszej pomysłowości i wyboru odpowiednich rozwiązań.

Kuchnia na poddaszu to rozwiązanie rzadko spotykane, ale potrafiące mieć swój urok. Zagospodarowanie powierzchni utrudniają skosy, ale odrobina kreatywności i innowacyjne rozwiązania pozwalają w pełni wykorzystać ich obecność.

Do spania i do gotowania

By ocenić, czy skosy mają potencjał do ich wykorzystania, należy zwrócić uwagę na wysokość ścianki kolankowej. To zewnętrzna ściana, dobudowana na ostatniej kondygnacji budynku w celu podniesienia dachu. Im wyższa, tym więcej miejsca można zagospodarować. Ważny jest również kąt nachylenia dachu - im mniej stromy, tym łatwiej o wykorzystanie przestrzeni pod nim. Sposobów na radzenie sobie ze skosami jest wiele, a ogranicza nas głównie nasza wyobraźnia. Jeśli chodzi o pomieszczenia sypialniane, popularnym rozwiązaniem jest umieszczenie pod skosem łóżka i nauka ostrożnego wstawania. Co jednak z kuchnią?

Skosy w kuchni, mimo, że dość rzadko spotykane, nie muszą być wielkim utrudnieniem – mówi Jakub Malinowski, specjalista ds. okuć meblowych Häfele. Możemy próbować maksymalnie wykorzystać daną przestrzeń, kupując na przykład meble na zamówienie, albo optycznie ją powiększyć, wykorzystując kilka tricków – dodaje.

Jakich?

Jednym z nich jest wykorzystanie oświetlenia. Lampy LED wbudowane w skos, oświetlające przestrzeń roboczą na blacie, podnoszą funkcjonalność, zwiększają wygodę użytkownika, a jednocześnie nadają pomieszczeniu niepowtarzalny styl. Co więcej, odpowiednio zaplanowane oświetlenie optycznie powiększy przestrzeń, eliminując „kradnące” ją cienie. Ważne, by pamiętać o odpowiedniej temperaturze barwowej oświetlenia. Zimne światło (4500 K i więcej) pokrywa się z zakresem światła dziennego, pozwala się lepiej skupić na wykonywanych czynnościach i pozostać skupionym przy pracach precyzyjnych, których nie brakuje w czasie przygotowywania posiłków.

Inny wymiar poddasza

Najprostszym rozwiązaniem w starciu z kuchennymi skosami jest wykonanie mebli na wymiar. – Konieczne jest zorientowanie się w wysokości naszej ścianki kolankowej i kącie nachylenia dachu. Jeżeli dach nie jest zbyt stromy, pod skosami możemy spokojnie zamontować blaty na zamówienie – mówi Jakub Malinowski. Aby takie rozwiązanie było możliwe, ścianka kolankowa musi być co najmniej 20 cm wyższa niż strefa robocza.

W innym wypadku lepszym rozwiązaniem będzie zbudowanie kuchni na zasadzie wyspy na środku pomieszczenia – dodaje Jakub Malinowski. - Na skosach możemy wtedy zamontować półki. Na rynku są dostępne wkręty i zawiasy, które można z powodzeniem montować pod kątem. Nie mają żadnego problemu z utrzymaniem sporego ciężaru.

Co z szafkami?

Montowanie szafek bezpośrednio na skosie bywa trudne i mało funkcjonalne. Jednak jeśli dysponujemy odpowiednio wysoką ścianką kolankową, można wypróbować mniej oczywiste rozwiązania. Szafki z reguły powinny być montowane pionowo, ale sporo miejsca można zaoszczędzić wybierając ich odpowiedni system otwierania.

Jak na przykład otwierany do góry system Free Flap, dzięki któremu możemy łatwo dosięgnąć do zawartości szafki nie odchylając się. Dodatkowo skrzydło zatrzymuje się w poziomie, więc nie zahacza o skos – mówi Jakub Malinowski.

Jadalnia w mgnieniu oka

Ciekawym pomysłem jest też stół jadalny umieszczony pod skosem.

W przypadku mniejszej rodziny, spokojnie możemy wykorzystać mały stół. Bezpieczniej jednak jest wykorzystać rozwiązanie jakim jest blat wysuwny – zauważa Jakub Malinowski.

Ten może być np. chowany w szufladzie i wysuwany tylko w razie konieczności. Nowoczesne blaty wytrzymują obciążenie do 60 kilogramów, nie zajmują miejsca i wyglądają niezwykle efektownie. Nieoczekiwani goście? Wysuwany z szuflady blat zaskoczy ich efektownością i wysoką funkcjonalnością.

Czytaj także: Otwarta strefa dzienna w polskim domu.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!