Najlepsze Domy
6 sprawdzonych pomysłów na aranżację dużego apartamentu

6 sprawdzonych pomysłów na aranżację dużego apartamentu

Duży apartament to duże możliwości, które docenia się chociażby w okresie noworocznym, gdy pełno w nim gości. Jak wykorzystać jego potencjał? W jakim stylu go urządzić, by po roku czy dwóch nie zaczynać wszystkiego od nowa? Jakich błędów unikać?

W kolorowych magazynach i w internecie można znaleźć tysiące rad, jak urządzić małe mieszkanie. A co z dużym apartamentem? Umiejętne zagospodarowanie przestrzeni jest bardzo ważne. Musimy mieć przecież wygodne i reprezentacyjne miejsce do przyjmowania rodziny i znajomych, którzy odwiedzają nas w święta lub przy innych okazjach.

Postaw na ponadczasowy styl

Są mody, które trwają krótko, i takie, które nie przemijają. Jeśli masz do urządzenia duże mieszkanie, wybierz styl ponadczasowy, taki, który nie zestarzeje się po sezonie.

Taki jest np. styl industrialny, który od lat ma się świetnie i nic nie wskazuje na to, by to się miało zmienić – mówi Małgorzata Komadowska, architekt Nowej Papierni, kameralnego kompleksu mieszkalnego we Wrocławiu, stworzonego w zabytkowej fabryce papieru. – Klimat loftu to przestrzeń, pewna surowość, szkło, beton, klinkier, drewno i metal, ale także nowości, które pojawiają się w tego rodzaju wnętrzach od niedawna: kamień, matowa czerń (nie tylko w dodatkach, ale także na frontach kuchennych szafek czy łazienkowych płytkach), odcienie miedzi i złota.

Podkreśl atuty

Najważniejszym atutem dużych mieszkań jest oczywiście metraż, czasem (zwłaszcza w mieszkaniach typu loft) także ponadstandardowa wysokość pomieszczeń. Wyeksponuj te zalety.

Dużą powierzchnię warto podkreślić dzięki jednolitej podłodze, bez szatkujących ją na kawałki progów. Jeśli wnętrza są również wysokie, najlepiej sprawdzą się długie deski lub płytki wielkoformatowe: są wyraziste, nie giną w dużej przestrzeni – mówi architekt.

Ponadstandardową wysokość podkreślą natomiast duże żyrandole i lampy na długich kablach. W takich wnętrzach prezentują się najpiękniej.

A czego lepiej unikać? – Odradzam (wciąż bardzo lubiane) sufity podwieszane, które obniżają wnętrze, a przez to odbierają mu oddech – mówi architektka. – Teraz zastępuje się je innymi rozwiązaniami: belkami, płytkami, akcentami z drewna i innych materiałów.

Pomyśl o czymś ekstra…

Masz do dyspozycji spory metraż? Zrób sobie prezent: np. gabinet do pracy albo wygodną garderobę. Tam, gdzie nie ma przeszkód technicznych, możesz rozważyć także zaaranżowanie drugiej łazienki lub dodatkowej (choćby niewielkiej) toalety. Jeśli twoje mieszkanie ma ponadstandardową wysokość, zastanów się nad budową antresoli. Wygląda oryginalnie i może pełnić różne funkcje: sypialni, pokoju gościnnego, domowego biura, biblioteki.

… i niebanalnych rozwiązaniach

Jeśli lubisz przestrzeń, zrezygnuj z jednej ściany działowej i zastąp ją szklaną taflą w drewnianej lub stalowej ramie. Spokojnie, to bezpieczne rozwiązanie. Szkło zastępujące ściany ma 10 mm i jest hartowane. – Szklaną ścianę warto ustawić tak, żeby było przez nią widać okno i to, co jest za nim. Dzięki temu efekt będzie podwójny – radzi Małgorzata Komadowska.

Postaw na stonowaną kolorystykę…

Gdy się ma do dyspozycji spory metraż, pojawia się pokusa, by zaszaleć z kolorami. Warto? Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć. – Jeśli zależy nam na zachowaniu wrażenia przestronności i harmonii, lepiej postawić na jednolity kolor dla wszystkich pomieszczeń – mówi architektka. – Takie rozwiązanie nie oznacza monotonii, zwłaszcza, że stonowane tło pozwala lepiej wyeksponować detale w innych kolorach: obrazy, lustra w ramach, fotele, pufy, dywany.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!

REKLAMA