×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
20 pomysłów na schody w domu

20 pomysłów na schody w domu

Autor: Katarzyna Masłowska
Dodano: 05 paź 2015 13:36
Zaktualizowano: 06 paź 2015 10:07

Drewniane, metalowe, szklane, jedno- czy dwubiegowe, wyeksponowane w salonie, czy zlokalizowane w dyskretnej klatce schodowej? Takie pytania stają przed nami podczas wyboru schodów.

Drewniane, metalowe, szklane, jedno- czy dwubiegowe, wyeksponowane w salonie, czy zlokalizowane w dyskretnej klatce schodowej? Takie pytania stają przed nami podczas wyboru schodów.

Praktyczny łącznik między kondygnacjami

Znaczna część polskich domów to domy z piętrem lub poddaszem użytkowym. Dlatego pierwszym wyzwaniem, z którym będziemy musieli się zmierzyć jest wybór właściwej komunikacji pomiędzy kondygnacjami. Nie ignorujmy tego elementu projektu, uważając go za mało istotny detal, gdyż późniejsze zmiany w układzie komunikacyjnym budynku są trudne do przeprowadzenia i ograniczone względami technicznymi.

IMG_4715 Bronikowscy schody.jpg
IMG_4715 Bronikowscy schody.jpg

Zwróćmy uwagę, czy kierunek schodów jest dostosowany do nachylenia połaci – odpowiednio zlokalizowane schody będę miały podest w miejscu na poddaszu, gdzie wysokość dachu jest najwyższa. Niewłaściwe rozmieszczenie schodów zaowocuje stratami przestrzeni i niespodziankami w postaci wychodzenia „na ścianę” na poddaszu.

Otwarte czy w klatce?

Jedną z kluczowych kwestii jest wybór między otwartymi schodami, a wydzieloną klatką schodową. Schody otwarte najlepiej sprawdzają się w małych domach, gdzie trwa walka o każdy metr powierzchni użytkowej. Otwarte schody nie zabierają tyle powierzchni, co klatka schodowa.

Alina grzybowska konstanty jeżewski.jpg
Alina grzybowska konstanty jeżewski.jpg

Ekonomiczny charakter otwartych schodów i obecna moda na przestrzenie typu „open space” zachęca do wkomponowania schodów w salon i uwzględnienia ich dekoracyjnego aspektu. Funkcjonalnym zadaniem schodów jest łączenie kondygnacji, ale coraz częściej schody stają się równie pięknym elementem wystroju wnętrza.

Wybierać możemy pomiędzy różnymi rodzajami schodów. Najpopularniejsze są schody dwubiegowe, instalowane bezpośrednio przy ścianie. Tak skonstruowane schody są wygodne w użytkowaniu i w znaczący sposób podkreślają obecność przestrzeni wydzielonej na komunikację.

Innym rozwiązaniem są schody jednobiegowe. Choć ich istotną wadą jest zajmowanie dużej ilości przestrzeni, pozwalają one na zlokalizowanie niewielkiego pomieszczenia pod schodami, jak garderoba czy toaleta, co w pewien sposób rekompensuje zajmowane przez nie miejsce.

Gdy nie dysponujemy obszernym wnętrzem, jak znalazł są schody spiralne, których średnica wynosi zazwyczaj ok. 2 m. Schody te są mniej wygodne niż wspomniane wcześniej dwubiegowe, jednak za ich wyborem przemawia wspomniany niewielki rozmiar, łatwość montażu, możliwość lokalizacji zarówno przy ścianie, jak i w centrum salonu oraz atrakcyjny wygląd.

_MG_0434 sesja 480 schody.jpg
_MG_0434 sesja 480 schody.jpg

Ciekawe wizualnie są także schody modułowe, których montaż również można wykonać samodzielnie. Schody modułowe, zgodnie ze swoją nazwę, składają się z pojedynczych elementów, które łączy się ze stopni. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość dopasowania indywidualnie do naszych potrzeb i wyobrażeń. Mogę one być jedno-, dwu-, lub wielobiegowe, „zakręcone” lub „kreślące” w powietrzu wybrane kształty.

Schody powinny być dostosowane do swej funkcji i zadań pomieszczeń zlokalizowanych na poddaszu. Jeżeli na górze urządzimy często uczęszczane pokoje warto skupić się przede wszystkim na wygodzie użytkowania schodów. Wówczas najlepszym wyborem będę schody wielobiegowe. W przypadkach, gdy nie przewidujemy intensywnego użytkowania schodów, łatwiej jest zrezygnować z pewnej dozy wygody i wybrać, np. schody spiralne, które oszczędzę sporo przestrzeni.

Prezentujemy galerię 20 zdjęć z polskich domów. Mamy nadzieję, że będą one inspiracją do wybory Państwa schodów. 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także