×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
15 pomysłów na urządzenie kuchni. Wybierz projekt domu z potencjałem

15 pomysłów na urządzenie kuchni. Wybierz projekt domu z potencjałem

Autor: Maria Kubala
Dodano: 16 gru 2014 15:17
Zaktualizowano: 18 gru 2014 16:35

Kuchnia to centrum każdego domu, w ciągu dnia spędzamy w niej mnóstwo czasu, przygotowując i spożywając posiłki, zmywając naczynia czy np. robiąc przetwory. Odpowiednio zaplanowana i przemyślana, może stać się ulubionym miejscem domowników.

Z badań IKEA wynika, że pomimo praktycznego podejścia do urządzania kuchni, mamy do niej również stosunek emocjonalny. Dla większości Polaków kuchnia to znacznie więcej niż pomieszczenie, w którym gotujemy i spożywamy posiłki. Często jest ona miejscem rodzinnych rozmów i spotkań z przyjaciółmi, a także pracy, zabawy czy odpoczynku. W wielu przypadkach odgrywa znaczącą rolę w budowaniu więzi międzyludzkich. Chcemy więc czuć się w niej dobrze i bezpiecznie. 

Wybór projektu domu to doskonały moment, aby zaplanować odpowiednio przestrzeń kuchni. Zanim zdecydujemy się na konkretną bryłę budynku, powinniśmy zadać sobie kilka niezbędnych pytań dotyczących chociażby lokalizacji kuchni względem innych ważnych pomieszczeń, takich jak spiżarnia, jadalnia czy salon, jej wielkości, sposobu komunikacji (kuchnia otwarta, półotwarta czy zamknięta), usytuowania względem stron świata, a nawet widoku z okna.

Idealna kuchnia, wg badanych, powinna zapewniać odpowiednią ilość miejsca tak, aby móc swobodnie realizować zadania kuchenne (dziś 32% twierdzi, że tego miejsca ma za mało). Badania Wirpool Polska

Kuchnia zamknięta czy otwarta?
Coraz rzadziej spotyka się w projektach domów kuchnię zamkniętą, oddzieloną od pozostałych pomieszczeń drzwiami.  Rozwiązanie, które królowało jeszcze kilkanaście lat temu w domach i mieszkaniach skutecznie zostało zastąpione otwartą przestrzenią dzienną, w skład której zazwyczaj wchodzą: salon, jadalnia i właśnie kuchnia. Taka otwarta kuchnia stawia przed nami wiele możliwości, przede wszystkim zapewnia bardzo dobrą komunikację z jadalnią i salonem, po drugie daje spore możliwości aranżacji przestrzeni kuchennej. Możemy zdecydować się np. na kuchnię półotwartą, z wejściem z dwóch stron, umieszczając na ściance działowej z jednej strony kuchenkę, zaś z drugiej (od strony salonu) telewizor. Mamy do dyspozycji jeszcze kilka rozwiązań w kuchni otwartej - wyspę do gotowania lub blat symbolicznie wydzielający przestrzenie.

Z badań przeprowadzonych na zlecenie IKEA wynika, że około 70% Polaków ma kuchnię o wymiarach 6-15 m², a około 20% nawet mniejszą niż 6 m². Tylko w co dziesiątym domu jej metraż przekracza 15 m².

Mała przestrzeń
Kuchnia otwarta to także bardzo dobre rozwiązanie w sytuacji, kiedy przestrzeń dzienna ma ograniczoną powierzchnię. dzięki temu, że nie musimy stawiać ścian mamy do dyspozycji znacznie więcej miejsca. W przypadku małej kuchni część szafek przeznaczonych np. na naczynia możemy przenieść do symbolicznie zaaranżowanej jadalni, a nawet salonu. 

Polskie kuchnie są w większości zaaranżowane w kształcie litery „I” lub „L” (ponad 60%). W niewielu polskich domach kuchnia jest połączona z jadalnią (tylko u 15% badanych). A przecież to bardzo praktyczne rozwiązanie. Badania IKEA.

 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

Zobacz także