Najlepsze Domy
Zobacz jak powstaje pierwszy Dom Optymalny Roberta Koniecznego

Zobacz jak powstaje pierwszy Dom Optymalny Roberta Koniecznego

W Radostowicach koło Pszczyny ruszyła budowa modelowego Domu Optymalnego, zaprojektowanego przez arch. Roberta Koniecznego (KWK Promes) według założeń budownictwa zrównoważonego. W ciągu najbliższych dwóch miesięcy dom powinien zostać przykryty dachem.

Arch. Robert Konieczny, znany z niekonwencjonalnych, wielokrotnie nagradzanych projektów, a także najlepszej europejskiej przestrzeni publicznej – dachu-placu szczecińskiego muzeum „Przełomy”, tym razem stworzył ponadczasowy, oszczędny w formie, a zarazem elegancki dom, spełniający 5 zadań: zapewni ciepło, ochroni przed przegrzaniem, dostarczy światła dziennego, świeżego powietrza i lokalnie wytworzy prąd (alternatywnie), zgodnie ze swoim przeznaczeniem, jego położeniem i założonym budżetem.

Na planie prostokąta

Dom na planie prostokąta o wymiarach ok. 15 m x 9 m wykonywany jest w technologii murowanej z pustaków ceramicznych, z dachem pokrytym dachówką o nowoczesnej formie.

Dobór materiałów i systemów budowlanych został starannie przemyślany pod kątem ich znaczenia dla energooszczędności domu, komfortu przyszłych mieszkańców, ich ceny i, co nie mniej ważne, sposobu produkcji z naturalnych surowców czy łatwości ewentualnego recyklingu.

Prace szybko postępują, rozpoczęliśmy już przygotowania do wylania stropu − mówi Tomek Baron, pomysłodawca i inwestor w jednej osobie, który zaraził architekta ideą domów zrównoważonych i aktywnych. −  Ściany parteru są wymurowane więc można przymierzyć się do indywidualnego podziału przestrzeni. My wybraliśmy wariant otwarty, gdzie kuchnia, jadalnia i salon wzajemnie się przenikają. Układ jest zgodny z wędrówką słońca, by, przez duże okna, korzystać z niego w różnych porach dnia.

Przyjęte w Domu Optymalnym rozwiązania architektoniczne i budowlane służą optymalnemu spełnieniu 5 podstawowych zadań energetycznych - zapewnieniu ciepła zimą, chłodu latem, światła dziennego i świeżego powietrza oraz możliwości wytwarzania prądu na własne potrzeby (opcjonalnie).

Energooszczędne rozwiązania materiałowe

Fundamenty domu wykonano ze zbrojonego betonu i zaizolowano Hydropianem z wodoodpornego EPS. Ściany zewnętrzne wykonane są z pustaków TERMOton o gr. 28 cm i zostaną zaizolowane wełną mineralną o gr. 20 cm.

Elewacja ma kilka wariantów wykończenia (w pierwszym domu będzie to tynk akrylowy Bolix; możliwa jest także cegła elewacyjna lub płyta Rockpanel), zawsze jednak przegroda będzie „oddychała”, zapewniając odprowadzenie wilgoci powstającej w budynku.

Izolacja termiczna z wełny przewidziana jest również pod skośnym dachem.

Dostęp światła zapewnią okna energooszczędne NorskStil firmy Oknoplus. W celu zapewnienia maksymalnej ich szczelności oraz wyeliminowania mostków cieplnych zastosowane zostaną taśmy i kleje uszczelniające Soudal.

Garaż usytuowany po północnej stronie stanowi dodatkowy bufor cieplny, a brama Hörmann do domów energooszczędnych nie wpuści zimnego powietrza do wnętrza budynku.

Ponadto 6 okien dachowych Velux, umieszczonych w obu połaciach dachu, doświetli pomieszczenia na piętrze, a przez otwartą klatkę schodową − również na parterze (światło dzienne wpadać będzie do każdego pomieszczenia co najmniej z 2 stron).

Południowa połać dachu, przeznaczona na zainstalowanie paneli fotowoltaicznych, ma jednocześnie za zadanie zacieniać pomieszczenia na parterze. Dach wykończony zostanie prostą dachówką w kolorze grafitowym.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!