×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Znaleźliśmy "haki" na kwadratowy system orynnowania

Znaleźliśmy "haki" na kwadratowy system orynnowania

Autor: Radosław Zieniewicz
Dodano: 31 sty 2017 14:12

Galeco Stal2 to system rynnowy, powstały z myślą o obiektach mieszkalnych, o nowoczesnej, surowej bryle. Jednym z jego najważniejszych komponentów są haki mocujące, pełniące funkcję wsporników poszczególnych elementów poziomu rynnowego. W jakich miejscach należy mocować te kluczowe dla całego systemu elementy
i jakie ich wersje oferuje rynek?

Haki mocujące powinny charakteryzować się na tyle wytrzymałą konstrukcją, by utrzymać rynny w poziomie i tym samym zapewnić ich odpowiednią szczelność. Na rynku dostępne są jednak i takie produkty, które oprócz swojej podstawowej funkcji, pełnią też drugą, równie ważną – wizualną.

Mały, wielki element

Rynny montuje się na hakach rynnowych, które są oparciem dla całego systemu orynnowania. W zależności od rodzaju rynien oraz typu konstrukcji dachu dopasowuje się do nich konkretne warianty haków, różniących się od siebie budową. Sposób ich montażu zależy ściśle od tego jaki hak wybierzemy.

Hak doczołowy mocowany jest bezpośrednio do deski czołowej, z kolei hak nakrokwiowy do krokwi bądź pierwszej łaty. Dobrze zamontowane haki gwarantują przede wszystkim szczelność i wytrzymałość całego systemu.

Aby dodatkowo zwiększyć te parametry, należy pamiętać, by rynna wystawała poza połać dachową, przynajmniej połową swojej średnicy. Tylko dzięki takiemu ustawieniu ma ona szansę skutecznie odebrać całą wodę z połaci.

Pamiętajmy jednak, że rynna nie powinna wychodzić za linię będącą przedłużeniem dachu. W przeciwnym wypadku może zostać oberwana przez zsuwający się śnieg czy lód.

Zapewni to stabilne osadzenie i zabezpieczenie systemu przed przelewaniem się wody, a tym samym ochronę elewacji podczas intensywnych opadów. Ważna jest także odpowiednia odległość rozstawienia haków względem siebie.

Estetyka na pierwszym planie

System Stal2 firmy Galeco oferuje trzy rodzaje haków: doczołowe stosowane do maskownicy doczołowej bądź podsufitkowej, doczołowe płaskie i nakrokwiowe płaskie.

Dwa pierwsze służą do mocowania rynien dachowych do deski czołowej. Innowacyjność pierwszego z nich polega na zaprojektowaniu w dolnej części haka tzw. zamków, które dają możliwość łatwego łączenia go z maskownicą. Rozwiązanie tego typu osłania poziom rynnowy i jednocześnie nadaje estetyczny wygląd całemu okapowi.

Hak doczołowy w systemie Stal2 pozwala w kilka sekund zatrzasnąć na nim dedykowaną maskownicę podsufitkową, jak również w razie potrzeby zdemontować ją. Haki zostały przebadane wg Polskiej Normy i posiadają najwyższą klasę nośności – klasę H – mówi Magdalena Gardyła, specjalista ds. rozwoju produktu i jakości w Galeco.

Wariant dla wymagających

Obserwacja rynku i stałe reagowanie na potrzeby klientów skłoniły Galeco do wprowadzenia na rynek kolejnego rodzaju mocowań - płaskich haków doczołowych.

Stanowią one alternatywny sposób montażu kwadratowego orynnowania, w którym system, mimo braku maskownicy, nie traci swoich walorów estetycznych.

Wybór dekarzy

W regionach, w których nie montuje się deski czołowej alternatywnym rozwiązaniem jest hak nakrokwiowy płaski. Montaż haków nakrokwiowych wymaga jednak odpowiednich narzędzi dekarskich. W tym celu najlepiej użyć giętarki do haków.

Uwzględniając nachylenie połaci dachowej należy także właściwie dopasować kąt wygięcia haka - tak, by rynny były zamontowane w odpowiedniej odległości od krawędzi dachu. Stosując haki nakrokwiowe musimy w zupełności zrezygnować z maskownicy podsufitkowej. 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także