×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Zeroenergetyczny dom parterowy w standardzie Multicomfort

Zeroenergetyczny dom parterowy w standardzie Multicomfort

Autor: Radosław Zieniewicz
Dodano: 09 cze 2017 16:41

Przeciętny proces inwestycyjny trwa około 22 miesięcy. W większości przypadków koszty budowy domu są wyższe o 25% od prognozowanych. W ogólnym rozrachunku należy uwzględnić również nakład własnego czasu oraz energii. Nie dziwi zatem fakt, że pan Tomasz – na co dzień kardiolog ze Szczecina – wybrał rozwiązanie w standardzie Multicomfort Saint-Gobain proponowane przez EcoReadyHouse. Efektem jest niskoenergetyczny dom H3M.

Komfort budowy domu z jednym wykonawcą jest niepodważalny. Budowałem już metodą gospodarczą w latach 1993-1995. Była to „droga  przez mękę”. Teraz odebrałem budynek w stanie deweloperskim – bez większych uwag – mówi Pan Tomasz ze Szczecina.

Budowa domu rozpoczęła się w lipcu 2015 roku, a została ukończona w grudniu 2015 roku. Pan Tomasz wybrał z katalogu domów typowych firmy EcoReadyHouse model H3M, czyli parterowy dom jednorodzinny o powierzchni 135,4 m² połączony z garażem na dwa samochody (60 m²) łącznikiem (25 m²).

Nowoczesna i oszczędna forma

Wybudowany w Szczecinie dom to przykład inspiracji minimalizmem. Bryła na planie kwadratu, choć bardzo prosta, wyróżnia się efektownymi i funkcjonalnymi detalami. Uwagę zwraca rzadko spotykane połączenie krawędzi dachu i ścian zewnętrznych. Nowoczesny charakter projektu uwypukla aranżacja fasady: kontrast bieli, czerni, szarości, a także duże okna. Z kolei dach pokryty jest solidnymi dachówkami i instalacją fotowoltaiczną o mocy 17 kW. Wewnątrz domu dominują otwarte przestrzenie, które podnoszą komfort i jakość użytkowania.

Nieprzeciętny budynek… zeroenergetyczny

Nie tylko wygląd zewnętrzny decyduje o wyjątkowości domu H3M. Po pierwsze w budowie wykorzystano technologię szkieletu drewnianego, która jest szczególnie popularna w Europie Północnej.

Poszczególne moduły prefabrykatów i warstwy budowlane wykonano przy zastosowaniu innowacyjnych systemów budowlanych oraz przeszkleń, takich marek jak Isover, Rigips, Glassolutions i Weber. Precyzja tej technologii oraz właściwości techniczne produktów gwarantują bardzo dobre parametry przegród zewnętrznych m.in. pod względem szczelności, ochrony przed hałasem.

W efekcie w domu Pana Tomasza zapotrzebowanie na energię użytkową – ogrzewanie i wentylację – utrzymuje się na poziomie nie większym niż 15 kWh/m2/rok. Dążąc do większej samowystarczalności, właściciel podłączył do instalacji baterie fotowoltaiczne o mocy 17 kW. Pokrywają one zapotrzebowanie budynku na energię użytkową, co sprawia, że jest on zeroenergetyczny. Stanowi to kolejny element wyróżniający.

Wbrew pozorom dom H3M nie jest przeciętnym domem niskoenergetycznym. Został on zaprojektowany zgodnie z wymogami standardu Multicomfort Saint-Gobain. Oznacza to, że obok korzystnego bilansu energetycznego i ekonomicznego, budynek gwarantuje także wysoką jakość powietrza, dużą ilość naturalnego światła, ochronę przed hałasem i dobrą akustykę, a także stałą, przyjemną temperaturę.

Dom… przetestowany

Nie tylko projekt domu był podporządkowany ścisłym kryteriom, których uwzględnienie sprawdziła Krajowa Agencja Poszanowania Energii. Realizacja została przeprowadzona w oparciu o proces certyfikacji Multicomfort.

Dom Pana Tomasza jest wzorcowym przykładem na to, jak przebiega budowa w procesie certyfikacji – mówi Piotr Dąbkowski, krajowy menedżer sprzedaży Prefab i Multicomfort w  firmie Saint-Gobain – Inwestor wybrał projekt wraz z jego realizacją przez firmę EcoReadyHouse. Następnie cały ciężar procesu budowy spoczął na partnerze programu, czyli firmie specjalizującej się w inwestycjach niskoenergetycznych. Standard i proces certyfikacji Multicomfort  to swego rodzaju parasol ochronny dla inwestora.

Jednym z istotniejszych elementów procesu certyfikacji były testy badające jakość wykonania kolejnych etapów. Dom między innymi został sprawdzony pod kątem szczelności powietrznej zewnętrznej powłoki budynku. Pozytywne wyniki stały się dla Saint-Gobain i Krajowej Agencji Poszanowania Energii podstawą do przyznania certyfikatu, który zaświadcza, że budynek osiągnął pożądane i zaprojektowane wcześniej parametry.

W listopadzie 2016 roku Pan Tomasz odebrał certyfikat potwierdzający zgodność domu z wymogami międzynarodowego standardu Multicomfort Saint-Gobain.

 Zobacz też bezokapowy dom w środku malowniczej Jury.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także