Najlepsze Domy
Zdrowy sen w tracie upałów

Zdrowy sen w tracie upałów

Na komfortowy sen podczas upałów ma wpływ wiele czynników, ale jednym z kluczowych jest odpowiednie przygotowanie sypialni i łóżka. Ogromne znaczenie ma to, na czym i pod czym śpimy. Wybierajmy przewiewne i chłodzące tkaniny oraz rozwiązania zapewniające odpowiednią wentylację.

Lato w pełni, dni są coraz bardziej upalne, a wysokie temperatury utrzymują się również w nocy. Sypia się wtedy o wiele gorzej. Na szczęście są sposoby na to, by nie pocić się nadmiernie i spać komfortowo. Sprawdź, jak spokojnie przespać całą noc, gdy za oknem gorąco.

Przy wyższych temperaturach dobrze sprawdzą się naturalne tkaniny pozwalające skórze oddychać, np. bawełna. Latem lepiej wybrać lżejszy i cieńszy rodzaj bawełny. Inne naturalne, „oddychające” materiały to len czy bambus. Na wyjątkowo upalne noce można zdecydować się na pościel z jedwabiu – materiału przewiewnego i miękkiego, cenionego też za nadzwyczajne właściwości termoregulacyjne. Wybór pościeli ma duże znaczenie, ponieważ to z nią nasze ciało ma bezpośredni kontakt. Jednak dla komfortowego snu, nie tylko latem, kluczowe znaczenie mają też materac, pokrowiec na materac, a także rodzaj poduszki.

Materac z wentylacją

Najlepsze właściwości termoregulacyjne mają materace z pianką wysokoelastyczną. Wewnętrzna struktura takiej warstwy zapewnia przewiewność, dzięki czemu nasz organizm nie przegrzewa się w nocy.

Można wybrać np. materac kieszeniowy obustronnie obłożony 3-centymetrową warstwą takiej pianki. Tyle wystarczy, by móc korzystać z jej chłodzących właściwości. Poza tym, pianka wysokoelastyczna ma jeszcze kilka innych zalet. Przede wszystkim swobodnie dopasowuje się do kształtu ciała, jest sprężysta, lekka i nadzwyczaj wytrzymała – tłumaczy Artur Wasążnik, ekspert Comforteo.

Warto też zwrócić uwagę na materace, w których wykorzystano system otworów lub nacięć wewnętrznych. Sprawiają, że wkład jest skutecznie wentylowany. 

Chłodzący pokrowiec…

Aby zwiększyć komfort snu podczas upałów warto skorzystać z dostępnych na runku rozwiązań.

Podam tu przykład materaca Umberto ze specjalnie zaprojektowanym chłodzącym pokrowcem Cooler. Składa się z dwóch części: z jednej strony jest wykonany ze specjalistycznej dzianiny Cooler, którą wyróżniają przede wszystkim znakomite właściwości chłodzące. Dodatkowo pokrowiec pikowany jest włóknem klimatyzującym, jeszcze poprawiającym przewiewność. Efekt przyjemnego chłodu odczuwa się już po przyłożeniu dłoni do pokrowca. Z drugiej strony pokrowca znajduje się siatka 3D. To również innowacyjne rozwiązanie, swego rodzaju delikatna poduszka powietrzna, która otula materac. Jej zadanie polega na tym, by umożliwiać swobodną cyrkulację powietrza. Dzięki temu znakomicie zapobiega nadmiernemu poceniu się podczas snu – wyjaśnia ekspert.

…i oddychającą poduszkę

Wielu z nas zna ten problem: z powodu nadmiernego pocenia się nocą budzimy się nieraz z mokrą poduszką pod głową. Dlatego też dobór odpowiedniej poduszki ma kluczowe znaczenie dla komfortowego snu przy wyższych temperaturach. Warto zainwestować w innowacyjne rozwiązanie, jakim jest elastyczna pianka żelowa watergel, która zapewnia bardzo skuteczną wentylację i daje przyjemne uczucie delikatnego chłodu. To naprawdę wyjątkowy produkt na skalę światową. Różnicę można poczuć już w pierwszych chwilach użytkowania. Sprawdzi się także poduszka dwustronna „lato-zima” - jedna strona poduszki jest wyraźnie cieplejsza, a druga – zdecydowanie chłodniejsza od tradycyjnych modeli.

Jeszcze chłodniej

Co jeszcze zrobić, by w czasie upałów wychłodzić sypialnię, a wysoka temperatura mniej nam doskwierała? Wiele osób bierze przed snem chłodzący prysznic, ale wbrew pozorom lepszym rozwiązaniem na upały jest ciepła woda. Chłodna powoduje, że zamykają się pory skóry i zaczynamy się pocić. Ciepła zadziała odwrotnie.

Warto też zadbać o wychłodzenie sypialni, na ile jest to możliwe bez używania klimatyzacji. Wczesnym rankiem, gdy powietrze jest chłodne i świeże, sypialnię warto porządnie przewietrzyć, a następnie zasłonić okna, żeby nie nagrzała się przez cały dzień. Wietrzenie dobrze jest powtórzyć późnym wieczorem, najlepiej po zachodzie słońca - wtedy temperatura jest już niższa, a powietrze chłodniejsze. Oprócz tego przez cały dzień najlepiej pić dużo wody, a nocą mieć butelkę z wodą pod ręką.

Czytaj także: Termoizolacja sposobem na upał.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!