Najlepsze Domy
Zdrowy klimat na poddaszu

Zdrowy klimat na poddaszu

Dzięki odpowiednio dobranemu systemowi klimatyzacyjnemu jesteśmy w stanie znacznie zwiększyć komfort osób mieszkających na poddaszu. Fot. Depositphotos
Dzięki odpowiednio dobranemu systemowi klimatyzacyjnemu jesteśmy w stanie znacznie zwiększyć komfort osób mieszkających na poddaszu. Fot. Depositphotos
Zgodnie z prawami fizyki ciepłe powietrze jest lżejsze od zimnego, dlatego łatwiej się unosi. Przedostając się z niższych kondygnacji na poddasze, kumuluje się pod samym dachem. Duże, ciemne połacie dachowe dodatkowo działają jak magnes na słońce, a skośne powierzchnie nagrzewają się dużo szybciej niż pionowe ściany budynku. To wszystko sprawia, że temperatura na poddaszu szybko wzrasta, co zwłaszcza latem może być uciążliwe. Podpowiadamy więc, jak wprowadzić dobry klimat pod swój dach.

Dach chroni dom przed opadami, wilgocią, ale też stratami ciepła. Jego szczelność może jednak zaburzać prawidłową wentylację. Zużyte powietrze nie ma którędy wydostać się na zewnątrz, a jego cyrkulacja jest zaburzona. Wówczas na poddaszu panuje zaduch. Warto już na etapie projektowania przewidzieć miejsca, które umożliwią swobodny przepływ powietrza.

W usprawnieniu wentylacji na poddaszu pomogą nam również odpowiednio dobrane okna. W ich obudowie powinny być zamontowane specjalne nawiewniki lub systemy mikrowentylacji. Latem ochroni to nasze wnętrza przed dostawaniem się fali gorącego powietrza, a zimą nie doprowadzi do nadmiernego wychładzania się pomieszczeń.

Jeżeli nie mamy możliwości zmiany okien, warto rozejrzeć się za wentylatorem stojącym, który pomoże w ochładzaniu pomieszczeń. Dzięki szerokiej gamie urządzeń mamy do wyboru wentylatory biurkowe lub stojące, o wyższej mocy i nowoczesnym designie. Jest to jedno z najtańszych rozwiązań, które może być skutecznym działaniem doraźnym. Aby poprawić wydajność wentylacji, często montuje się też specjalne nasady u wylotu komina.

Co zrobić, kiedy zwykły wentylator sobie nie radzi?

By na poddaszu zapanowała przyjemna, chłodna temperatura nawet podczas dużych upałów, warto rozważyć montaż klimatyzatorów. Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie klimatyzatorów przenośnych, czyli monoblokowych. Ich ceny zaczynają się od 1000 zł. Spotkamy je w wersji z kółkami, dzięki czemu ich mobilność jest większa, a my możemy w łatwy sposób z jednego pomieszczenia do drugiego przenieść klimatyzator. Tego typu urządzenia wymagają stałego dostępu do powietrza z zewnątrz, np. do otwartego okna, przez które wystawia się rurę wyrzutową. To właśnie dzięki niej rozgrzane powietrze jest odprowadzane z budynku – okno musi być przez cały czas uchylone, a ciepłe powietrze z zewnątrz napływa do środka. Na dłuższą metę proces schładzania może być nieefektywny.

W stosunku do swojej mocy chłodniczej klimatyzatory przenośne zużywają więcej prądu, przez co kwoty na naszych rachunkach w sezonie letnim mogą się zwiększyć. Ważnym aspektem przy tym zagadnieniu jest również hałas tego typu urządzeń, co w dużej mierze może przeszkadzać przy użytkowanie takich klimatyzatorów np. w sypialni.

Splity i multisplity

Split to zdecydowanie najpopularniejszy typ klimatyzacji, składający się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Jest to droższe rozwiązanie niż monobloki, ale o wiele skuteczniejsze i bardziej komfortowe.

W przypadku instalacji klimatyzacji typu split ważne jest, aby obydwa urządzenia znajdowały się blisko siebie – w ten sposób unikniemy skomplikowanych prac montażowych. Rozwiązanie to może zostać wykorzystane nie tylko podczas planowania budowy domu, ale również w przypadku modernizacji budynków już istniejących.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!