×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Zasady montażu podwieszanej ceramiki w toalecie

Zasady montażu podwieszanej ceramiki w toalecie

Autor: Radosław Zieniewicz
Dodano: 25 maj 2017 14:34
Zaktualizowano: 29 maj 2017 08:00

Może wydawać się, że proces instalacji wiszącego bidetu lub miski ustępowej jest znacznie bardziej skomplikowany niż w przypadku modeli stojących. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu proces ten może jednak przebiegać równie sprawnie i szybko. Radzimy, na co zwrócić uwagę podczas montażu, by zapewnić domownikom wygodę i komfort użytkowania tych urządzeń.

Podwieszana ceramika sanitarna ma szereg zalet, wpływających zarówno na estetykę, jak i funkcjonalność pomieszczenia.

Dzięki zastosowaniu rozwiązania na stelażu, zakryte pozostają: zbiornik do spłukiwania oraz przewody doprowadzające wodę do miski i łączące odpływ urządzenia z kanalizacją. Wyeliminowanie załomów na łączeniu z podłogą znacząco ułatwia natomiast zachowanie higieny i utrzymanie czystości podłogi – mówi Katarzyna Choniawko, ekspert Armatury Kraków. – Dodatkowo, w przypadku zabudowy suchej, jej górna krawędź tworzy półkę, pozwalającą wygodnie składować akcesoria podręczne – dodaje.

Wiele osób ma jednak obawy związane z procesem montażu oraz wytrzymałością modeli podwieszanych. Czy słusznie?

Zabudowa sucha – co to znaczy i jak to się robi?

Najprostszą metodą instalacji podwieszanej ceramiki sanitarnej jest zabudowa sucha. Sposób ten nie wymaga murowania ściany, w której będzie osadzony stelaż z przymocowaną miską i spłuczką lub bidetem.

Metalową konstrukcję, do której przykręca się urządzenia, pokrywa się wodoodpornymi płytami i, celem zachowania spójnego charakteru całego wnętrza, wykłada kaflami dopasowanymi do tych pokrywających podłogę i ściany.

W procesie montażu wiszącej ceramiki sanitarnej w zabudowie suchej znaczenie ma precyzja wykonania oraz stosowanie się do szczegółowych zaleceń sformułowanych w instrukcji. Poszczególne czynności są jednak stosunkowo nieskomplikowane – mówi Katarzyna Choniawko. – Kluczowe jest odpowiednie dobranie do siebie odpowiednich elementów. Dlatego też polecamy zakup całego kompletu od jednego producenta – dodaje ekspert Armatury Kraków.

Pierwszym krokiem montażu jest ustalenie umiejscowienia stelaża wraz ze zbiornikiem spłukiwania. Należy tu wziąć pod uwagę przede wszystkim zalecaną wysokość miski ustępowej i bidetu (górna krawędź ma znajdować się 40 cm od posadzki), oraz dostęp do rury odpływu. Warto na tym etapie zweryfikować, czy konieczna będzie przedłużka. Rura powinna wchodzić w przewód kanalizacyjny na głębokość kilku centymetrów. W przypadku żeliwnej kanalizacji polecane jest dodatkowe uszczelnienie.

Po ustawieniu konstrukcji, należy zaznaczyć ołówkiem lokalizację otworów. Potrzebna będzie wiertarka udarowa oraz wiertła dopasowane do średnicy dołączonych do zestawu kołków. By zapewnić bezpieczne użytkowanie, przy użyciu poziomicy kontrolujemy pion stelaża i, w razie potrzeby, regulujemy jego wysokość. Mocujemy stelaż do ściany, upewniając się, że piony są zachowane prawidłowo. Następnie doprowadzamy wodę do spłuczki. W przypadku zabudowanych zbiorników szczególnie polecane są przewody wykonane z PEX lub PP. W otwory przechodzące przez ścianę i konstrukcje wkładamy długie śruby, na których osadzona zostanie miska.

Następnym etapem jest zabudowanie stelaża przyciętymi na wymiar płytami gipsowo-kartonowymi. Najwygodniej mocuje się je przy pomocy wkrętów z końcówką samonawiercającą. Inaczej niż w przypadku górnej i bocznych powierzchni, przed założeniem przedniej płyty, należy zaznaczyć i wyciąć w niej otwory na rury, przycisk spłukiwania oraz śruby. Po jej zamocowaniu przychodzi czas na próbny montaż miski.

Mierząc odległość pomiędzy jej tylną krawędzią a frontem, dowiadujemy się, o ile należy skrócić przewody mające łączyć ją ze spłuczką, a jej odpływ  z kanalizacją. Powinno wziąć się pod uwagę także grubość kafli, którymi wykładać będziemy ścianki w następnym kroku. Przed finalnym umieszczeniem toalety bądź bidetu na śrubach, warto zabezpieczyć płytki przy pomocy piankowej podkładki.

Instalację wieńczy przycięcie pianki, zasilikonowanie szczelin i montaż przycisku spłukującego. Z bidetem postępujemy analogicznie, z tą różnicą, że doprowadzić należy do niego zarówno zimną, jak i ciepłą wodę.

Optymalny rozkład urządzeń w pomieszczeniu

Planując rozmieszczenie ceramiki sanitarnej w pomieszczeniu, należy pamiętać również o zachowaniu optymalnych odstępów, gwarantujących jej komfortowe użytkowanie. Wolna przestrzeń przed miską ustępową powinna wynosić 80 cm na 60-80 cm, zaś przed bidetem – 100 na 70 cm. Dodatkowo, pomiędzy wanną, brodzikiem, umywalką i bocznymi ścianami a ceramiką powinno się pozostawić przerwę wynoszącą co najmniej 20 i 30 centymetrów – odpowiednio w przypadku miski ustępowej i bidetu.

Chcesz modnie zaaranżować łazienkę? Zapoznaj się z tą kolekcją płytek ceramicznych.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także