×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Zapewnij dziecku bezpieczeństwo w domu

Zapewnij dziecku bezpieczeństwo w domu

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 12 sie 2016 13:53
Zaktualizowano: 13 sie 2016 14:06

Według brytyjskiej organizacji RoSPA (Royal Society for the Prevention of Accidents – Królewskie Towarzystwo Zapobiegania Wypadkom) najwięcej niebezpiecznych zdarzeń ma miejsce w domu. Najbardziej narażone są na nie dzieci do lat pięciu oraz osoby starsze. Każdego roku ponad 2 miliony nieletnich ulega wypadkom domowym. Najwięcej z nich doznaje obrażeń w wyniku upadku ze schodów, niewiele mniej – z powodu wypadnięcia z okna.

Dzieci są ciekawskie i ruchliwe. Pojawienie się małego lokatora wymaga zmian aranżacyjnych, które zminimalizują zagrożenia. Najlepiej pomyśleć o tym już na etapie urządzania pokoju dziecięcego, który powinien być funkcjonalny i bezpieczny. Jak tyko dziecko zacznie chodzić zaraz wyruszy, by odkrywać świat i inne zakamarki domu. Zwróćmy szczególną uwagę na otoczenie salonu. To właśnie w pokoju dziennym i holu zdarza się najwięcej wypadków. Dlatego warto wprowadzić przydatne rozwiązania w całym domu. Co zmienić?

Schody i podłogi

Potencjalnie najbardziej niebezpiecznym miejscem w domu mogą być schody. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie zamontowanie bramek ochronnych - zarówno na górze, jak i na dole schodów. Z kolei podłogi, na których małe dziecko spędza sporo czasu, powinny być łatwe w czyszczeniu i wykonane z nietoksycznych materiałów (sprawdzą się m.in. panele podłogowe) wyłożone matą antypoślizgową lub dywanikami, dobrze przymocowanymi do podłogi. Dzięki temu podłoże dobrze sprawdzi się przy bieganiu i skakaniu.

Okna

Okna powinny być wyposażone w specjalne blokady, które uniemożliwiają ich szerokie otwarcie. Dziecko może wtedy lekko uchylić okno, ale nie będzie go mogło otworzyć. Blokadę może zwolnić dorosły za pomocą specjalnego klucza. Przy aranżacji i osłonie okna lepiej również zrezygnować z długich firan, które mogą posłużyć malcowi do wspinania. Zamiast tego warto zamontować roletę wewnętrzną.

Szczególnie polecane są rolety z mechanizmem sprężynowym – to najbezpieczniejsze rozwiązanie dla dzieci. Takie rolety nie mają łańcuszka, który mógłby stać się obiektem zainteresowania dziecka. Są wyposażone w automatyczny mechanizm sprężynowy, dzięki któremu za jednym pociągnięciem roleta cicho i płynnie zwija się do pozycji wyjściowej – mówi Leszek Jarema, ekspert marki Prakto.

Meble

Powinniśmy zabezpieczyć krawędzie mebli (większość mebli dziecięcych ma specjalnie zaokrąglone krawędzie) za pomocą silikonowych miękkich nakładek. Szuflady i szafki można wyposażyć w specjalne blokady, by dziecko nie mogło ich samo otworzyć. Dziecko zapewne będzie chwytać się różnych mebli, próbując wstać. Dlatego trzeba sprawdzić ich stabilność – regały, komody, a nawet szafę warto dobrze przykręcić do ściany, by nie przewróciły się na malca.

Prąd i chemia

Również kolorowe kable mogą stać się nową zabawką. Schowajmy je w listwach ochronnych, a widoczne gniazdka koniecznie przesłońmy plastikowymi zaślepkami, by dziecko nie wkładało palców do kontaktu. Sprzęty elektroniczne, a także lampy powinno się umieścić poza zasięgiem rąk dziecka.

Do szafek schowajmy apteczkę z lekami, środki chemiczne i kosmetyki. Pierwsze spotkanie z kolorowymi pastylkami czy płynem może skończyć się wizytą na pogotowaniu. Podobnie z kwiatami i roślinami. Nie ustawiajmy roślin doniczkowych na w pobliżu miejsca zabaw dziecka. Zrezygnujmy z nich na pewien czas lub ustawmy np. w wiszących koszach lub wysokich półkach.

 

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także