Najlepsze Domy
Zanim kupisz dębową podłogę. Porada eksperta

Zanim kupisz dębową podłogę. Porada eksperta

Drewniana podłoga zachwyca naturalnym urokiem, elegancją oraz trwałością. Nie bez powodu Polacy są więc tak bardzo przywiązani do jej obecności we wnętrzach. Na rynku dostępne są deski produkowane z rozmaitych gatunków drewna, jednak to te dębowe cieszą się największą popularnością.

Do wyboru są deski lite i warstwowe, które różnią się między sobą budową, sposobem montażu oraz wyglądem. Tak bogata oferta drewnianych podłóg rodzi wiele pytań związanych z wyborem tej idealnej do naszych potrzeb i sytuacji projektowej. Na najważniejsze z nich odpowiada Hubert Plichta, ekspert DLH.

Czym różnią się deski lite od warstwowych?

Będąc na etapie wyboru dębowej podłogi, należy wiedzieć, że do wyboru są deski lite, wykonywane w całości z jednego kawałka drewna, a także warstwowe, których warstwy wierzchnie wytwarza się z docelowego gatunku drewna, natomiast spodnie z innych mniej szlachetnych odmian lub materiałów drewnopochodnych. Jak się okazuje, to te drugie od kilku lat dominują na rynku podłóg drewnianych.

Atutem podłóg o warstwowej budowie są o wiele mniejsze naprężania występujące w deskach, a to dzięki prostopadłemu układowi poszczególnych warstw. Przekłada się to na mniejsze ryzyko wypaczenia desek, zerwania spoiny klejowej czy niewystarczająco odpornej wylewki. Jedną z największych zalet podłóg warstwowych jest także możliwość bezpiecznego stosowania na wodnych, niskotemperaturowych systemach grzewczych - są one mniej podatne na spękania i powstawanie szczelin niż deski lite. DLH oferuje zarówno lite podłogi dębowe, jak i podłogi o dwuwarstwowej i trójwarstwowej budowie, których warstwy wierzchnie wytwarza się ze szlachetnego drewna dębowego – mówi Hubert Plichta, ekspert firmy DLH

Jeśli chodzi o deski o warstwowej budowie, warto wspomnieć, że dobra drewniana podłoga powinna mieć warstwę wierzchnią o grubości ok. 3,4 mm – 4 mm.

Czytaj także: Panele podłogowe. Jak o nie dbać?

Grubsza warstwa dekoracyjna zapewnia deskom większą trwałość i odporność na ścieranie oraz wgniecenia. Należy pamiętać jednak o tym, że jeśli nasza podłoga ma skutecznie przewodzić ciepło, nie powinna być zbyt gruba. Deski z kolekcji Antique i Deco Line spełniają to kryterium - dodaje Hubert Plichta.

Dębina jest bardzo twarda, przez co produkowane z niej deski – zarówno lite, jak i warstwowe – są wysoce wytrzymałe, dlatego z powodzeniem można stosować je w miejscach intensywnie eksploatowanych. Deski warstwowe są dodatkowo stabilne, dzięki czemu dobrze radzą sobie ze zmiennymi warunkami wilgotnościowymi i temperaturowymi w pomieszczeniach. Reasumując, wybór podłogi litej lub warstwowej należy uzależnić w bardzo dużym stopniu od tego, czy planujemy w naszych wnętrzach zastosować ogrzewanie podłogowe.

Montaż dębowych podłóg?

Montaż dębowych podłóg różni się w zależności od budowy desek. Pomimo tego, że w większości przypadków nie jest on skomplikowany, zaleca się, aby przeprowadzili go fachowcy, którzy doskonale widzą jak pracować z drewnem.

Deski lite oraz dwuwarstwowe pochodzące z kolekcji Antique i Deco Line od DLH łączy się na pióro-wpust, klejąc je do podłoża. Takie rozwiązanie gwarantuje trwałość i naturalność tradycyjnego wykończenia. Jeśli chodzi o deski trójwarstwowe pochodzące z linii Antique, montaż jest bezklejowy czyli tzw. „pływający” dzi ęki zastosowaniu zamka Soft Loc 5G, który sprawia, że montaż przebiega szybciej i sprawniej – mówi Hubert Plichta, ekspert firmy DLH

Wygląd ma znacznie

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!