Najlepsze Domy
Zalety wielkoformatowych przeszkleń

Zalety wielkoformatowych przeszkleń

Wielkoformatowe przeszklenia stały się elementem wyróżniającym współczesne domy. Rozciągające się od podłogi do sufitu okna i drzwi tarasowe nierzadko zajmują powierzchnię całej ściany. Są one chętnie montowane nie tylko w salonie, ale również w innych pomieszczeniach – sypialni, pokojach dzieci, kuchni i jadalni. Duże przeszklenia otwierają wnętrza na otoczenie i optycznie je powiększają. Jednocześnie zapewniają lepsze doświetlenie pomieszczeń.

Okazałe przeszklenia stanowią efektowną ozdobę wnętrz i elewacji budynku. Spotyka się je zarówno w projektach nowoczesnych, jak i klasycznych. 

Planując wielkowymiarowe przeszklenia należy wziąć pod uwagę sposób otwierania skrzydeł, typ pakietu szybowego i rodzaj materiału użytego do wykonania profili okiennych. Elementy te mają wpływ na maksymalne rozmiary przeszklenia, które można uzyskać. Przy wyborze warto również uwzględnić parametry izolacyjności cieplnej oraz rozwiązania poprawiające wygodę użytkowania – mówi Marek Aniśko, Kierownik ds. Sprzedaży Krajowej Inwido Polska / Sokółka Okna i Drzwi.

Jakie okna wybrać?

W przypadku wyjścia na taras lub balkon doskonale sprawdzają się drzwi podnoszono-przesuwne. Pozwalają one na realizację przeszklonych ścian z niewielką liczbą widocznych podziałów. 

Coraz chętniej stosowanym rozwiązaniem są okna stałe. Mają one tę zaletę, że mogą zostać wykonane w większych rozmiarach niż modele otwierane. Decydując się na tego typu okna należy uwzględnić rodzaj systemu wentylacyjnego w domu. Przy wentylacji mechanicznej nie ma ograniczeń w zakresie liczby zamontowanych okien stałych. Inaczej jest, gdy dom wyposażono w wentylację grawitacyjną. Wówczas okna nieotwieralne w części mieszkalnej nie mogą przekroczyć połowy zastosowanych przeszkleń. 

Okna stałe najlepiej rozmieścić w takich miejscach, by mieć do nich łatwy dostęp z zewnątrz. Ułatwi to mycie i konserwację. Najczęściej okna takie montowane są na parterze. Na wyższych kondygnacjach mogą stanowić część konstrukcji przeszklenia balkonu lub tarasu.

Stabilna konstrukcja

Wielkowymiarowe przeszklenia wymagają zastosowania wytrzymałych profili okiennych i okuć. Jest to związane z dużym ciężarem pakietu szybowego. Jeden metr kwadratowy dwukomorowej szyby zespolonej waży w przybliżeniu 30 kg. Jeżeli zostaną zastosowane szyby o zwiększonej wytrzymałości, np. klejone czy antywłamaniowe, waga wzrasta do ok. 50 kg. W efekcie ciężar skrzydła okiennego może dochodzić do 400 kg.

Na wytrzymałość profili okiennych ma wpływ materiał, z którego zostały wykonane. Znaczenie ma również ich grubość. Dużą stabilność konstrukcji zapewniają np. ramy drewniane. Obecnie wykonuje się je z drewna klejonego, złożonego z trzech lub czterech warstw z odpowiednio dobranym, naprzemiennym układem słojów. Umożliwia to realizację przeszkleń o znacznych rozmiarach, bez dodatkowych wzmocnień. Dodatkowo od zewnątrz ramy mogą zostać osłonięte aluminiową nakładką, która chroni drewno przed czynnikami zewnętrznymi.

Przy zakupie warto zwrócić uwagę na okucia. Muszą one być na tyle mocne, by wytrzymały większy ciężar skrzydeł. Dla przykładu okucia stosowane w systemach przesuwnych są w stanie udźwignąć skrzydła o wadze do 400 kg. Jednocześnie dzięki zastosowaniu odpowiednich rozwiązań gwarantują one wysoki komfort użytkowania. Przesuwanie skrzydeł nie wymaga siły – drzwi da się otworzyć i zamknąć jedną ręką. Dla większej wygody można zainstalować automatyczny napęd. Wówczas sterowanie odbywa się za pomocą pilota lub klawisza umieszczonego w klamce. Jeśli drzwi zostaną włączone w system inteligentnego domu, można je otwierać i zamykać również przy użyciu smartfona lub tabletu.

Wysoka energooszczędność

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!