Najlepsze Domy
Zalety systemów przesuwnych

Zalety systemów przesuwnych

Podstawowe różnice pomiędzy dostępnymi wariantami systemów przesuwnych wynikają
z parametrów szkła, które będą one utrzymywać. W zależności od wymiarów (w tym przede wszystkim grubości oraz ciężaru) oraz liczby tafli, które mają zostać zamocowane przy użyciu systemu, inna będzie konstrukcja jego prowadnicy czy wózków jezdnych.

Ważnym aspektem jest również estetyka danego modelu. By doprasować ją do charakteru wnętrza można postawić na systemy rurowe, w których dźwigary pełnią funkcję wózków jezdnych, lub takie, w których prowadnica ukryta jest za różnie wykończoną maskownicą.

Materiały stosowane w produkcji systemów przesuwnych

Prowadnice i maskownice systemów przesuwnych wytwarzane są przede wszystkim ze stopów aluminium lub (w mniejszym stopniu) stali nierdzewnej, wyróżniających się wysoką odpornością na obciążenia i uszkodzenia mechaniczne. Wybór odpowiedniego materiału jest istotny m.in. ze względu na to, że wpływa on na bezawaryjność konstrukcji czy płynność poruszania się tafli.

Z kolei do produkcji uszczelek czy wózków jezdnych stosowanych w systemach, wykorzystuje się elastyczne materiały, ulegające pewnym odkształceniom, takie jak nylon, silikon oraz ABS.

Systemy przesuwne umożliwiają montaż zazwyczaj kilku tafli szkła, których ciężar oscyluje w granicach 80 kg – komentuje Marcin Jabłoński, kierownik Działu Technicznego CDA Polska. Oznacza to, że ich elementy będą systematycznie poddawane dużym obciążeniom. Z tego powodu surowce stosowane w produkcji systemów muszą być wysokiej jakości tak, by zapewniały ich wieloletnią, bezawaryjną eksploatację – podsumowuje.

Dostępne rozwiązania

Wybierając system przesuwny, należy wziąć pod uwagę to, jaką funkcję będzie on pełnił. Jeżeli ma zastąpić drzwi prowadzące do pomieszczenia, można wybrać model umożliwiający montaż tylko pojedynczej tafli szkła.

Przykładem takich produktów są nasze modele Terno Micro 80 oraz Terno Diva, w których instaluje się najczęściej pojedynczy ruchomy panel – podpowiada Jabłoński. W pierwszym przypadku prowadnica oraz maskownica mierzą jedynie 5 cm wysokości, z kolei w Terno Diva wózki schowane są za dwoma, minimalistycznymi klamrami. Dzięki temu oba systemy prezentują się estetycznie, co ma szczególne znaczenie we wnętrzach prywatnych lub biurowych – dodaje.

Warto zaznaczyć, że jeśli system ma zostać schowany we wnęce, należy go wraz ze szkłem zamontować jeszcze przed postawieniem ścianki, ewentualnie przygotować w niej zawczasu odpowiednią szczelinę. Z kolei w przypadku systemów chowanych w sufitach podwieszanych zalecane jest pozostawienie otworów montażowych wielkości kartki A4. Zapewnia to dostęp do wózków, które można wyregulować oraz dokręcić, a następnie zakryć zwykłą kratką wentylacyjną.

Alternatywą dla standardowego skrzydła drzwiowego będzie także wspomniany już system rurowy jak np. Ragusa od CDA Polska. Wyróżnia go charakterystyczna budowa – szkło przytwierdzane jest do pionowych dźwigarów, które umożliwiają poruszanie się panelu po okrągłej prowadnicy. Dzięki temu jest to produkt, który sam w sobie może stanowić interesujący element aranżacji.

Jeżeli jednak system ma pełnić rolę mobilnej ścianki oddzielającej od siebie dwa pomieszczenia lub pełnić funkcję wejścia np. do sali konferencyjnej, konieczne będzie zastosowanie rozwiązania, które pozwoli na montaż kilku ruchomych tafli szkła i połączenie ze sobą prowadnic. Rekomendowanym rozwiązaniem w takim przypadku są systemy kaskadowe, w których szkło zsuwa się do przeciwległych końców szyny.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!

REKLAMA