Najlepsze Domy
Zalety powietrznych pomp ciepła

Zalety powietrznych pomp ciepła

Pompy ciepła typu powietrze/woda, zwane potocznie powietrznymi, są najpopularniejszym typem pomp ciepła. Do ich największych zalet zalicza się stosunkowo niski koszt zakupu i łatwy montaż. Co jeszcze charakteryzuje te urządzenia?

Wzrost zainteresowania odnawialnymi źródłami energii spowodowany jest nie tylko przez zmiany klimatu i malejące zasoby naturalne. Decydujemy się na zakup takich urządzeń także ze względu na oszczędności, które możemy uzyskać na dłuższą metę - mimo, iż ich cena jest wyższa niż tradycyjnych źródeł energii. Dlaczego warto zainwestować w pompy ciepła typu powietrze-woda, które mogą w całości pokryć zapotrzebowanie cieplne budynku?

Powietrze/woda

Pompy ciepła typu powietrze/woda pobierają energię, która znajduje się w powietrzu atmosferycznym, a następnie oddają ją wodzie grzewczej, która znajduje się w:

- wymienniku ciepła (pompa ciepła)
- lub w zasobniku c.w.u. znajdującym się obok lub bezpośrednio pod pompą ciepła.

Dlatego zarówno ogrzewają pomieszczenia, jak i podgrzewają wodę użytkową.

Czytaj także: 4Buildings - jak zostać prosumentem?

Produkcja ciepła możliwa jest nawet wówczas, gdy temperatura powietrza na zewnątrz spada poniżej -25 st.C. Powietrzne pompy ciepła charakteryzują się stosunkowo wysokim współczynnikiem wydajności cieplnej COP ≥ 4. Oznacza to, że ponad 70% dostarczonego przez pompę ciepła pochodzi z energii odnawialnej, a resztę stanowi koszt zużytej energii elektrycznej.

Współpraca z innymi urządzeniami

Pompy ciepła typu powietrze/woda:

1. Mogą współpracować z takimi źródłami ciepła, jak układy solarne, kotły elektryczne, olejowe czy gazowe.
2. Największą efektywność osiągają we współpracy z niskotemperaturowymi systemami grzewczymi - takimi jak ogrzewanie podłogowe, ścienne czy sufitowe.
3. Mogą współpracować również z systemami grzejników wodnych lub klimakonwektorami (system nie tylko ogrzewa dom, ale także pełni rolę klimatyzatora, który latem chłodzi pomieszczenia).

Jaką pompę wybrać?

Przy wyborze urządzenia musimy uwzględnić takie parametry, jak średnie przedziały temperaturowe, które panują na danym terenie czy zapotrzebowanie budynku na ciepło. Właściwy dobór pompy ciepła podnosi komfort życia codziennego i pozwala ograniczyć zbędne koszty zużycia energii. Dobranie zbyt małej mocy pompy lub jej przewymiarowanie - prowadzić może do zwiększonych poborów energii elektrycznej.

Źródło: Atlantic Polska.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!