REKLAMA
Najlepsze Domy
Zalety okien z PCV. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Zalety okien z PCV. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Niewątpliwą zaletą okien plastikowych jest ich konserwacja, a raczej jej brak. Poza typowymi  prostymi zabiegami pielęgnacyjnymi jakimi jest ich regularne mycie, nie wymagają one naszej uwagi. Fot. 123rf
Niewątpliwą zaletą okien plastikowych jest ich konserwacja, a raczej jej brak. Poza typowymi prostymi zabiegami pielęgnacyjnymi jakimi jest ich regularne mycie, nie wymagają one naszej uwagi. Fot. 123rf
Wybór okien jest trudną decyzją i warto rozpatrzyć ją indywidualnie. Każda inwestycja jest inna i wymaga tego, aby zwrócić uwagę na określone parametry, jak np. możliwość częstej konserwacji czy też eksploatacji w trudnych warunkach atmosferycznych. A okna z PVC są bardziej odporne na czynniki zewnętrzne, nie wymagają konserwacji oraz doskonale wpisują się w założenia nowoczesnych projektów.

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na okna drewniane czy też plastikowe, powinniśmy zwrócić uwagę na jeden z najważniejszych czynników, a mianowicie na ich jakość. Staranny proces produkcji, dobór odpowiednich materiałów i innowacyjne technologie mają znaczny wpływ na produkt, na który się decydujemy. Pamiętajmy również o tym, że nie tylko okno, ale i odpowiedni i fachowy montaż daje nam gwarancję wieloletniej satysfakcji.

Odporne PCV

To właśnie okna PCV  dominują na polskim rynku, a zwolennicy tego rozwiązania ochoczo podkreślają jego atuty. I tak naprawdę już nawet na pierwszy rzut okna nietrudno jest je dostrzec: okna te są łatwe w konserwacji i utrzymaniu czystości, są dostępne w wielu konfiguracjach i kolorach oraz są o średnio 10 – 15% tańsze od drewnianych.

Co ważne, stały popyt na tego rodzaju produkt sprawia, że producenci starają się wychodzić naprzeciw potrzebom swoich klientów, stale podnosić ich jakość i wdrażać nowe rozwiązania technologiczne.

Bardzo ważne jest, aby w przypadku okien PCV zwrócić uwagę na skład profili, czyli elementów tworzących okno. Niewiele firm ma pełną kontrolę nad wszystkimi etapami ich produkcji, a tym samym nie mają 100% pewności co do ich składu. Bardzo często zdarza się, że do powstawania nowych wykorzystuje się te, które np. z powodu odkształceń nie zostały użyte w dalszym procesie powstawania okna. Takie działania mogą skutkować obecnością metali ciężkich, np. kadmu czy ołowiu. Warto zatem sprawdzać atesty i dokładnie rozpatrzeć ofertę pod względem relacji jakości do ceny produktu. Przykładowo firma Budvar, producent stolarki otworowej, posiada certyfikat na brak ołowiu oraz innych metali ciężkich we wszystkich produktach znajdujących się w portfolio stolarki PCV– mówi Karolina Trzcińska, ekspert firmy Budvar.

Niewątpliwą zaletą okien plastikowych jest ich konserwacja, a raczej jej brak. Poza typowymi  prostymi zabiegami pielęgnacyjnymi jakimi jest ich regularne mycie, nie wymagają one naszej uwagi.

Materiał ten jest również znacznie bardziej odporny na czynniki atmosferyczne, takie jak deszcz, wiatr, śnieg czy promieniowanie słoneczne. Okna PCV są też bardzo szczelne, co w przypadku niewentylowanych pomieszczeń, może wymagać zainstalowania tzw. nawiewników, które umożliwiają odpowiednią cyrkulację powietrza.

Poza odpowiednimi parametrami technicznymi, niezwykle istotny jest również wygląd i ciekawy design. O ile kilka lat temu okna PCV kojarzyły się jedynie ze śnieżnobiałym kolorem ram, tak obecnie gama kolorystyczna jest niemalże nieograniczona.

W ofercie czołowych producentów znaleźć możemy nawet okleiny imitujące wygląd drewna, co jest ciekawą informacją dla tych, którzy szukają bardziej ekonomicznej alternatywy dla okien drewnianych. Co ciekawe, jeżeli skorzystamy z opcji z dodatkowymi nakładkami aluminiowymi, możemy otrzymać produkt wykonany w dowolnym kolorze z próbnika RAL.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!