Najlepsze Domy
Zalety i wady wznoszenia budynków w technologii modułowego budownictwa

Zalety i wady wznoszenia budynków w technologii modułowego budownictwa

Budownictwo modułowe, w przeciwieństwie do technologii szalunków traconych z materiałem dociepleniowym, pozwala na wznoszenie obiektów wielokondygnacyjnych. Co więcej sposób budowy i łączenia poszczególnych modułów, jak i ich  ściśle przemysłowy, powtarzalny charakter produkcji pozwala spełnić najbardziej rygorystyczne wymagania stawiane budynkom energooszczędnym i pasywnym w Polsce i co więcej za granicą np. w krajach skandynawskich. Jednak ta technologia ma też swoje wady.

Zgodnie z norweską normą NS 3700:2013, współczynnik przenikania energooszczędnej ściany zewnętrznej (U) musi się mieścić w granicy 0,16-0,15 W/m2K, zaś w przypadku budynków pasywnych schodzić nawet do wartości 0,12-0,10 W/m2K. Zastosowanie technologii modułowej pozwala sukcesywnie spełniać tak wyśrubowane wymagania. Dlaczego?

Gdyż moduły, czyli w pełni wyposażone sześciokątne pomieszczenia, montują profesjonalni, sprawdzeni i co najważniejsze wdrożeni w proces wykonawczy fachowcy w fabryce producenta. Zaletą tej metody jest to, że wszelkie najbardziej pracochłonne i problematyczne procesy budowlane są rozwiązane w zakładzie produkcyjnym. Budowa obiektu odbywa się więc bardzo szybko i sprawnie, bez względu na pogodę, dzięki czemu można skrócić czas realizacji inwestycji nawet o 80% przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości prac i wykorzystanych materiałów.

Taki budynek modułowy może powstać w przeciągu 1 miesiąca. Dodatkowo w każdej chwili gotowy obiekt budowlany można rozbudować o dodatkowe moduły, a nawet przenieść go w inne miejsce, położne na skarpach, gruncie skalistym, piaszczystym, a nawet i podmokłym.

Budownictwo modułowe realizowane przez firmę Unibep można określić jako przyjazne środowisku oraz klientowi i lokatorowi, który to będzie zamieszkiwał w danym budynku. Wynika to z faktu, że materiałem użytym do produkcji modułów jest drewno, które jak wiadomo jest surowcem naturalnym i stwarza bardzo dobry mikroklimat we wnętrzu budynku – dlatego żyje się w nich zdrowo i komfortowo. Dużymi zaletami jest bardzo krótki czas realizacji na budowie oraz możliwość „składania” modułów w okresie zimowym, po wcześniejszym przygotowaniu posadowienia, które jest poza zakresem prac Unihouse. Przygotowanie, montaż i wykańczanie modułów odbywa się nieprzerwanie przez cały rok, ponieważ prace odbywają się w ogrzewanych halach, przez co również pracownicy mają duży komfort pracy. Nasze budynki charakteryzują się oprócz dobrej izolacyjności cieplnej, również znakomitą szczelnością – podkreśla arch. Marcin Rudnik, zastępca kierownika w Dziale Projektowym Unihouse, w firmie Unibep.

Technologia ta ma też swoje wady. Obiekty modułowe nie są połączone na stale z gruntem, więc może być kłopot z uznaniem ich jako budynki przeznaczone na pobyt stały, co wiąże się z problemami przy podłączaniu do lokalnych sieci energetycznych lub kanalizacyjnych. Do montażu poszczególnych modułów potrzebny jest dźwig oraz duży plac budowy, co może w polskich warunkach może także przysparzać wiele kłopotów. Jednak największą wadą technologii modułowej jest to, że stwarza ona spore ograniczenia architektoniczne, projekty bazujące na sześcianach mogą być mało wyszukane i powtarzalne.

O najnowszych technologiach wznoszenia obiektów budowlanych, stosowanych w branży budowlanej będą rozmawiali eksperci  podczas nowego eventu Grupy PTWP - 4 Buildings (15-17 listopada 2019 r., Katowice)!

ZAREZERWUJ TERMIN NA 4BUILDINGS: 15-17 LISTOPADA 2019 r., MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH WWW.4BUILDINGS.PL

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!