REKLAMA
Najlepsze Domy
Zadbaj o komfortową temperaturę w swoim domu

Zadbaj o komfortową temperaturę w swoim domu

Dotkliwe upały zdarzają się w Polsce coraz częściej, w tym roku mamy ich już drugą falę. Ci, którzy zabierają się właśnie za budowę czy remont domu mogą zadbać o to, by ich przyszły dom zapewniał odpowiedni chłód nawet w najbardziej gorące dni. I to bez wiatraków czy klimatyzacji.

Cały rok czekamy na letnie słońce, długie dni, ciepłe wieczory i radość przebywania na świeżym powietrzu. Zbyt wysokie temperatury mogą być jednak groźne dla zdrowia. Przegrzanie (hipertermia), udar cieplny czy odwodnienie to tylko niektóre z długiej listy negatywnych skutków upałów. Żeby ich uniknąć, warto zadbać o odpowiednio chłodny azyl. A czy można sobie wyobrazić lepsze schronienie, niż własny dom?

„Bezpieczna” letnia temperatura waha się od 24 do 28 stopni Celsjusza w cieniu, w zależności od stanu zdrowia i wieku człowieka. Najbardziej narażone na negatywne skutki upałów są oczywiście osoby starsze, dzieci i cierpiący na choroby serca, dróg oddechowych, nerek czy skóry. Powyżej 30 stopni Celsjusza długotrwałe przebywanie na powietrzu może być już groźne dla wszystkich. Warto podczas największych upałów możliwie długo zostać w domu.

Dach to podstawa

Konieczność ocieplenia poddasza jest dla większości osób planujących budowę oczywista. Często zapominamy jednak, że to właśnie przez poddasze – największą powierzchnię bezpośrednio wystawioną na działanie promieni słonecznych - dostaje się do domu najwięcej ciepła. Dobra izolacja dachu wykonana z odpowiednich produktów sprawi, że ciepło nie przedostanie się do wnętrza domu. Z drugiej strony zapewni też dobrą paroprzepuszczalność, co pozwoli na zmniejszenie ryzyka zawilgocenia dachu.

Wykonując izolację dachu warto wybrać odpowiedni materiał. Nie wystarczy tutaj wziąć pod uwagę takiej kwestii, jak stopień przewodzenia ciepła. Materiał musi był też elastyczny. Wówczas łatwiej jest go ułożyć w konstrukcji dachu, między krokwiami. Warto także pomyśleć o położeniu dwóch warstw materiału. W ten sposób będziemy mieli pewność, że cały dach jest dobrze zaizolowany – mówi Tomasz Kwiatkowski, ekspert ROCKWOOL.

Zadbaj o powietrze

W upalne dni powietrze jest ciężkie, a otwarte okna nie zapewniają odpowiedniej cyrkulacji. Jeśli dom wyposażony jest w klimatyzację, można się nią oczywiście wspomagać, ale ciągłe korzystanie z klimatyzacji bardzo wysusza powietrze. Dzięki produktom izolacyjnym, którymi możemy wyłożyć ściany domu czy poddasze, obniżamy temperaturę wewnątrz pomieszczeń bez sztucznej obróbki, a tym samym poprawiamy jakość powietrza w domu. Odpowiednie materiały nie pozwolą więc go przesuszyć i utrzymają jego odpowiednią wilgotność, bez względu na pogodę. W pomieszczeniach z naturalnym, nieklimatyzowanym powietrzem lepiej się nam oddycha i zdecydowanie przyjemniej przebywa.

Oszczędności

Rezygnacja z klimatyzacji to nie tylko zdrowsze powietrze, ale także niższe rachunki za prąd. Dobrze wykonana izolacja jest znacznie trwalsza niż mechaniczne urządzenie, dzięki czemu raz wydane pieniądze na jej montaż będą zwracać się przez kolejne lata. Oszczędność jest więc podwójna.

Prosto i przyjemnie

Nowoczesne produkty to również nowoczesny sposób montażu. Jest on zdecydowanie łatwiejszy, szybszy i mniej inwazyjny niż izolacje wykonywane jeszcze kilka lat temu.

Istnieje już szereg rozwiązań ułatwiających montaż izolacji – kleje czy elementy pozwalające ułożyć izolację równo. Największym ułatwieniem są same materiały. Dobry materiał, np. taki jak wełną skalna, jest elastyczny, co pozwala w prosty sposób umieszczać go pod dachem i przycinać nożem. To wszystko znacznie skraca czas montażu – dodaje Tomasz Kwiatkowski, ekspert ROCKWOOL.

Czytaj także: Termomodernizacja latem.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!