Najlepsze Domy
Zadbaj o komfortową temperaturę na poddaszu

Zadbaj o komfortową temperaturę na poddaszu

Optymalna temperatura we wnętrzu to ważny czynnik, który wpływa na nasze samopoczucie – zarówno w dzień, jak i w nocy. Przegrzanie pomieszczeń oraz związane z nim niedotlenienie organizmu obniżają koncentrację i pogarszają jakość snu. Na wysoką temperaturę powinny uważać zwłaszcza dzieci i osoby starsze. Jak wskazują długoterminowe prognozy pogody, mimo gwałtownych opadów średnia temperatura w tym roku ma być jeszcze wyższa niż w ubiegłych latach.

Lato to czas, gdy szukamy ochrony przed słońcem i wysoką temperaturą. Na poddaszu letni upał może szczególnie doskwierać – duże nasłonecznienie może bowiem prowadzić do przegrzewania wnętrz. Poznaj 5 sposobów, które umożliwią kontrolę temperatury na poddaszu. 

1. Zasłoń okna dachowe od zewnątrz

Najszybszym i najskuteczniejszym sposobem na zmniejszenie temperatury jest zatrzymanie promieni słonecznych, nim dotrą do szyby. Jeśli posiadasz odpowiednie okna dachowe kontrolowanie temperatury umożliwi montaż markizy do okien dachowych. 

2. Wyłącz nieużywane urządzenia

Działające sprzęty domowe, które wymagają podłączenia do elektryczności, wytwarzają dużo ciepła. Dlatego podczas upałów warto wyłączyć z gniazdka te urządzenia, których akurat nie używasz, np. telewizor, kuchenkę mikrofalą czy komputer. 

Czytaj także: Upał pod kontrolą. 

Ustal kolejność domowych czynności, które mogą podwyższyć temperaturę na poddaszu, np. gotowanie. Posiłki, które wymagają korzystania z kuchenki gazowej lub piekarnika, przygotuj dzień wcześniej, najlepiej wieczorem (gdy temperatura na zewnątrz będzie niższa) i schowaj na noc do lodówki. Ich odgrzanie nie zajmie wiele czasu i wytworzy mniej ciepła niż w trakcie gotowania.

3. Zadbaj o świeże powietrze na poddaszu

Uchylenie okien dachowych może być skutecznym sposobem na obniżenie temperatury we wnętrzu – ciepłe powietrze jest lżejsze i unosi się do góry, dlatego otwarcie okien usprawni naturalną wentylację. Gdy więc zapada zmrok, a na zewnątrz robi się chłodniej, warto wykorzystać ten czas na przewietrzenie pomieszczeń. Możesz to zrobić również w ciągu dnia. Wystarczy, że zamkniesz okna zlokalizowane po nasłonecznionej stronie domu i otworzysz te, które znajdują się w najbardziej zacienionym miejscu, np. po stronie północnej i zachodniej. A jeśli na zewnątrz wieje niewielki wiatr, otwórz okna po przeciwległych stronach poddasza i pozostaw otwarte drzwi. Dzięki temu nie musisz wydawać pieniędzy na montaż i użytkowanie klimatyzacji.

4. Doceń moc roślin i nawilżaczy

W delikatnym obniżeniu odczuwalnej temperatury na poddaszu pomogą także domowe sposoby stosowane przez nasze mamy i babcie. Duża ilość roślin w pokoju, np. paproci, potrafi stworzyć przyjemny mikroklimat, dzięki czemu powietrze jest bardziej rześkie. W podobny sposób działają pokojowe nawilżacze powietrza. Wystarczy, że wlejesz do nich zimną wodę i włączysz urządzenie, by lato na poddaszu było przyjemniejsze.

5. Zadbaj o prawidłową izolację dachu

Powyższe sposoby okazały się niewystarczające? Za wysoką temperaturę na poddaszu może też odpowiadać… brak ocieplenia. To nie przypadek – docieplenie dachu przy użyciu np. wełny mineralnej może skutecznie zapobiec nie tylko wychłodzeniu wnętrz zimą, ale też nagrzewaniu podczas lata. Zalecana w naszym klimacie warstwa izolacji powinna mieć 15 cm grubości (tyle też wynosi wysokość najpopularniejszych krokwi). Jeśli jednak zależy nam na wyjątkowej ochronie, można zwiększyć warstwę nawet do 25-30 cm. Docieplenie dachu wiąże się jednak ze sporym remontem, dlatego warto pomyśleć o nim już na etapie budowy domu.

Źródło: Velux

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!