REKLAMA
Najlepsze Domy
Zadbaj o ciszę w domu

Zadbaj o ciszę w domu

Szczekanie psa, płacz dziecka, stukoty czy nawet rozmowy to hałasy, których trudno uniknąć, mając nad sobą lub pod sobą sąsiadów. Jeśli izolacja ciągów wentylacyjnych została wykonana niepoprawnie lub użyto do tego celu słabej jakości materiałów, szybko usłyszymy efekt w postaci dźwięków dochodzących z kratek wentylacyjnych. Jeśli zakładamy, że nie będą one nam przeszkadzać, to świetnie. Problem może pojawić się, gdy ich częstotliwość będzie wykraczać poza ramy, jakie jesteśmy w stanie zaakceptować.

Z tego względu o kwestie związane z wyborem materiałów izolacyjnych warto zadbać z odpowiednim wyprzedzeniem. Przypomina o tym także Stowarzyszenie na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach „Komfort Ciszy”, które podejmuje działania informacyjne i edukacyjne, ukierunkowane na uświadamianie odbiorcom, jak ważną rolę w naszym życiu pełni cisza oraz jak, za pomocą różnych rozwiązań budowlanych, osiągać ją w domach.

Odnośnie hałasów dobiegających z systemu instalacji sprawa jest prosta. Realny efekt mogą przynieść tylko działania przeprowadzone na etapie projektowania oraz w trakcie budowy. Gdy kanały wentylacyjne zostaną już zawieszone, wszelkie skuteczne sposoby poprawy będą niemożliwe.

Można co prawda ratować się jeszcze matami izolacyjnymi mocowanymi na przewodach od zewnątrz, jednak ich skuteczność, w porównaniu z dobrej jakości izolacją wewnętrzną, jest mniejsza.

O co zapytać wykonawcę?

W rozmowie z deweloperem, wykonawcą lub projektantem, przed zakupem nowego lokum, należy zapytać o to, jakie rozwiązania zostały użyte do izolacji akustycznej kanałów wentylacyjnych. Każde z nich powinno mieć deklarowany współczynnik pochłaniania dźwięku, na którego podstawie można oszacować, jaka będzie redukcja hałasu na każdy metr długości kanału o konkretnych wymiarach i kształcie (o ile decybeli).

Czytaj także: Właściwości wełny mineralnej. 

Przykładowo, dla kanału blaszanego niewyłożonego w środku żadną wełną izolującą, redukcja hałasu wyniesie ok. 0,1 dB na każdy metr bieżący, więc można przyjąć że nie ma tłumienia w ogóle. Jeśli mamy więc centralę na dachu i do przewodów jest wprowadzany hałas na poziomie 60 dB, to niemal 60 dB słyszymy trzy piętra niżej z kratki. Jeśli natomiast kanał jest wyłożony materiałem dźwiękochłonnym (np. wełną mineralną szklaną bądź innym odpowiednio zabezpieczonym włóknistym panelem), redukcja jest znacząca, bo wynosi ok. 4 dB na każdy metr bieżący.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!