REKLAMA
Najlepsze Domy
Zabrakło prądu w domu? Wyposaż się w agregat prądotwórczy

Zabrakło prądu w domu? Wyposaż się w agregat prądotwórczy

ponieważ są jedynymi administratorami swoich posiadłości i to na nich spada cały ciężar dbania o bezpieczne, codzienne funkcjonowanie rodzinnego gniazda. Jednym z zagrożeń, które może zakłócić i wręcz utrudnić życie codzienne, jest brak prądu w gniazdkach. Wówczas nic w domu nie działa – ani lodówka, ani oświetlenie czy piec C.O. z elektroniką, ani system alarmowy a nawet brama wjazdowa.

Sieć energetyczna może przestać prawidłowo działać z wielu powodów, np. ze względu na planowane  przeglądy, naprawy i konserwację, jak i z nieplanowych przyczyn.

Do tej drugiej kategorii należy zaliczyć sytuacje wynikające z poprawnego działania systemów zabezpieczeń wyłączających dopływ energii elektrycznej w przypadkach zagrożeń pożarem czy porażeniem prądem a także awarie spowodowane przez niekorzystne warunki pogodowe – na przykład porywiste wiatry o dużej sile lub oblodzenia i ośnieżenia linii oraz słupów energetycznych.

W tego typu sytuacjach, najbardziej uniwersalnym sposobem zabezpieczenia życia rodzinnego jest odpowiedni agregat prądotwórczy, który zapewni zasilanie domowych odbiorników codziennego użytku, a dodatkowo może być wykorzystywany do zasilania elektronarzędzi podczas majsterkowania czy drobnych prac remontowych.

Na czym polega optymalny wybór agregatu?

Agregat prądotwórczy jest najłatwiejszym, uniwersalnym sposobem zapewnienia niezależnego i bezpiecznego źródła prądu praktycznie w każdej sytuacji. Należy tylko dostosować wybór agregatu do zakresu użytkowania. Rozważając wybór najlepszego agregatu prądotwórczego do domu jednorodzinnego trzeba zwrócić uwagę między innymi na moc, stabilizację napięcia i pojemność zbiornika paliwa, która przekłada się na maksymalny czas pracy agregatu na jednym zbiorniku. Na przykład agregat pracujący 8 czy 12 godzin na jednym zbiorniku paliwa zapewnia spokojną noc w przytulnie ciepłych pomieszczeniach – wyjaśnia Andrzej Świerbutowicz, menedżer produktu z firmy Aries Power Equipment, Generalnego Dystrybutora Maszyn i Urządzeń  Honda w Polsce.

Agregat powinien mieć odpowiednio dobraną moc czynną – moc czynna agregatu musi być większa od zsumowanej mocy wszystkich odbiorników, przy czym trzeba uwzględnić fakt, że każdy odbiornik potrzebuje więcej mocy w chwili rozruchu. Przy obecnych standardach wyposażenia domowego, agregat o mocy 3 kW zasila większość domowych odbiorników codziennego użytku,

Ze względu na jakość generowanego prądu, bezpieczeństwo i żywotność zasilanych  odbiorników, agregat powinien być wyposażony w nowoczesną stabilizację napięcia i częstotliwości, np. inwerter jak EU70i S, EU30i, EU30i S lub cyklokonwerter – np. EM30 czy w cyfrowy automatyczny regulator napięcia (D-AVR) jak EG3600 CL,

Jakość zespołu „silnik-prądnica” - wpływa na jakość generowanego prądu, funkcjonowanie agregatu i bezpieczeństwo zasilanych odbiorników. Agregaty Honda, w których prądnice są precyzyjnie dobierane do modeli silników zainstalowanych w danym agregacie, gwarantują generowanie mocy rzeczywistej. Zespół „silnik-prądnica” ma też praktyczne przełożenie na koszty eksploatacji i serwisowania urządzenia,

Warto sprawdzić pojemność zbiornika na paliwo, by zapewnił możliwie najdłuższy czas działania na jednym zbiorniku. Do grona długo działających agregatów należą: Honda EU70i S oraz EG3600 CL – 12h pracy przy jednokrotnym napełnieniu zbiornika paliwa, EU30iS – 8h pracy  czy kompaktowy EM30 – do 6 h. Elektrycznym wsparciem domu może być także walizkowy agregat Honda EU20i z inwerterową stabilizacją napięcia i częstotliwości, który w trybie pracy ekonomicznej działa nawet do ok. 7 h na jednym zbiorniku paliwa.

Agregat powinien być również  cichy, trwały i ekonomiczny w eksploatacji.

Podstawowe zasady prawidłowego użytkowania agregatów

Agregaty prądotwórcze są przeznaczone do wieloletniego użytkowania i będą służyć przez długi okres pod warunkiem, że są oryginalnej produkcji, są prawidłowo użytkowane i odpowiednio konserwowane - zgodnie z zaleceniami producenta zawartymi w instrukcji obsługi. Warto pamiętać, że prawidłowo funkcjonujący agregat prądotwórczy ma także istotny wpływ na funkcjonowanie, trwałość i żywotność zasilanych odbiorników – wyjaśnia Wojciech Zawada, menadżer działu części zamiennych i akcesoriów w firmie Aries Power Equipment.

Przygotuj się na jesienny przegląd instalacji rynnowej.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!