×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Wymień okna na energooszczędne i skorzystaj z dopłat

Wymień okna na energooszczędne i skorzystaj z dopłat

Autor: Katarzyna Masłowska
Dodano: 11 kwi 2016 11:47
Zaktualizowano: 13 kwi 2016 08:25

Wymiana okien na energooszczędne powinna być pierwszym etapem działań, zmierzających do ograniczenia strat energii w domach, a co za tym idzie obniżenia rachunków i poprawy jakości środowiska. Zgodnie z zapowiedzą NFOŚiGW właściciele domów jednorodzinnych, którzy zdecydują się na przeprowadzenie termomodernizacji mogą liczyć na dofinansowanie.

Wymiana okien na energooszczędne powinna być pierwszym etapem działań, zmierzających do ograniczenia strat energii w domach, a co za tym idzie obniżenia rachunków i poprawy jakości środowiska. Zgodnie z zapowiedzą NFOŚiGW właściciele domów jednorodzinnych, którzy zdecydują się na przeprowadzenie termomodernizacji mogą liczyć na dofinansowanie.

Inwestycja w podniesienie standardu energetycznego budynków poprzez ograniczenie ucieczki ciepła do otoczenia jest najprostszym sposobem zmniejszania zużycia energii i obniżania kosztów eksploatacji. Poza względami ekonomicznymi, bezpośrednio poprawi samopoczucie mieszkańców i podniesie estetykę domu.

Kompleksowa termomodernizacja obejmuje ocieplenie ścian, wymianę okien i drzwi, ocieplenie dachu, modernizację systemu grzewczego w zakresie ustalanym w oparciu o audyt energetyczny. Podstawą i pierwszym krokiem efektywnych działań jest wymiana okien. Coraz bogatsza oferta zaawansowanych technologicznie rozwiązań stolarki okiennej zapewnia znaczne oszczędności w zużyciu energii i odczuwalną poprawę komfortu termicznego. Ocieplenie domu czy wymiana instalacji grzewczej nie będą w pełni skuteczne, jeżeli ciepło nadal będzie uciekać przez stare, nieszczelne okna.

25% energii ucieka przez okna

Okna mają duży wpływ na charakterystykę termiczną domu. Analizy bilansu cieplnego różnych budynków wskazują, iż udział okien w stratach ciepła sięga średnio 15-25%. Wyższe wartości dotyczą głównie starych obiektów budowanych przed 1990 rokiem, gdy montaż i dobór stolarki otworowej nie uwzględniał kwestii zużycia energii. Dziś jakość przeszkleń i stosowanie nowoczesnych energooszczędnych rozwiązań przekłada się na znaczne ograniczenie strat ciepła. Jako przegrody, okna umożliwiają także bierne pozyskiwanie energii słonecznej, zapewniając korzystny bilans cieplny domu.

Zobacz także: Salon z dużymi oknami. Zobacz 20 pięknych propozycji z polskich domów

Ograniczenie strat energii zapewni wymiana okien lub ich termomodernizacja, czyli wymiana samych szyb i uszczelek, naprawa lub wymiana okuć, naprawa i uszczelnienie tynku wokół okna. Kluczowe znaczenie ma dobór odpowiedniego pakietu szybowego, którego jakość pozwoli uzyskać wysoką izolacyjność termiczną przeszklenia.

Miernikiem właściwości izolacyjnych szyb i jednym z najważniejszych parametrów podczas termomodernizacj okna jest współczynnik przenikania ciepła Ug. Im niższy, tym lepsza izolacyjność termiczna zestawu szybowego, czyli mniejsze straty energii.

Wysoka termoizolacyjność szyb – zaostrzenie norm

Wysoką izolacyjność cieplną przeszkleń zapewnia zastosowanie w nich odpowiedniego typu powłok niskoemisyjnych oraz różnicowanie ich ilości i położenia w szybie zespolonej. Wpływ na wartość parametru Ug ma także liczba tafli szkła (szyby jedno lub dwukomorowe), rodzaj gazu w przestrzeni międzyszybowej (argon lub krypton) oraz szerokość i rodzaj ramki dystansowej między szybami.

Obecnie, możliwe jest obniżenie współczynnika przenikania ciepła Ug w standardowej jednokomorowej szybie zespolonej wypełnionej argonem do poziomu 0,9 W/m²K. Najlepsze efekty zapewniają jednak szyby dwukomorowe, w których skład wchodzą dwie szyby z powłokami niskoemisyjnymi, zapobiegające ucieczce ciepła z pomieszczeń i pozwalające jednocześnie na przenikanie energii słonecznej do wnętrza budynku − wyjaśnia Piotr Oleszyński, doradca techniczny Pilkington Polska. Zastosowanie w oknach pakietów trójszybowych wypełnionych argonem z powłoką niskoemisyjną np. Pilkington Optitherm™ S1 umożliwia obniżenie współczynnika przenikania ciepła Ug do 0,5 W/m2K - kontynuuje ekspert.

Tak niski parametr pozwala zachować ciepło wewnątrz nawet przy dużej powierzchni przeszkleń, doświetlających pomieszczenia i poprawiających estetykę obiektu. Wykorzystanie termoizolacyjnego szkła przekłada się na poprawę izolacyjności całego elementu szklanego i uzyskanie współczynnika Uw na poziomie 0,9-1,3 W/m²K. Zgodnie z najnowszymi przepisami obowiązująca wartość parametru będzie w najbliższych latach sukcesywnie obniżana. Już od stycznia 2017 r. współczynnik ten nie powinien przekroczyć wartości Uw = 1,1 W/m²K, a od 2021 r. – Uw = 0,9 W/m²K.

Lepsza termoizolacja – z dofinansowaniem

Poprawa izolacyjności termicznej okien i obniżenie parametru Uw do poziomu 0,9 W/m²K jest jednym z warunków uzyskania wsparcia oferowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Ogłoszony w ubiegłym roku program wsparcia „Ryś” dedykowany jest dla właścicieli domów jednorodzinnych rozpoczynających remont, a jego celem jest ograniczanie emisji dwutlenku węgla i niebezpiecznych pyłów do atmosfery, poprzez redukcję zużycia energii w domach.

Zgodnie z założeniami poprawa izolacyjności przegród zewnętrznych, w tym okien i drzwi jest pierwszym etapem realizowanych działań. Zadeklarowana na lata 2016-2020 pula dofinansowań wynosi 400 mln złotych, przyznawanych w formie bezzwrotnego wsparcia, a częściowo w formie preferencyjnych kredytów bądź pożyczek. Jak podaje NFOŚiGW obecnie trwają prace nad analizą możliwości wdrożenia programu w całej Polsce.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także