Najlepsze Domy
Wymiana kotła - co warto wiedzieć?

Wymiana kotła - co warto wiedzieć?

Zakup kotła to inwestycja na 20-25 lat. Podczas wyboru nowego urządzenia, warto zatem myśleć przyszłościowo. Choć kotły tradycyjne są jeszcze dostępne w sprzedaży, już w 2015 roku Komisja Europejska zakazała ich produkcji, ponieważ nie spełniały norm związanych z efektywnością energetyczną. Długofalowym i rozsądniejszym rozwiązaniem będzie więc wybór kotła kondensacyjnego.

Kocioł grzewczy pracuje przez 2000-2400 godzin rocznie – to wartość, która odpowiada 120 000 km przejechanym przez samochód osobowy. W skali roku praca urządzenia grzewczego jest dłuższa niż innych sprzętów używanych w domu.

Biorąc pod uwagę długi czas, przez jaki powinien służyć kocioł, warto postawić na urządzenie kondensacyjne, które ze względu na swoją cenę i skuteczne działanie (osiągają sprawność aż do 98%) jest uznawane za najbardziej ekonomiczne wśród bezobsługowych urządzeń grzewczych. Jego zakup zwraca się po 5-6 latach i znacząco wpływa na obniżenie rachunków za ogrzewanie, które stanowią największą część kosztów eksploatacyjnych domu.

Najczęstsze pytania związane z wymianą kotłów

Wymianę kotła grzewczego warto rozważyć przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Eksperci Saunier Duval, marki specjalizującej się w produkcji kotłów kondensacyjnych, odpowiedzieli na najczęściej zadawane pytania związane z wymianą tego urządzenia grzewczego.

Czy przy wymianie kotła należy wymienić lub zmodernizować całą instalację?

Kocioł kondensacyjny może zastąpić niemal każdy kocioł gazowy starszego typu. Wymiana kotła na nowy, kondensacyjny, nie wymaga natomiast modernizacji instalacji grzejnikowej, chyba, że jest to konieczne ze względu na wiek i stan istniejącej instalacji. Należy jednak pamiętać, że kotły kondensacyjne uzyskują maksymalną sprawność przy niskich parametrach wody grzewczej, czyli najlepiej współpracują z ogrzewaniem płaszczyznowym, w którym woda nie jest podgrzewana do tak wysokiej temperatury jak w przypadku grzejników.

Gdzie można powiesić kocioł?

Wymiana kotła na kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania oraz poborem powietrza z zewnątrz sprawia, że minimalna kubatura pomieszczenia, w którym ma być zainstalowany kocioł, wynosi 6,5 m3, a nie 8 m3 , jak w przypadku kotłów tradycyjnych. Minimalna wysokość pomieszczenia to 2,2 m w nowych i 1,9 m w starych budynkach. Dodatkowo ze względu na zamkniętą komorę spalania, ograniczony zostaje dopływ zimnego powietrza, więc zmniejsza się strata ciepła w pomieszczeniu, w którym znajduje się kocioł. Miejsce montażu kotła należy skonsultować z instalatorem.

Czy kupując kocioł kondensacyjny, można liczyć na dotację?

Właściciele domów jednorodzinnych będą mogli ubiegać się o dotację na zakup kotła kondensacyjnego w ramach startującego właśnie programu „Czyste powietrze”. Należy również sprawdzić, czy w danej miejscowości są prowadzone lokalne programy likwidacji niskiej emisji, czyli szkodliwych zanieczyszczeń powstających w wyniku nieprawidłowego ogrzewania budynków. Programy dotacyjne są też prowadzone przez firmy zajmujące się dystrybucją gazu.

Zyski płynące z wymiany kotła

Oszczędność – kotły kondensacyjne pozyskują więcej energii z takiej samej ilości paliwa, dzięki czemu można ograniczyć jego zużycie aż o 30%.
Ekologia – nowoczesne urządzenia grzewcze tego typu emitują o 30% mniej gazów cieplarnianych
Bezpieczeństwo – zamknięta komora spalania eliminuje problem ulatniania się czadu
Łatwość montażu – kocioł kondensacyjny nie potrzebuje kotłowni i komina
Trwałość – tego rodzaju urządzenia cechują się większą żywotnością niż kotły poprzedniej generacji
Zdalne sterowanie – nowoczesne kotły dzięki współpracy z aplikacją mobilną mogą być obsługiwane z dowolnego miejsca na świecie.

Czytaj także: Powietrzne pompy ciepła.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!