×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Wymiana azbestowego dachu

Wymiana azbestowego dachu

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 30 kwi 2018 11:15

Na czym dokładnie polega negatywny wpływ azbestu na nasze zdrowie? Odpowiedź kryje się we włóknach, z których wykonywane są azbestowe pokrycia. Podczas użytkowania wystawione są one na działanie czynników atmosferycznych – w efekcie mogą się kruszyć, a wtedy w powietrzu pojawiają się wspomniane włókna. Wdychane do płuc w postaci pyłu, przyczyniają się do powstawania groźnych chorób. Najlepszym rozwiązaniem, korzystnym dla nas i dla przyszłych pokoleń, jest więc wymiana starego pokrycia.

Pomimo powszechnej wiedzy na temat szkodliwych właściwości azbestu, w Polsce wciąż jeszcze możemy go spotkać na dachach wielu domów i budynków gospodarczych. Żeby skutecznie wyeliminować ryzyko, warto jak najszybciej zająć się usunięciem starego pokrycia dachowego. Podpowiadamy, w jaki sposób przygotować się do tej inwestycji oraz jakiego rodzaju materiału użyć w zamian.

Wymiana azbestowego dachu – od czego zacząć?

Pamiętajmy, że samodzielnie usuwając azbestowy dach, narażamy na szwank zdrowie swoje i najbliższych. W ten sposób ryzykujemy również otrzymanie grzywny za niewłaściwą gospodarkę odpadami. W celu demontażu i utylizacji materiału należy wynająć profesjonalną firmę. Jej pracownicy są odpowiednio przeszkoleni i wyposażeni w specjalistyczny sprzęt ochronny. Oprócz tego posiadają niezbędne narzędzia, takie jak odkurzacze z filtrami HEPA, czy taśmy służące do ostrożnego transportowania płyt azbestowych z poziomu dachu na ziemię.

Ważne, aby przy wynajmie ekipy zwrócić uwagę, czy posiada ona uprawnienia niezbędne przy pracy z wyrobami zawierającymi azbest – o listę takich przedsiębiorstw można zapytać w wydziale ochrony środowiska powiatu.

Przed rozpoczęciem inwestycji powinniśmy tymczasowo ogrodzić teren. Dobrze też, jeśli o planowanych działaniach odpowiednio wcześniej powiadomimy sąsiadów – zaoszczędzimy im w ten sposób kłopotów związanych z ewentualnymi utrudnieniami. Pamiętajmy również, żeby zamiar przeprowadzenia prac zgłosić wcześniej do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej.

Po pomyślnie dokonanym demontażu, usunięty materiał trzeba jeszcze bezpiecznie przetransportować do punktu przeznaczonego do jego składowania. Istnieją ścisłe wytyczne co do utylizacji – transport musi się odbyć z zachowaniem przepisów obowiązujących przy przewożeniu materiałów niebezpiecznych. Odpady należy szczelnie zapakować, tak aby wykluczyć możliwość ich otwarcia lub uszkodzenia podczas przemieszczania.

Pozyskiwanie funduszy

Zarówno usunięcie azbestu, jak i jego transport należą do kompetencji firmy demontażowej. Jej wynajęcie wiąże się z wydatkami, jednak trzeba wiedzieć, że istnieje kilka sposobów na otrzymanie dofinansowania.

Po pierwsze, warto sprawdzić program likwidacji azbestu w gminie, w której mieszkamy – można tam także znaleźć informacje na temat wsparcia finansowego inwestycji. Specyfika procesu pozyskiwania funduszy w poszczególnych gminach może wyglądać nieco inaczej, dlatego należy zaznajomić się z procedurami składania wniosku obowiązującymi w naszej jednostce samorządowej. Warto działać w grupie – najlepiej skontaktować się z innymi osobami zamierzającymi dokonać usunięcia azbestu ze swojej posesji i wspólnie z nimi złożyć stosowny wniosek – wzrośnie wtedy szansa, że uzyskamy dofinansowanie.

Kolejna metoda to ubieganie się w banku o specjalny kredyt ekologiczny dedykowany tego rodzaju inwestycjom. Jak widać, możliwości pozyskania środków pieniężnych na usunięcie starego pokrycia jest niemało – wystarczy odrobina cierpliwości i determinacji, a cała operacja demontażu może okazać się dużo mniej kosztowna, niż byśmy się tego wcześniej spodziewali.

Nowe szaty dachu

Na koniec – nie zapomnijmy o wyborze nowego, trwałego i estetycznego pokrycia dachowego. Budynki z dachami z azbestu są zazwyczaj dosyć wiekowe i posiadają więźbę dachową, która budowana była z myślą o lekkim poszyciu. Oznacza to, że również dobrany przez nas materiał powinien cechować się stosunkowo niską wagą, aby nie przeciążyć konstrukcji. Z pomocą przychodzi płyta falista z włóknocementu Creaton.

Bogata kolorystyka, niewielki ciężar i możliwość przycięcia płyty gwarantują zachowanie walorów estetycznych na wysokim poziomie oraz ułatwiają montaż. Co więcej, w odróżnieniu od azbestu, włóknocement jest rozwiązaniem ekologicznym, dlatego można go stosować zarówno w budownictwie przemysłowym, jak i mieszkalnym – wszędzie tam, gdzie liczą się naturalne właściwości materiałów budowlanych – tłumaczy Robert Rudzki, Product Manager Creaton Polska.

Nawiązujące swoim kształtem do tradycyjnej dachówki esówki, płyty faliste z włóknocementu można także wzbogacić o elementy funkcyjne, takie jak np. gąsiory czy kominki wentylacyjne, co umożliwia stworzenie dokładnie takiego pokrycia, jakiego potrzebujemy.

W dobie ekologicznych rozwiązań, dachy azbestowe odchodzą do lamusa. Warto jednak pamiętać, że pozbycie się z domu tego szkodliwego materiału to inwestycja w zdrowie – raz dokonana, będzie się zwracać nam oraz przyszłym pokoleniom. Dzięki takiej wymianie, możemy zyskać również trwałe i estetyczne pokrycie dachowe, w modnym falistym kształcie.

Czytaj także: Syndrom Chorego Budynku. Jak sobie z nim poradzić?

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także