Najlepsze Domy
Wymiana azbestowego dachu

Wymiana azbestowego dachu

Na czym dokładnie polega negatywny wpływ azbestu na nasze zdrowie? Odpowiedź kryje się we włóknach, z których wykonywane są azbestowe pokrycia. Podczas użytkowania wystawione są one na działanie czynników atmosferycznych – w efekcie mogą się kruszyć, a wtedy w powietrzu pojawiają się wspomniane włókna. Wdychane do płuc w postaci pyłu, przyczyniają się do powstawania groźnych chorób. Najlepszym rozwiązaniem, korzystnym dla nas i dla przyszłych pokoleń, jest więc wymiana starego pokrycia.

Pomimo powszechnej wiedzy na temat szkodliwych właściwości azbestu, w Polsce wciąż jeszcze możemy go spotkać na dachach wielu domów i budynków gospodarczych. Żeby skutecznie wyeliminować ryzyko, warto jak najszybciej zająć się usunięciem starego pokrycia dachowego. Podpowiadamy, w jaki sposób przygotować się do tej inwestycji oraz jakiego rodzaju materiału użyć w zamian.

Wymiana azbestowego dachu – od czego zacząć?

Pamiętajmy, że samodzielnie usuwając azbestowy dach, narażamy na szwank zdrowie swoje i najbliższych. W ten sposób ryzykujemy również otrzymanie grzywny za niewłaściwą gospodarkę odpadami. W celu demontażu i utylizacji materiału należy wynająć profesjonalną firmę. Jej pracownicy są odpowiednio przeszkoleni i wyposażeni w specjalistyczny sprzęt ochronny. Oprócz tego posiadają niezbędne narzędzia, takie jak odkurzacze z filtrami HEPA, czy taśmy służące do ostrożnego transportowania płyt azbestowych z poziomu dachu na ziemię.

Ważne, aby przy wynajmie ekipy zwrócić uwagę, czy posiada ona uprawnienia niezbędne przy pracy z wyrobami zawierającymi azbest – o listę takich przedsiębiorstw można zapytać w wydziale ochrony środowiska powiatu.

Przed rozpoczęciem inwestycji powinniśmy tymczasowo ogrodzić teren. Dobrze też, jeśli o planowanych działaniach odpowiednio wcześniej powiadomimy sąsiadów – zaoszczędzimy im w ten sposób kłopotów związanych z ewentualnymi utrudnieniami. Pamiętajmy również, żeby zamiar przeprowadzenia prac zgłosić wcześniej do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej.

Po pomyślnie dokonanym demontażu, usunięty materiał trzeba jeszcze bezpiecznie przetransportować do punktu przeznaczonego do jego składowania. Istnieją ścisłe wytyczne co do utylizacji – transport musi się odbyć z zachowaniem przepisów obowiązujących przy przewożeniu materiałów niebezpiecznych. Odpady należy szczelnie zapakować, tak aby wykluczyć możliwość ich otwarcia lub uszkodzenia podczas przemieszczania.

Pozyskiwanie funduszy

Zarówno usunięcie azbestu, jak i jego transport należą do kompetencji firmy demontażowej. Jej wynajęcie wiąże się z wydatkami, jednak trzeba wiedzieć, że istnieje kilka sposobów na otrzymanie dofinansowania.

Po pierwsze, warto sprawdzić program likwidacji azbestu w gminie, w której mieszkamy – można tam także znaleźć informacje na temat wsparcia finansowego inwestycji. Specyfika procesu pozyskiwania funduszy w poszczególnych gminach może wyglądać nieco inaczej, dlatego należy zaznajomić się z procedurami składania wniosku obowiązującymi w naszej jednostce samorządowej. Warto działać w grupie – najlepiej skontaktować się z innymi osobami zamierzającymi dokonać usunięcia azbestu ze swojej posesji i wspólnie z nimi złożyć stosowny wniosek – wzrośnie wtedy szansa, że uzyskamy dofinansowanie.

Kolejna metoda to ubieganie się w banku o specjalny kredyt ekologiczny dedykowany tego rodzaju inwestycjom. Jak widać, możliwości pozyskania środków pieniężnych na usunięcie starego pokrycia jest niemało – wystarczy odrobina cierpliwości i determinacji, a cała operacja demontażu może okazać się dużo mniej kosztowna, niż byśmy się tego wcześniej spodziewali.

Nowe szaty dachu

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!